Liverpool humbi një ndeshje të pestë radhazi në shtëpi për herë të parë në historinë e tyre ndërsa Chelsea mbajti fillimin e tyre të pamposhtur nën Thomas Tuchel me një fitore 1-0 në Anfield.

Përkeqësimi i formës në shtëpi ka qenë një nga faktorët që i ka dhënë fund mbrojtjes së Liverpoolit për titull, dhe Chelsea i bëri ata të paguajnë përsëri në terrenin e tyre.

Mason Mount shënoi golin e vetëm të lojës pasi Tuchel arriti në 10 ndeshje pa humbje si shefi i Chelsea.

Ndeshja u faturua si një që mund të ketë një ndikim të madh në shpresat e top-katër të të dy klubeve. Ishte Chelsea që bëri atë hap të rëndësishëm përpara, duke u ngritur në vendin e katërt dhe duke lënë Liverpool katër pikë prapa tyre.


Jepni kanaleve tona të mediave sociale një ndjekje – ne jemi në Facebook, Cicëroj dhe Instagram


Liverpool ishte në gjendje të mirëpresë Fabinho përsëri pas pushimit të tij të lëndimit. Braziliani u fut drejt në pjesën e mesme së bashku me Ozan Kabak.

Chelsea e solli Timo Werner përsëri përpara, ndërsa Mateo Kovacic ra në stol për t’i lënë vend Jorginhos.

Werner kishte shansin e parë të lojës në Chelsea pas 10 minutash. Sulmuesi solli topin poshtë dhe gjuajti në portë nga jashtë zonës, por ajo lundroi larg.

Chelsea vazhdoi iniciativën, me Cesar Azpilicueta që po qëllonte nga distanca.

Blues menduan se kishin marrë epërsinë që meritonin pas 24 minutash. Timo Werner vrapoi pas mbrojtjes, duke arritur një top mbi majën para se të sulmonte portierin e Liverpool Alisson.

Sulmuesi më pas vendosi topin nën kontroll në mënyrë që të mund të godiste në një rrjetë bosh. Sidoqoftë, qëllimi nuk u lejua nga VAR sepse Werner kishte qenë në lojë jashtë loje.

Pas pak, Liverpool kishte hapjen e parë të parë të vërtetë, por Sadio Mane goditi linjat e tij – duke mos arritur të lidhej me një krosim nga e djathta.

Një tjetër top mbi krye çoi që Chelsea të kalonte në epërsi për të mirë në minutën e 42-të. Montimi u ngjit në të dhe dribloi Fabinhon përpara se të gjuante Alisson. Këtë herë, nuk mund të mohonte që goli qëndroi.

Liverpool nuk arrin të përgjigjet

Liverpool kishte nevojë për një reagim në pjesën e dytë dhe kishte ankesa për një penallti në fazat e hershme. Topi goditi dorën e N’Golo Kante në kuti, por nuk u dha asnjë goditje e lehtë.

Në anën tjetër, Chelsea mbajti presionin mbi. Alisson u detyrua të bëjë një pritje të dyfishtë për të mohuar përpjekjet nga Mount dhe Hakim Ziyech.

Ndërsa Liverpool shtyu për barazimin, Jurgen Klopp dërgoi Diogo Jota për një paraqitje të parë që nga kthimi nga dëmtimi. Ai zëvendësoi një Mohamed Salah më pak sesa të impresionuar.

Por Chelsea mbeti skuadra më e rrezikshme, me Alisson që duhej të kursente përsëri nga Werner.

Liverpool, pa një goditje në shenjë deri në minutën e 85-të, po përpëlitej për barazimin në skajin tjetër. Roberto Firmino gati se gdhendi një shans, por askush nuk mund ta përfundonte lëvizjen.

Në fund të fundit, nuk kishte asnjë mënyrë kthimi për Liverpoolin, i cili ka rënë më tej nga ritmi. Anasjelltas, Chelsea duket se është mirë dhe me të vërtetë në ngritje nën Tuchel.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu