La Pulga, Leo, the Messiah – Goal hedh një vështrim në disa prej monikerëve alternativë të përdorur për super yllin e Barcelonës dhe Argjentinës

Çdo futbollist i shkëlqyeshëm ka pseudonimin e tyre – Cristiano Ronaldo njihet si ‘El Bicho’, ndërsa Carles Puyol është quajtur ‘El Tiburon’.

Lionel Messi, një nga futbollistët më të mirë që ka hiruar ndonjëherë fushën, gjithashtu ka pjesën e tij të drejtë të pseudonimeve dhe monikerëve të dashur – dhe Qëllimi ka atë që duhet të dini rreth tyre.

Pseudonimet për Lionel Messi

Një nga pseudonimet më të famshme të Messit është ai i ‘La Pulga’, që do të thotë ‘plesht’ në spanjisht.

Messi është njohur si ‘La Pulga’ që kur ishte fëmijë, pasi ishte diagnostikuar me mungesë të hormonit të rritjes në moshën 10 vjeç.

Shtati i tij i vogël dhe gjatësia modeste i dhanë atij pseudonimin e ‘pleshtit’, por reputacioni i tij si një futbollist premtues edhe në moshën e tij të hershme do të thoshte që ai ishte i njohur për madhësinë e tij të vogël, por talentin e madh.

Barcelona ishin në gjendje t’i siguronin Messit trajtimin e duhur i cili u kompletua në kohën kur ai mbushi 14 vjeç dhe pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori. Messi është një nga lojtarët më të njohur në historinë e Barcelonës dhe konsiderohet hajmali i një klubi.

Shitjet spanjolle shkuan një hap më tej dhe filluan ta thërrisnin ‘La Pulga Atomica’ [the atomic flea] si një mjet për të përshkruar se si, pavarësisht se nuk është imponues fizikisht, përsëri arrin të ketë një forcë të konsiderueshme të sipërme të trupit që e lejon atë të mbizotërojë fizikisht kundërshtarët e tij në sfida – ndërsa lëvizja e shpejtë e tij e lejon atë të shkëlqejë në driblime.

Këmbët e tij të shkurtra dhe të forta – ai nuk është me këmbë të gjata ose me këmbë siç janë futbollistët e tjerë të suksesshëm – e lejojnë atë të përshpejtojë përtej fushës me shpërthime të shpejta.

Lionel Messi Barcelona 2005

Një tjetër pseudonim për Messin është ‘Luani’, një formë e shkurtuar e emrit të tij të plotë që përdoret në mënyrë jozyrtare nga figura të futbollit, shokët e skuadrës dhe ekspertët.

Me sa duket, Messi u emërua pas këngëtarit Lionel Richie, muzikantit prapa këngëve të njohura “Hello” dhe “Truly”.

Një pseudonim më pak zyrtar është, sigurisht, ‘DHE ‘ (Greatest Of All Time), por kjo është një etiketë e ndarë nga ish rivali në Real Madrid Cristiano Ronaldo.

Tifozët e futbollit gjithashtu do t’i referohen Messit si ‘Mesia ‘, një lojë fjalësh që kombinon fjalët ‘Messi’ dhe ‘Mesia’ për të ilustruar me të vërtetë aftësitë dhe aftësitë e tij të ngjashme me zotin në fushë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu