Pas Manchester UnitedPerformanca e dobët në ndeshjen e parë të 16 të fundit të Ligës së Evropës i pa ata të barazuar 1-1 nga AC Milan, Djajtë e Kuq tani duhet të udhëtojnë në Itali duke e ditur se u duhet një rezultat për të kaluar në raundin tjetër.

Ole Gunnar Solskjaer do ta dijë se ai ka një detyrë të madhe në duart e tij, jo vetëm sepse unë Rossonerët jam shumë më i mirë në këtë sezon, por edhe sepse United nuk ka një rekord veçanërisht të mirë në Itali.

Këtu, 90 minuta zhytet në arkiva për t’ju sjellë çdo lojë që United ka luajtur ndonjëherë në Itali.

Udhëtimi i parë i United në Itali erdhi vetëm disa muaj pas katastrofës ajrore tragjike të Mynihut.

Unë Rossoneri, çuditërisht, provova se isha shumë i fortë dhe dola fitues 4-0.

United rinovoi rivalitetin e tyre me Milanin 11 vjet më vonë, por as George Best nuk mund të frymëzonte një rezultat pozitiv në San Siro.

United pashë Juventusin 1-0 në ndeshjen e parë të ndeshjes së tyre të Kupës UEFA në 1976, vetëm për të hyrë në ndeshjen e kthimit në Torino.

3-0 dhe një rekord humbje 100% në Itali deri më sot, ende pa një gol të shënuar.

Claudio Gentile i Juventusit
Juventusi ishte fitimtar ndaj Reds | Getty Images / Getty Images

Tjetra ishte një datë e Kupës së Evropës me Juventusin, por as Ron Atkinson nuk mund ta përfundonte punën për United.

Një grevë e Norman Whiteside provoi të ishte në lëvizje ndërsa Djajtë e Kuq u përplasën në gjysmëfinale.

Eric Cantona i United ...
Eric Cantona nuk mund ta ndihmonte United për të fituar në Torino | Graham Chadwick / Getty Images

Kishin edhe 12 vjet derisa United u trondit përsëri në Itali dhe, oh shiko, ishte kundër Juventusit.

Mbreti Eric luajti për Sir Alex dhe bashkë, por ai nuk mund ta parandalonte Alen Boksic që shënoi golin e vetëm të lojës.

David Beckham dhe Moreno Torricelli
David Beckham dhe Moreno Torricelli luftojnë ndërsa Juve fitoi kundër Reds | Shaun Botterill / Getty Images

United u kthye në Stadio Delle Alpi vitin e ardhshëm, por përsëri ishte humbje në horizont.

Greva e vonë e Filippo Inzaghi bëri që gjashtë humbje nga gjashtë në Itali për Djajtë e Kuq.

David Beckham
United mori rrugën e Interit për në trefishin e tyre të famshëm | Etsuo Hara / Getty Images

Ndërsa njerëzit e Sir Alex Ferguson marshuan në një trefish në 1999, ata udhëtuan në Itali dy herë – udhëtimi i parë që të mund të merrnin përsipër Inter.

Nicola Ventola, ai me famë të thyer në karrierë, i dha epërsinë I Nerazzurrit, por Paul Scholes shënoi vonë për të shpëtuar një barazim.

Padyshim udhëtimi më i famshëm i klubit në Itali, Roy Keane udhëhequr nga shembulli me një performancë mahnitëse ndërsa Djajtë e Kuq përfunduan një rikthim të famshëm për të fituar 3-2.

Inzaghi shënoi dy herë, por goli i Keane, si dhe goditjet nga Dwight Yorke dhe Andy Cole, siguruan që ishte hera e tetë me fat.

Gabriel Batistuta
Gabriel Batistuta shënoi ndërsa Fiorentina mundi Manchester United | Phil Cole / Getty Images

Kampionët në fuqi të Evropës u vunë vendosmërisht në vendin e tyre kur ata vizituan Firencën sezonin vijues.

Ju nuk keni nevojë të jeni një shkencëtar raketash për të ditur se ishte Gabriel Batistuta ai që bëri dëmin, duke goditur një rrufe në një fitore 2-0.

Juan Sebastian Veron i Manchester United
Një betejë e mbushur me yje në Stadio Delle Alpi pa United të dilte fitimtar | Phil Cole / Getty Images

Njerëzit e Sir Alex Ferguson udhëtuan në Torino dhe vendosën një yll të mbushur Juventus krah shpatës falë golave ​​të Ryan Giggs (2) dhe Ruud van Nistelrooy.

Portugezi Cristiano Ronaldo nga Manchest
Kaka ishte dominant ndërsa AC Milan fshiu Man United mënjanë | FILIPPO MONTEFORTE / Getty Images

Dy vjet më vonë, AC Milan priti një ekip të United me një të ri Cristiano Ronaldo.

Greva e Hernan Crespo ishte e mjaftueshme për Milanin për të fituar, dhe ata vazhduan të arrijnë finalen në Stamboll.

Mesfushori portugez i Manchester United ...
Roma mori një fitore në ndeshjen e parë të ndeshjes çerekfinale të Ligës së Kampionëve | FILIPPO MONTEFORTE / Getty Images

Cristiano Ronaldo ishte në rrugën e duhur për t’u bërë lojtari më i mirë në botë, por prania e tij nuk ishte e mjaftueshme për të siguruar fitoren në Romë.

Goli i Wayne Rooney rezultoi i pasojë, por të paktën United thyen armiqtë e tyre italianë 7-1 në ndeshjen e kthimit në Old Trafford.

Mesfushori holandez i AC Milan, Clarence Se ...
Seedorf ishte në fletën e shënimeve në një fitore 3-0 për Rossonerët | ALBERTO PIZZOLI / Getty Images

Pas dështimit të tyre në Stamboll dy vjet më parë, Milani ishte në rrugën e luftës për të fituar Ligën e Kampionëve këtë herë.

Ata e bënë, pasi goditën United në San Siro në gjysmëfinale falë golave ​​të Kaka, Clarence Seedorf dhe Alberto Gilardino.

Sulmuesi dhe kapiteni i Romës Francesco
Totti luajti ndërsa Roma dhe Man United barazuan | FILIPPO MONTEFORTE / Getty Images

Udhëtimi i 14-të i United në Itali përfundoi në nivel pasi goli i vetëm i Gerard Pique për United u anulua nga anësori brazilian Mancini.

E mbani mend atë? Mos u shqetëso, po luftojmë gjithashtu.

Sulmuesi i Manchester United, Cristiano Rona
Ronaldo shënoi me kokë me kokë në Stadio Olimpico | FILIPPO MONTEFORTE / Getty Images

Katër muaj më vonë, United mbylli brirët me Romën përsëri, vetëm këtë herë ishte një çerek finale.

Ronaldo bëri ndryshimin natën, duke goditur me kokë mahnitëse, para se Rooney të godiste në shtëpi nga një distancë e afërt për të fituar garën.

Mesfushori Uellsian i Manchester United, Rya
United dhe Inter luajtën një ngërç në 2009 | CHRISTOPHE SIMON / Getty Images

Në rrugën e tij për në një finale të dytë të Ligës së Kampionëve me radhë, Manchester United i Ryan Giggs shkoi në San Siro dhe luajti një bllokim të paqëndrueshëm kundër Interit të Jose Mourinho.

https://www.youtube.com/watch?v=NkR_CBgZ8YA

Finalja atë vit u zhvillua në Romë, por ishte Lionel Messi dhe Barcelona të cilët ishin të suksesshëm me një fitore 2-0.

Një vit më vonë, një Manchester United pa Ronaldo u tërhoq në San Siro dhe i vuri në dukje të gjithë ndërsa Wayne Rooney shënoi dy herë në një fitore jashtëzakonisht mbresëlënëse 3-2 në ndeshjen e parë të ndeshjes së tyre të 16 të fundit.

Manchester United i Jose Mourinho luftoi në Ligën e Kampionëve, por ai gjithmonë do ta ketë këtë fitore të famshme në Allianz Stadium për të folur.

Cristiano Ronaldo i dha epërsinë Juventusit me një breshëri mahnitëse, para se golat e vonë nga Juan Mata dhe një autogol i Leonardo Bonucci të përfundonin një kthesë mahnitëse për vizitorët.

Udhëtimi më i fundit i Djajve të Kuq në Itali erdhi në rrethana të çuditshme, me pandeminë COVID-19 që i detyroi ata të përballen me ekipin spanjoll Real Sociedad në Torino.

Ata erdhën me një fitore të madhe 4-0 në Europa League falë golave ​​të Bruno Fernandes (2), Marcus Rashford dhe Daniel James.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu