Tai thuhet se është i afërt krijimi i një Super Ligë të re, pasi disa karagjozë të futbollit evropian janë të gatshëm të shkëputen UEFA dhe gjetën konkurrencën e tyre.

Ndërkohë, UEFA pritet të njoftojë të hënën një ndryshim të madh të formatit në Ligën e Kampionëve, duke filluar nga 2024, me garën e madhe evropiane që rrezikon për shkak të planeve të klubeve të mëdha për t’u larguar në të ardhmen.

Sa ekipe do të merrnin pjesë në Superligën e re?

Sipas The Times, konkursi i ri do të përbëhej nga një total prej 20 skuadrash, duke përfshirë 15 klubet themeluese dhe pesë ekipe të ftuara që do të kualifikoheshin për turneun bazuar në performancën e tyre çdo sezon. Tani për tani, është e paqartë se si do të shpërndahen ato pesë vende.

Cili do të ishte formati i konkursit?

20 ekipet do të ndahen në dy grupe me nga 10, me katër të parët e secilit grup që kalojnë në çerekfinale dhe finalet janë një ndeshje e vetme.

Cilat skuadra do të merrnin pjesë në Superligën e re?

Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Real Madrid, Barcelona, ​​Atletico Madrid, Juventus, AC Milan dhe Inter janë 12 skuadrat që duket se kanë siguruar pjesëmarrjen e tyre në garën e re, ndërsa Bajerni i Mynihut dhe Paris Saint-Germain janë ende për të rënë dakord për të marrë pjesë në turneun e ri.

A do të ndalonin ato klube të luanin në ligat e brendshme?

Jo. Në takimet e tyre të para, të paktën, ata shprehën dëshirën e tyre për të vazhduar të luanin në ligat e tyre të brendshme. Sidoqoftë, disa nga ndeshjet e Superligës së re pritet të diskutohen gjatë fundjavave dhe kjo mund të shkaktojë një konflikt serioz me federatat.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu