Të gjithë i kemi kaluar ato ditë. Alarmi nuk ndizet, ju cungoni gishtin tuaj të këmbës për të shtuar një pulsim të padobishëm ndërsa nxitoni të shmangni vonesën dhe gjërat shpejt spiralen nga atje.

Futbollistët e Premier League, pa marrë parasysh sa paguhen, janë gjithashtu njerëzorë dhe gjithashtu i kanë ato ditë. Disa, megjithatë, kanë duruar pasdite të tilla spektakolare fatkeqe, saqë kanë kombinuar dy nga indinjatat më të mëdha që mund t’i ndodhin një futbollisti; shënimi i një autogoli dhe pranimi i një penalltie.

Këtu kemi theksuar shpirtrat e pafat që mund të pretendojnë për të dy fatkeqësi të tilla në të njëjtën ndeshje të Premier League që nga fundi i shekullit, sepse ju e dini që ata nuk do ta sjellin atë vetë.

Kamil Zayatte
Kamil Zayatte gjeti rrjetën e tij më shpesh (katër) sesa shënoi në fundin e djathtë (tre) në Premier League | Hamish Bler / Getty Images

Në gjysmën e kohës Kamil Zayatte – dhe skuadra e Hull City si një e tërë – mund të kishin kaluar intervalin 15 minutësh duke reflektuar mbi një punë të bërë mirë ndërsa Tigrat drejtonin Everton 3-0 në pushim. Por ekipi i Phil Brown u largua nga frika e një kolapsi falë pjesës së dytë katastrofike të Zayatte.

Pasi rrëzoi tmerrshëm një pastrim në rrjetën e tij brenda pesë minutash nga rindezja, Zayatte vazhdoi të rrëzohej pa të drejtë Louis Saha me një sfidë të çuditshme të këmbës së lartë. Hull varej por pa falënderim për qendërmbrojtësin e tyre.

Stephen Carr
Stephen Carr shënoi një autogol të Premier League ndërsa ishte në tre klube të ndryshme | Mike Hewitt / Getty Images

Gishtat e fajit nga ata me ngjyrë blu do të kishin drejtuar në një drejtim të veçantë pas një ore udhëtimi të Birmingham në Sunderland. Për të shtuar koncesionin e tij të dënimit në gjysmën e parë, Stephen Carr la një goditje me kokë me distancë të gjatë në rrjetën e tij menjëherë pas intervalit.

Carr u fiks menjëherë pas shënimit të orës para se Birmingham të kthente një rikthim të mundshëm në 15 minutat e fundit, duke barazuar 2-2 me mbrojtësin e djathtë me sa duket i lehtësuar.

Chris Baird
Chris Baird nuk e mbajti mjaft pseudonimin e tij ‘Bairdinho’ në një mbrëmje me dëborë për të harruar kundër Manchester City | Michael Regan / Getty Images

Sikur bora në Mançesterin lindor të kishte qenë pak më e rëndë.

Luaj në Manchester CityPrishja 3-0 e Fulham u ndal (vetëm për një çast) në pjesën e dytë, por fatet nuk u përputhën plotësisht me Chris Baird, fatkeqësia e të cilit njollosi dy të parat nga ato goditje, dhe mbrëmja e tij për t’u harruar do të kujtohet përgjithmonë në librat e rekordeve.

Martin Skrtel
Në të njëjtin sezon, Martin Skrtel shënoi katër autogola të Premier League, aq sa çdo lojtar ka arritur në një fushatë të vetme | Alex Livesey / Getty Images

Si një lojtar që renditet në 20 më të mirët për Premier League penalltitë e pranuara që kur regjistrimet filluan në 2006/07 me gjashtë dhe vetëm të dytin pas Richard Dunne për autogolët e shënuar, Martin Skrtel ishte një ndërhyrje për këtë vlerësim të veçantë.

Përfaqësuesi sllovak ishte fajtor për dy nga barazimet e Swansea City në një ndeshje Liverpool skuadër e menaxhuar nga ish trajneri i tyre Brendan Rodgers. Pavarësisht përpjekjeve më të mira të Skrtel, Reds u larguan si fitues në një fitore pa frymë 4-3.

Eliaquim Mangala
Eliaquim Mangala shënoi dy autogola të Premier League pa gjetur asnjëherë rrjetën në skajin tjetër | Catherine Ivill / Getty Images

Menaxheri i Manchester City Manuel Pellegrini vendosi me bamirësi devijimet e Eliaquim Mangala kundër Hull City – në paraqitjen e tij të dytë në Premier League pas një lëvizje 32 milion £ – për fat, ose mungesë të tyre.

I tha Pellegrini BBC: “Këto gjëra mund të ndodhin. Ai [Mangala] ishte shumë i pafat me autogolin dhe pas kësaj ai arriti vonë për penalltinë por ne vazhdojmë t’i besojmë atij sepse ai është një lojtar shumë i mirë që kishte fat shumë të keq “.

Duke qëndruar në orën 6’7, nuk ka shumë vende që Dan Burn mund të fshehë në kohërat më të mira. Megjithatë, pasi shënoi një autogol, pastaj pësoi një penallti për t’i dhënë epërsinë Wolverhampton Wanderers 3-1, të gjithë sytë ishin drejt mbrojtësit të Brighton për pikërisht arsyet e gabuara.

Për fat të mirë, shokët e skuadrës së Burn e nxorën jashtë, duke u ulëritur për të regjistruar një barazim 3-3, megjithëse 28-vjeçari imponues duhej të shikonte nga pankina pasi u largua para barazimit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu