Taktiku serb thotë se Chipolopolo do të përpiqet të bëjë më të mirën kundër Afrikës së Veriut në përplasjen e çerekfinales

Trajneri i Zambisë, Milutin ‘Micho’ Sredojevic ka pohuar se ata nuk kanë asgjë për të humbur kur ata marrin ndeshjen me Marokun në çerekfinalet e Kampionatit të Kombeve Afrikane të Dielën.

Chipolopolo do të përballet me kampionët në mbrojtje në Stadiumin e Reunifikimit në Douala duke luftuar për të mbrojtur një garë 10-ndeshje të pamposhtur në garë.

Përpara ndeshjes, trajneri Sredojevic ka thënë, megjithatë, ka thënë se ata janë të gatshëm për përballjen, por ka thënë se nuk kanë asgjë për të humbur në ndeshjen e parë.

“Maroku ka një ekip të mirë, por ne kemi një grup që mund t’i bëjë ata të dyshojnë, ne jemi gati dhe nuk kemi asgjë për të humbur,” tha Sredojevic gjatë konferencës para-ndeshjes siç citohet nga Lusaka Times.

Në një intervistë të mëparshme pasi rezervoi një datë për t’u përballur me gjigandët e Afrikës së Veriut, Sredojevic pranoi se nuk do të jetë një lojë e lehtë.

“Nuk është e lehtë të luash kundër një ekipi që nuk ka presion, por që synon të jetë prishës i partive në një farë mënyre. Ata kanë luajtur me krenari për vendin e tyre dhe unë u jap merita trajnerit dhe ekipit të tij, ”u citua Sredojevic të thoshte nga Zambia FA faqet e mediave sociale.

“Ne duhet ta shohim veten në mënyrë kritike pse nga 20 përpjekje, as edhe një nuk mund të përfundonte atje ku supozohet të përfundojë. Kjo tani është diçka që ne duhet ta shikojmë në mënyrë kritike dhe duhet ta korrigjojmë të gjithë këtë para se të luajmë një ndeshje çerekfinale.

“Me gjithë respektin e duhur për Marokun, ata janë një ekip i lartë, ata janë favoritë, ata janë duke mbrojtur kampionë dhe çfarëdo qoftë. Le të marrin rolin e favoritëve, ne jemi ata që jemi, do të vijmë me të njëjtën qasje, duke dhënë më të mirën tonë.

Ai shtoi: “Gjithkush ka të drejtë të na numërojë, por ne vetë besojmë se kemi atë që duhet për të përparuar nga çerekfinalet.”

Chipolopolo gjithashtu do të kërkojë të kthehet në gjysmëfinale për herë të parë që nga viti 2009 në inaugurimin Chan, ku ata fituan bronzin.

Portieri Allan Chibwe ka të ngjarë të jetë njeriu mes shkopinjve edhe pse Lameck Siame ka shtypur çështjen e tij me forcë, ndërsa kapiteni Adrian Chama dhe Luka Bamda do të sigurojnë fortësi në zemër të mbrojtjes me Zachariah Chilongoshi dhe Clement Mulashi duke mbyllur pengesën.

Zambia u kualifikua në çerekfinale pasi mundi Tanzaninë 2-0 përpara se të barazonte 1-1 me Guinea. Në ndeshjen e tyre të fundit në grup, Zambia barazoi 0-0 me Namibinë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu