Bosi i Blues ka shënuar një humbje dimri këtë sezon, por ish-shoku i tij i ekipit ka bërë thirrje për durim dhe beson se pritjet janë shumë të larta

Marcel Desailly mendon se Frank Lampard po ndërton shpresë Chelsea edhe një herë dhe beson se pritjet janë tepër të fryra rreth potencialit të klubit për të garuar për nderime të mëdha.

Chelsea pësoi disfata të ligës për herë të parë që nga dhjetori 2019 javën e kaluar pasi skuadra e Lampard pësoi humbje jashtë si Wolves ashtu edhe Everton.

Blutë ishin në një seri me 17 ndeshje të pamposhtur, por humbjet janë parë Liverpool shkoni gjashtë pikë më shumë në krye të tabelës dhe Chelsea ka rënë nga katër të parët.

Desailly, i cili u rreshtua së bashku me Lampard në Chelsea, mendon se kjo skuadër po lëviz në drejtimin e duhur por kërkon kohë për të dhënë trofe.

“Ai po përballet mirë me financat që ka dhe ai sapo ka kryesuar skuadrën për të mbushur boshllëqet për herë të parë,” i tha Desailly Qëllimi, si pjesë e Nissan UEFA Liga e Kampioneve Turne trofeu. “Ai gjithashtu ka rregulluar mbrojtjen e tij.

“Ishte e nevojshme – dhe Kante po kthehet nga dëmtimi. Kante luan çdo javë dhe ai ka sjellë stabilitet, por kjo nuk është e mjaftueshme. Ai nuk është një ndryshues-bërës që shkon përpara.

“Unë jam thjesht i lumtur që kemi shpresë me Lampard. Ne mund të arrijmë të dytin në kampionat me shpresën se ne mund ta fitojmë atë. Unë nuk mendoj se është problem të mos e fitosh atë, por ju mendoni se Chelsea do të jetë rreth bisedë dhe është e njëjta gjë për Champions League.

“Ai nuk ka një ekip të themeluar që Carlo Ancelotti dhe Jose Mourinho kishin atje ku mendonit se duhej të fitonin Premier League ose Champions League. Ju e prisnit atë atëherë por nuk po e prisni në këtë kohë.

“Ndjej që Lampard po bën mirë sepse shpresa është atje. Nuk është e lehtë këto ditë me tregun e transferimeve siç është; ju duhet të krijoni një filozofi rreth një trajneri. Unë shpresoj se ai ka një të tretën dhe njerëzit duhet të besoni në të dhe lojtarët e tij të rinj.

“Ata humbën Eden Hazard, kjo ishte një goditje e madhe. Isshtë çështje kohe dhe ka kaq shumë investime nga klubet e tjera sa është e vështirë të dihet kur Chelsea do të jetë në gjendje të fitojë kampionatin ose Champions League. Mund të duhen më shumë se dy vjet “.

Rritja e vëzhgimit rreth Chelsea vjen pasi ata shpenzuan 220 milion £ (275 milion dollarë) në një verë ku shumica e klubeve ngurronin të hynin në treg për shkak të implikimeve financiare në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Gjashtë nënshkrime të reja hynë në skuadrën e Lampard, përfshirë ish PSG dhe AC Milan ylli Thiago Silva. Pasi ka mbërritur vetë me një reputacion të madh në moshën 29 vjeç, Desailly e di se sa e vështirë mund të jetë përshtatja me Premier League, por ai mendon se Silva 36-vjeçari do të jetë në rregull për sa kohë që shmang dëmtimin.

“Unë isha i frikësuar për atë që po vinte në fillim, por mendërisht ai ishte aq i fortë sa të zgjidhte gabimin e tij kundër West Brom“, shtoi ai.” Ai është një udhëheqës, një ish-kapiten në Paris, por në Franca ata thonë se ai thjesht nuk arriti në raundet e mëvonshme të Champions League.

“Le të shohim, ai është përshtatur mirë në sistem dhe ka performuar, por duhet të shpresojmë që ai të mos lëndohet. Në moshën 36 vjeç, posa të keni një dëmtim, atëherë është e vështirë të kapërcehet.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu