Leeds United thuhet se është i etur për mesfushorin emocionues të Swansea City, Yan Dhanda dhe do të luftojë me Bournemouth për nënshkrimin e tij.

22-vjeçari ka tërhequr vëmendjen e disa klubeve pas një magji të fortë për Swans. Duke qenë në skajet e ekipit të parë, skematieri pacey tani ka provuar vlerën e tij për anën e Steve Cooper.

Ai ka bërë nëntë starte mes 12 paraqitjeve në kampionat dhe shënoi golin e tij të vetëm në fushatën kundër Middlesbrough përsëri në dhjetor. Dhanda gëzoi 17 dalje në 2019-2020, duke shënuar tre herë, por ishte më shumë një lojtar ndikimi nga stoli.

Pasi të ketë kaluar në formacionin e të rinjve të Liverpool, anësori i lindur në Birmingham u bashkua me Swansea në maj 2018. Ai luajti kryesisht për Under-23s në sezonin e tij të parë në Liberty Stadium.

Por atij gjithashtu iu dha një shije e kohës së madhe, duke bërë pesë paraqitje në ligë atë sezon.

Progresi ka qenë ndoshta më i ngadaltë nga sa shpresohej. Sidoqoftë, pasi pranoi bisedimet me Cooper para Krishtlindjeve, ai tani ka bërë përparimin.

Ish-asi i Anglisë Under-17 ka ndihmuar veshjen Uellsiane të renditet e dyta në tabelë. Ata mundën Barnsley 2-0 të Shtunën për t’u ulur pas Norwich dhe janë në formë të shkëlqyeshme për të sfiduar promovimin.

Dhanda nuk u paraqit në Oakwell por është ende në radarin e Leeds. Ritmi dhe fuqia e tij do të përputheshin me filozofinë sulmuese të Bardhë.

Taktikat e Marcelo Bielsa kanë ndihmuar që Yorkshire të renditet në vendin e 12-të në renditje, por ai gjithmonë kërkon të përmirësojë skuadrën e tij. Kjo mund të nënkuptojë një lëvizje për Dhanda por është e hapur për debat nëse Swansea do të shesë.

Shumë mund të varet nga fakti nëse ata arrijnë të sigurojnë një marrëveshje për anësorin e Seattle Sounders, Jordan Morris. Përfaqësuesi 26-vjeçar i SH.B.A.-së ka qenë i lidhur dhe ardhja e tij do të hapte dyert për largimin e Dhanda.

Bournemouth mund të ketë një fjalë në procedurat pasi thuhet gjithashtu se janë të etur. Qershitë janë pikërisht në garën e promovimit të Kampionatit, një vend prapa Swansea.

David Brooks mund të jetë rrugës për në Aston Villa këtë muaj dhe Dhanda mund të jetë zëvendësimi ideal. Ka gjithashtu interes nga jashtë, me Marseille, Red Bull Leipzig dhe Atalanta që të gjithë mendojnë të monitorojnë situatën.

Bielsa mori në pyetje

Bielsa është vlerësuar plotësisht për mënyrën se si ai e ka kthyer Leeds për t’u bërë edhe një herë një klub i nivelit të lartë. Ata janë klubi i dytë i preferuar i shumicës së njerëzve për shkak të markës së tyre interesante të futbollit.

Por ekspert Noel Whelan synoi një xhiro tek argjentinasi pasi ai sugjeroi që Jack Harrison mund të përdorej një sulmues.

“Ju ndonjëherë nuk mund të vendosni kunja katrore në vrima të rrumbullakëta dhe kjo është pikërisht ajo që po themi këtu,” i tha ai Futboll i Brendshëm. “Kjo thjesht ju tregon se ne nuk kemi forcë në thellësi në atë pozicion qendërsulmues, për mendimin tim.”

Pallonjtë humbi 1-0 nga Brighton të Shtunën me Patrick Bamford përpara.

LEXO MË SHUMË: Bielsa jep arsye për humbjen e Brighton

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu