Problemet e lodhjes që përfshijnë Trent Alexander-Arnold dhe Andy Robertson duket se nuk ka gjasa të zgjidhen këtë sezon, sipas dy ekspertëve kryesorë.

Reds kaluan pothuajse katër vjet pa humbur një ndeshje të Premier League në Anfield. Sidoqoftë, humbje të njëpasnjëshme ndaj Burnley dhe Brighton janë larguar nga Liverpool duke luftuar për të qëndruar në garën për titull. Në të vërtetë, në fillim të këtij muaji Jurgen Klopp sugjeroi një shënjestër të re, më realiste për lojtarët e tij.

Klopp ka deklaruar se problemet e tyre të dëmtimit, të cilat kanë grumbulluar ngarkesën e punës për ata që mbeten të aftë, kanë kontribuar në problemet e tyre. Kjo ka qenë e dukshme në çiftimin e tyre mbrojtës zakonisht me mendje sulmi Alexander-Arnold dhe Robertson.

Sidoqoftë, dyshja kanë qenë nën të mirën e tyre në faza të ndryshme të këtij sezoni. Në fakt, ekspertët Craig Burley dhe Steve Nicol nuk mund t’i shohin çështjet rreth lodhjes së tyre duke u zgjidhur së shpejti.

Duke folur në ESPN, Burley tha: “Nuk është për t’u habitur që në sistemin e Klopp dhe në mënyrën e tij që ai luan, mbrojtësit e mbrojtjes ndoshta duhet të bëjnë ndërrimin më të madh.

“Mund të ketë disa të dhëna që ju tregojnë se një mesfushor vrapon më shumë me rastin e çuditshëm. Por nëse e shikoni Liverpoolin gjatë tre viteve të fundit, ata dy djem në veçanti kanë drejtuar tërë gjatësinë e fushës dhe janë kthyer për 90 minuta.

“Kjo duket sikur po i kafshon në pjesën e pasme tani sepse po ngrihen e zbresin, por është e vështirë. Dhe vetëm mund të kërkoni që njerëzit ta bëjnë atë kaq shpesh. Ka shumë arsye, por unë mendoj se kjo është një arsye e madhe. ”

Kur u pyet se si Klopp e rregullon këtë çështje, eksperti tjetër i Burley Nicol tha: “Nëse është një problem lodhjeje, nuk do të rregullohet. Nuk ka kohë për tu rikuperuar, nuk ka kohë për të pushuar njerëzit. Ata duhet të vazhdojnë me të. Ata duhet të gjejnë një mënyrë “.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Klopp pranon përpjekjet për dëmtime

Liverpoolit i mungonin Sadio Mane dhe Alisson Becker të Mërkurën, ndërsa Diogo Jota vazhdon të humbasë. Shtoni në përzierje mungesën e Joe Gomez dhe Virgil van Dijk dhe kjo është pesë startues të mundshëm që Liverpool u detyrua të bëjë pa të.

Në të vërtetë, mungesa e gjatë e kaq shumë yjeve duket se i ka dhënë dëm Liverpoolit këtë sezon. Klopp gjithashtu pranon që ngarkesa e shtuar e punës për ata që kanë mbetur ndoshta po kap në anën e tij.

“Brighton me të drejtë e fitoi ndeshjen, të merituar. Ata ishin më të freskët se ne, ata bënë më shumë gjëra të mira se ne dhe ne humbëm shumë topa të lehtë, ”shtoi Klopp.

“Ne nuk krijuam shumë, për mua ekipi dukej sonte, i lodhur, i lodhur mendërisht. Kjo çon në jo edhe lojën më të mirë.

“Ne nuk ishim mjaft të freskët që do të thotë se nuk ishim mjaft të mirë për të thyer formimin e Brighton.”

LEXO MË SHUMË: Liverpool u largua duke menduar se me kë kanë nënshkruar pas mallkimit të raportit Kabak

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu