Chelsea kaloi mbi Tottenham në vendin e pestë në tabelën e Premier League pasi dyfishi i Tammy Abraham vulosi një fitore 3-0 ndaj rivalëve të Londrës West Ham në Stamford Bridge.

Thiago Silva dha mundësinë e një topi të hershëm në shtëpi për t’i dhënë vendasve një fillim perfekt.

Ndeshja ishte atëherë në ekuilibër derisa Abrahami goditi dy herë në më shumë minuta më vonë për të vulosur fitoren.

Abrahami u tërhoq nga shefi i Chelsea Frank Lampard për vizitën e Hammers.

Cesar Azpilicueta dhe Jorginho u dhanë gjithashtu starte nga skuadra e cila humbi 2-1 në Wolves javën e kaluar, me Reece James që mungon plotësisht në skuadrën e ditës së ndeshjes dhe Kai Havertz dhe Oliver Giroud në stol.

David Moyes u kthye te Mark Noble, me kapitenin e Hammers në fillimin e XI për një ndeshje kampionati për herë të parë që nga humbja e ditës së hapjes ndaj Newcastle më 12 shtator.

Ai ishte një nga dy ndryshimet në anën e cila u mbajt në një barazim 1-1 nga Crystal Palace të Mërkurën, me Fabian Balbuena gjithashtu përsëri në vend të Issa Diop, i cili ishte në stol përkrah Said Benrahma.

Chelsea hapi rezultatin në minutën e 10-të kur Thiago Silva dërgoi topin me kokë nga këndi i Mason Mount.

Braziliani gjeti rrjetën nga afërsia pas një vrapimi të zgjuar nga shtylla e pasme, me portierin e West Ham, Lukasz Fabianski, që nuk kishte asnjë shans.

Ishte tonik i përsosur për shefin Lampard, i cili ishte detyruar të zëvendësonte Ben Chilwell një minutë më parë pasi mbrojtësi i majtë pësoi një problem në kyçin e këmbës – çështja e fundit e dëmtimit që nga kalimi i tij i verës nga Leicester.

Timo Werner shpërdoroi një shans të madh për të dyfishuar atë avantazh një minutë para pushimit kur Christian Pulisic e rrëshqiti në portë, por ylli i Gjermanisë bëri një përpjekje të butë te Lukasz Fabianski.

Posedimi por pa grusht

Vizitorët filluan në këmbën e përparme në periudhën e dytë, por pavarësisht se panë shumë top, ata krijuan shumë pak për të shqetësuar Chelsea.

Dhe ata pësuan një grusht të dyfishtë pinjoll kur Abraham shënoi dy herë në hapësirën e po aq minutave vonë.

E para ishte një përfundim i thjeshtë anash këmbës nga afërsia pasi ai goditi një goditje të dobët të Werner.

Sulmuesi i dytë i Anglisë ishte një goditje e mirë nga një kënd i ngushtë pasi përpjekja e Pulisic u mbajt jashtë nga Fabianski.

Blutë nuk patën fat të shtonin një të katërtin në dy minuta kohë kur Werner përplasi një traversë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu