Fikayo Tomori pranoi se ishte ‘befasuar’ kur u kontaktua nga AC Milan por një bisedë me Paolo Maldini e bindi atë të transferohej në Itali.

Tomorunë, 23 vjeç, është bashkuar me gjigantët e Serie A si huazim nga Chelsea për pjesën e mbetur të sezonit. Duke bërë 15 startime të Premier League në 2019-20, mbrojtësi ishte neglizhohet nga Blues këtë term.

Ardhja e Thiago Silva në verë e shtyu atë më tej në urdhrin e pecing të Stamford Bridge. Qendërmbrojtësi i lindur në Kanada luajti vetëm 44 minuta futboll në krye të sezonit.

Ai gjithashtu bëri dy paraqitje të Kupës EFL dhe luajti 10 minuta në FA Cup. Që kur bëri debutimin e tij të plotë në Angli kundër Kosovës në nëntor 2019, karriera e tij ka shkuar prapa.

Shpresa është tani që ai mund të shohë më shumë veprime me Rossonerët deri në fund të sezonit. Dhe ndaluesi i tërbuar duket i kënaqur me lëvizjen.

Ai rrëfeu se duke folur me drejtorin teknik të Milanit e bëri kalimin proverbial ‘pa mend’.

“Shtë një klub me histori të madhe, kjo është një mundësi që nuk mund ta refuzoja,” i tha ai Faqja zyrtare e Milanit. “Unë isha i befasuar, kur fola me Paolo Maldini, mbrojtësi më i mirë që ka luajtur ndonjëherë futboll, e dija se këtu isha ku doja të isha dhe ku doja të luaja futboll. Jam shumë i lumtur që jam këtu tani ”.

E ardhmja akoma e ndritshme tek Ura

Silva mund të jetë akoma një nga mbrojtësit më të mirë qendrorë në lojë, por ai nuk po bëhet më i ri. Ace i Brazilit do të jetë 37 në shtator dhe nuk mund të vazhdojë përgjithmonë.

Ai ka një marrëveshje një vjeçare në Chelsea me mundësinë e një viti tjetër në tryezë. Nuk dihet se ku do ta çojë atë por Tomori duhet të jetë kabina tjetër pas gradës në atë pozicion.

Dhe menaxheri Frank Lampard këmbëngul se ish-huazuesi i Derby County është ende shumë në mendimet e klubit.

Kur u pyet pse e la Tomori të largohej, Lampard tha: “Për shkak se kam pesë qendërmbrojtës dhe nuk mund ta bëj këtë punë dhe pres që të kënaq çdo tifoz; ky është futbolli.

“Cilët lojtarë duhet të zgjidhni ose jo, nëse jeni duke kërkuar për qëndrueshmëri apo po shkoni në një vrapim të pamposhtur ka pyetje.

“Fikayo është një lojtar në zhvillim, një lojtar shumë i mirë. Ai do të jetë një lojtar më i mirë. ”

Milano kuptohet që kanë një mundësi për ta blerë atë për 25 milion £ gjatë verës nëse gjërat shkojnë mirë.

LEXO MË SHUMË: Lampard të vazhdojë të luftojë për punë

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu