Në botën e egër, të drejtuar nga memet e futbollit modern, një pasim i vetëm endacak mund të ndjekë një lojtar për vitet që vijnë.

Mrekullia e njëhershme portugeze Renato Sanches gaboi shtatë nga 22 pasimet e tij gjatë udhëtimit të Swansea City në kampionin në fuqi të Premier League Chelsea në nëntor 2017. Por ai që goditi logon e kuqe të Carabao Cup në grumbullimin e reklamave – në vend se një shok skuadre me bluza të kuqe – është një që ka ardhur për të përcaktuar magjinë e fatit të fatkeq të mesfushorit në Uellsin jugor.

Chelsea v Swansea City - Premier League
Renato Sanches ishte i fiksuar në mënyrë të çuditshme në pjesën e parë pas pasimit të tij famëkeq kundër Chelsea | Fotografitë Athena / Getty Images

Vetëm 35 ndeshje për ekipin e të moshuarve të Benfica, të moshës 18 vjeç dhe në sezonin e tij të parë të futbollit të të moshuarve, i dhanë Sanches një thirrje për ekipin e Portugalisë në Euro 2016 dhe një lëvizje mega-para në gjigandët gjermanë Bajerni i Mynihut. Tre fillime ndërsa kombi i tij pretendoi për trofeun e tyre të parë ndërkombëtar atë verë e pa atë të quajtur Lojtar i Ri i Turneut dhe të jepte Golden Boy prestigjioz.

Në më pak se 12 muaj, Sanches kishte kaluar nga një lojtar që Benfica bleu për 750 € – dhe 25 futboll – në kampionin Evropian të 35 milion € dekretoi zyrtarisht futbollistin më mbresëlënës nën moshën 21 vjeç në kontinent.

Nëse ngritja ishte e shpejtë, rënia ishte po aq e pjerrët.

Sanches u lejua të fillojë një ligë e gjashtë nën drejtimin e Carlo Ancelotti në Bayern para se italiani i dashur të bënte atë që të gjithë mendonin se ishte një favor i madh, duke i dhënë hua fantazinë ish ndihmësit të tij, Paul Clement, në Swansea City në verën e 2017.

Pasi u mohua numri i tij i zgjedhjes në vijim Premier League ndërhyrja – 85, shifrat që ia zbukuruan shpinën në atë sezon përparimi në Benfica – nadir i Sanches erdhi me atë top humbës në Stamford Bridge. Në një intervistë të çiltër të sinqertë me botimin francez l’Equipe pasi u largua nga klubi, Sanches u ankua: “Nuk ishte zgjedhja ime të shkoja në Swansea. Unë u detyrova të shkoj atje. ”

Clement më vonë pretendoi se Sanches ishte shumë më i dëmtuar se sa [he] mendimi ‘. Pasardhësi i tij në Swansea, Carlos Carvalhal, shkoi një hap më tej dhe pohoi se: “Renato ka një talent të madh, por ai ndaloi së mësuari kur u largua nga Benfica.”

Swansea City v Southampton - Premier League
Sanches mori më shumë kartona të verdhë sesa golat dhe asistimet e Premier League në Swansea | Fotografitë Athena / Getty Images

Që nga paraqitja në pothuajse dy të tretat e minutave në dispozicion ndërsa Benfica pretendoi një dyfishim të kupës së ligës dhe kampionatit, koha e lojës ishte jashtëzakonisht e vështirë për të arritur për mesfushorin energjik portugez. Një luks që iu dha menjëherë për t’u kthyer në Bayern nën drejtimin e Niko Kovac.

Duhet pranuar, seria e Sanches prej nëntë radhazi Bundesliga paraqitjet midis shtatorit dhe nëntorit 2018 për Bayern ishte pjesërisht falë disa dëmtimeve të dukshme në skuadër. Kjo pjesë mund të ketë përfshirë po aq fitore sa humbjet (tre nga secila), por të paktën Sanches po dilte në fushë.

Kjo vatër minutash nxiti edhe një kthim në ekipin kombëtar të të moshuarve pas 17 muajsh në shkretëtirë.

Megjithatë, ashtu si Sanches komplotoi për të kontribuar me asistimin e vetëm të Bundesligës në karrierën e tij – duke dashur pa dashje golin e vetëm kundër RB Leipzig – njeriu i pagëzuar ‘raketa rasta e Bavarisë’ mblodhi një karton të dytë të verdhë të panevojshëm në kohën e ndaljes.

Sanches filloi vetëm një ndeshje më shumë – në një dalje të pakuptimtë në ditën e fundit të sezonit – në gjashtë muajt e ardhshëm para se Lille të ndërhynte për të rivendosur karrierën e tij në rrugën e duhur.

Një tjetër mesfushor portugez tashmë i regjistruar në Lille, Xeka, theksoi lidhjen midis kohës së lojës së Sanches dhe performancës në gjysmë të rrugës përmes fushatës së tij të parë në Francë, duke deklaruar: “Ai po luan ndeshje pas ndeshje dhe kjo po bën ndryshimin tani”, siç citohet nga Qëllimi. “It’sshtë më lehtë për të që të tregojë nivelin e tij.”

Pasi u mor në një numër rolesh në mesfushën e Lille, Sanches filloi të lulëzonte kryesisht në të djathtën e 4-4-2, duke marrë gjithnjë e më shumë kundërshtarë ndërsa besimi i tij u rrit, duke e shtyrë Les Dogues në fushë me një përrua të driblimeve dhe duke kontribuar në mënyrë aktive si brenda dhe jashtë topit.

Në një sezon të shkurtuar të futbollit francez, Sanches pothuajse dyfishoi prodhimin e tij në karrierë para se të mbërrinte në Lille, duke shënuar tre gola dhe duke shënuar një asist kur ai shënoi shifra të dyfishta për fillimet e ligës për herë të parë që nga sezoni i tij i parë i futbollit të moshave të mëdha.

Në mënyrë intriguese, trajneri i Lille, Christophe Galtier e ka kthyer Sanches në pozicionin e tij të preferuar në mesfushë këtë sezon, duke shkaktuar një rënie të konsiderueshme në prodhimin e tij mbrojtës, por një rritje të madhe në topat progresiv përpara – dyfishimin e numrit të pasimeve të përfunduara në të tretën e fundit me një mesatare marramendëse të lartë prej më shumë se dhjetë për 90 minuta.

Lille ka ndjekur kualifikimin e sezonit të kaluar në Ligën e Evropës me një status të garantuar në mesin e tre kryesuesve të Ligue 1 në Ditën e Krishtlindjes.

Rinovimi i Sançes ka madje nxiti bisedën i një lëvizje në kampionët në fuqi të Premier League Premier League në dritaren e ardhshme të dimrit.

Për të komplotuar harkun e karrierës së Sanches në një shkallë suksesi kundrejt kohës do të përshkruante një shpat të kërcimit të skive në profil. Ende vetëm 23 vjeç, Sanches ka kohë në krah, por tashmë është djegur duke bërë një hap të madh besimi te një super klub, a mund të rrezikojë të bëjë përsëri të njëjtin gabim?

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu