Pasioni për sportin dhe ambicia e Katarit në organizimin e Kupës së Botës 2022 e bindi atë të qëndronte në kombin e Azisë Perëndimore …

Me më pak se dy vjet derisa Kupa e Botës të organizohet për herë të parë në Lindjen e Mesme dhe botën Arabe, eksitimi ka filluar të ndërtohet këtu në Katar. E premtja shënon një hap tjetër të rëndësishëm përpara në përgatitjet e vendit për Kupën e Botës FIFA 2022 pasi të Premten në mbrëmje, ndeshja e parë përherë do të luhet në vendin e ri Al Rayyan, Katarstadiumi i katërt i gatshëm për turne për 2022.

Vendi i ri do të luajë të Premten duke pritur në finalen e Kupës Amir, ku klubi që unë trajtoj, Al Sadd, do të garojë kundër Al Arabi. Kupa Amir është gara më prestigjioze në Katar dhe një turne që çdo lojtar këtu dëshiron ta fitojë. Loja është edhe më domethënëse pasi 18 Dhjetori është gjithashtu Dita Kombëtare e Katarit dhe shënon numërimin dy-vjeçar deri në finalen e Kupës së Botës FIFA në 2022. Stadiumi do të jetë me kapacitet 50 për qind për ndeshjen, gjë që do të jetë e shkëlqyeshme për lojtarët dhe duhet të krijojë një atmosferë të mirë dhe një sens të vërtetë të rastit pas një periudhe sfiduese për të gjithë.

Fillimisht u transferova në Katar për t’u bashkuar me Al Sadd dhe për të zgjatur karrierën time të lojës. Ishte një vendim i madh për mua dhe familjen time që të largoheshim Barcelona, qyteti im i lindjes dhe një klub që e dua shumë, për të filluar përsëri në një pjesë krejt të re të botës.

Në atë kohë, pasioni im për të luajtur ndeshjen ishte aq i fortë sa kurrë më parë, por thellë, e dija që nuk do të mund të kontribuoja më aq sa do të doja në fushë në një klub si Barca, ku çdo ndeshje është një fitore e domosdoshme. Kur mësova për projektin e Kupës së Botës në Katar duke folur me miq të tillë si Raúl, i cili tashmë kishte luajtur këtu, unë u bëra vërtet i impresionuar nga ajo që vendi donte të arrinte si brenda ashtu edhe jashtë fushës duke organizuar turneun.

Citon Xavi

Ishte një mundësi e shkëlqyeshme për mua që të vazhdoja të luaja futboll ndërsa luaja gjithashtu një rol në një projekt më të madh kombëtar – me synimin për të arritur gjëra të mëdha jashtë fushës përmes programeve të vendosura për të ofruar ndryshime pozitive shoqërore përtej vitit 2022.

Kur ecni nëpër Doha dhe takoni vendasit, pasioni i tyre për futbollin është i qartë. Nuk e dija vërtet se çfarë të prisja kur u transferova për herë të parë këtu pasi ishte një përvojë krejtësisht e re për mua, duke lënë Barçën pas 25 vjetësh, për të shkuar në një pjesë të re të botës me një kulturë dhe tradita të ndryshme. Por duhet ta pranoj që praktikisht më pëlqen gjithçka për të jetuar në Katar. Moti është i mahnitshëm, me diell pothuajse çdo ditë, dhe është një vend shumë relaksues për të punuar pasi njerëzit janë vërtet të respektueshëm dhe miqësorë. Alsoshtë gjithashtu një vend shumë i sigurt me shumë pak krim, kështu që është një vend i shkëlqyeshëm për të rritur një familje të re.

Xavi Hernandez;  Katar

Që kur u transferova këtu, unë kam për të kaluar shumë kohë cilësore me gruan time dhe dy fëmijë të vegjël. Ndërsa trajnimi zhvillohet në mbrëmje ditët më të mëdha, unë kam kohë për ta çuar vajzën time në parashkollore çdo ditë dhe pastaj ta kaloj pjesën tjetër të mëngjesit duke luajtur me djalin tim. Në fundjavë, ka shumë gjëra të këndshme për të bërë. Unë shpesh dal për të ngrënë në një nga shumë restorantet e këndshme të Doha-s, si p.sh. Lo Spageto , e cila është e shkëlqyeshme për ushqim italian, ose për të Bibo , një restorant spanjoll, për shijen e shtëpisë. Hotelet e plazhit këtu janë të mahnitshme dhe një vend i shkëlqyeshëm për t’u çlodhur gjatë fundjavave, edhe pse kohët e fundit me sezonin e futbollit në rrjedhën e plotë nuk kam pasur aq shumë kohë për të shijuar këtë aspekt të jetës në Katar!

Që kur u transferova në Katar, unë gjithashtu kam pasur mundësinë të punoj në disa nisma bamirësie të jashtëzakonshme. Një nga projektet – Generation Amazing – më është bërë shumë afër zemrës. Ai përdor fuqinë e futbollit për të fuqizuar dhe edukuar të rinjtë dhe për të mësuar aftësi të rëndësishme jetësore. Programi kohët e fundit festoi përvjetorin e tij të dhjetë dhe ka qenë një kënaqësi për të parë atë të rritet deri në pikën ku tani ka ndikuar pozitivisht në më shumë se 500,000 njerëz në dhjetë vende. Disa prej projekteve kanë përfshirë ndërtimin e fushave të futbollit në kampet e refugjatëve dhe zbatimin e programeve të qëndrueshme që sigurojnë që objektet të përdoren në mënyrë efektive. Unë kam marrë pjesë në ceremonitë e hapjes së katranit në Jordan dhe India – dhe ndikimi që ata kanë në komunitete është i madh.

Citon Xavi

Ndërsa fillimisht kisha planifikuar vetëm të qëndroja në Katar për të përfunduar karrierën time të lojës, kur u paraqita me mundësinë për të marrë detyrën si menaxher i Al Sadd unë u kënaqa. Unë dhe familja ime me të vërtetë e kishim dashur Katarin dhe mënyrën e jetës këtu, kështu që ishte një shans i shkëlqyeshëm për mua të bëja hapin e parë në karrierën time menaxheriale dhe të mbikëqyrja një skuadër me një numër lojtarësh premtues që mund të shfaqen për Ekipi kombëtar i Katarit në 2022. Duke luajtur për Al Sadd, e dija se do të ishte një vend fantastik për mua që të kaloja në jetë në vijën e prekjes dhe të ndihmoja në zhvillimin e disa prej këtyre lojtarëve.

U desh pak kohë për tu përshtatur me jetën time të re si trajner, por unë po e shijoj shumë. Filozofia ime është e njëjtë si kur isha lojtar. Më pëlqen që futbolli të luhet në një mënyrë pozitive. Si lojtar më pëlqente të kisha topin, të mbaja zotërimin, të shkoja në sulm dhe të krijoja sa më shumë raste. Unë besoj në një lojë të bazuar në posedim, të luajtur me një ritëm të lartë dhe më pëlqen që lojtarët e mi të kuptojnë rëndësinë e të luajturit si ekip. Të gjithë duhet të mbrohen së bashku dhe të sulmojnë së bashku. Mbi të gjitha, lojtarët duhet të kënaqen duke luajtur futboll dhe mënyra më e mirë për të shijuar futboll është të kesh topin, të krijosh shumë raste dhe të shënosh shumë gola. Kështu e kam jetuar si lojtar dhe kështu dua që lojtarët e mi ta përjetojnë lojën nën menaxhimin tim.

Xavi Hernandez;  Katar

Nga koha ime këtu, është e qartë se futbolli po zhvillohet shumë mirë në Katar. Projekti i Kupës së Botës nënkuptonte që ata duhej të përqendroheshin vërtet në zhvillimin jo vetëm të objekteve dhe stadiumeve të klasit të lartë për të pritur turneun, por një ekipi kombëtar të aftë të konkurronte në skenën më të madhe me ekipet më të mira të botës. Akademia Aspire, e cila filloi përsëri në 2004 për të ndihmuar zhvillimin e futbollistëve dhe atletëve të tjerë në vend, ka qenë një sukses i madh. Brezi i ri i lojtarëve që vijnë në Katar po përmirësohen shumë. Unë mund ta shoh këtë përmirësim me lojtarët e mi në Al Sadd dhe është një privilegj të punoj me ta çdo ditë dhe t’i ndihmoj ata të rriten në vetëbesim.

Me nivelin aktual të zhvillimit dhe që kam fituar kohët e fundit AFC Kupa e Azisë, Unë mendoj se Katari mund të konkurrojë shumë mirë në Kupën e tyre të parë Botërore në 2022. Kultura e futbollit po rritet me një shpejtësi të jashtëzakonshme këtu dhe unë mendoj se Kupa e Botës do të ndihmojë për ta çuar ndeshjen në nivelin tjetër – jo vetëm në Katar por në të gjithë Arabin Rajon. Ndërsa përfundimisht, do të vijë koha që unë të hedh hapin tjetër në karrierën time menaxheriale, tani për tani, unë jam përqendruar të shijoj kohën time këtu dhe të shfrytëzoj sa më shumë mundësinë për të luajtur një rol të vogël në udhëtimin emocionues të Katarit deri në 2022.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu