Rivalët e Londrës shkojnë ballë për ballë në një ndeshje parakolp në Boxing Day, por të dy palët janë në formë drastike të kundërta

Thotë Mikel Arteta Chelsea kanë skuadrën më të fortë në Premier League.

Arsenali pret ekipin e Frank Lampard në Boxing Day duke shpresuar të kthejë fillimin e tyre të mjerë në sezonin 2020-21.

Skuadra e Artetës është e 15-ta, vetëm katër pikë mbi zonën e rënies. Sezoni i kaluar Kupa FA suksesi është një kujtim i largët dhe Spanjolli është i vetëdijshëm për sfidën që po përballet skuadra e tij kundër Blues.

“Chelsea gjithmonë ka një skuadër të shkëlqyeshme me lojtarë të shkëlqyeshëm,” tha Arteta. “Ekipi me të cilin u përballëm disa muaj më parë [in the FA Cup final] ishte një top.

“Në këtë moment, ju ndoshta po flisni për skuadrën më të fortë në Premier League. Ata po bëjnë një punë me të vërtetë të mirë, Frank po bën një punë me të vërtetë të mirë.

“Ai ka një ekip të mbushur me besim dhe besim, dhe edhe pse kishin disa disfata, ata u kthyen në fitore dhe është një ekip që do të luftojë për vendin e parë në kampionat me siguri.”

Arsenali ka marrë vetëm një pikë nga pesë ndeshjet e tyre të fundit në kampionat dhe traineri i Arteta po vihet nën më shumë vëzhgim me çdo rezultat zhgënjyes.

Ai mendon se skuadra e tij ka merituar më shumë sesa kanë marrë nga disa ndeshje, por ai pranon që ekipi i tij duhet të përmirësohet ‘në mënyrë dramatike’.

“Ne jemi duke u përpjekur të përgjigjemi çdo javë dhe për arsye të ndryshme nuk po marrim rezultate.

“Kjo ndodhi javën e kaluar kundër Burnley, një lojë që duhet ta fitonim, ndodhi kundër Southampton, ndodhi kundër Everton… ne duhet t’i kthejmë gjërat.

“Pavarësisht nëse është fat i keq apo këto gjëra që po ndikojnë në rezultatet tona, ato duhet të ndryshojnë në mënyrë dramatike. Këto kufij e bëjnë shumë të vështirë fitimin e ndeshjeve të futbollit në Premier League. Ne kemi mundësinë në një ditë shumë të veçantë këtu në shtëpi kundër Chelsea, prandaj le ta bëjmë ”.

Arteta ka thënë se një fitore ndaj Chelsea do të ishte ‘ilaçi më i mirë’ për sëmundjet aktuale të Arsenalit por nuk ka shpëtuar nga realiteti në tryezën e kampionatit.

Pas ndeshjes Chelsea, Arsenal luan Brighton dhe West Brom, dy nga ekipet pak më poshtë tyre në Premier League, para se të fillonin mbrojtjen e kurorës së tyre të Kupës FA me një barazim të raundit të tretë kundër Newcastle.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu