Vinçat nuk kanë arritur të përparojnë nga fazat e grupeve të konkursit dyvjeçar për të tretën herë radhazi

Legjenda e Ugandës, Philip Obwiny mendon se ekipi i Kampionatit të Kombeve Afrikane duhet të trajtohet nga trajnerë vendas.

Peshat e rënda të Afrikës Lindore u eliminuan nga gara në fazat e grupeve për të pestën herë me radhë. Në të gjitha rrethanat, ekipi ka qenë nën trajnerë të huaj.

Ish mbrojtësi beson se taktikët vendas kanë një avantazh ndaj atyre të huaj dhe duhet t’u jepet një mundësi.

“Sipas mendimit tim, për turneun Chan, vendasve duhet t’u jepet një shans për të trajtuar ekipin pasi ata i kuptojnë më shumë lojtarët që luajnë në kampionat,” Opwiny mendoi.

“Por këta trajnerë nuk duhet të jenë të lidhur me ndonjë klub në mënyrë që të kenë kohë të mjaftueshme për të ndjekur lojtarët në ditët e ndeshjes. Trajnerët aktualë [who are attached to clubs] kanë më pak kohë për të monitoruar lojtarët që do të thërrasin në ekip “.

45-vjeçari ka shprehur më tej ndjenjat e tij ndaj Premier League të Ugandës.

“Liga jonë është shumë e dobët,” vazhdoi Obwiny. “Ne nuk kemi asnjë lojtar profesionist që hyn në kampionatin tonë nga vendet e tjera.

“Ne kemi disa klube që paguajnë mirë lojtarët e tyre dhe të tjerët ende po luftojnë. Ajo që e bën një klub të fortë janë lojtarët, ju duhet të investoni për të marrë lojtarë cilësorë.”

Në garën Chan në vazhdim në Kamerun, Vinçat u rrëzuan pasi menaxhuan vetëm një pikë në Grupin C. Ata filluan me një barazim 0-0 me Ruandën para se të binin 2-1 ndaj Togo. Ndeshja e fundit ishte kundër kampionit në mbrojtje të Marokut dhe ata përfunduan duke rënë 5-2.

“Ne nuk mund të ankohemi për përgatitjet; kur u nisëm për këtë projekt, ne i bëmë kërkesa të caktuara federatës në lidhje me mënyrën se si mund ta përgatisim ekipin,” tha McKinstry siç citohet nga Faqja e internetit e Fufa.

“Unë mendoj se kemi 90% të asaj që kemi kërkuar që është shumë e mirë. Të them të drejtën kjo ishte e këndshme.”

Në garën para-Chan, Uganda barazoi 1-1 me Kamerun, mundi Zambia 2-0, dhe më vonë fitoi kundër Nigerisë 3-0. Pritjet ishin të mëdha nga tifozët, por rryma u kthye kundër tyre. McKinstry shpjegon pse.

“Intensiteti i lojës në gara është i ndryshëm nga ajo që merrni në turne para-ndeshje,” shtoi ish-trajneri i Ruandës.

“Ne ishim të kënaqur me progresin e lojtarëve dhe ata kanë mësuar shumë. Ata tani e dinë se kur të arrini në turne të tilla ju e shfrytëzoni rastin tuaj. Ata kanë fituar përvojë dhe do të jenë më të mirë për të ardhmen.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu