Shefi i Blues ishte sëpatë të hënën, me rekordin e tij të dobët në transferim një nga disa gjërat e mbajtura kundër tij

Rekrutimi ka qenë gjithmonë një element mjaft i rëndësishëm i biznesit të futbollit dhe suksesit në këtë sport.

Duke pasur këtë në mendje, Frank Lampard me siguri do të pyesë nëse kjo ishte diçka që ai nuk e mori të drejtë pasi u shkarkua nga posti i tij si trajner i Chelsea të hënën.

Menaxherët shpesh jetojnë dhe vdesin nga talenti që mund të marrin nga dera, aftësia e tyre për të marrë më të mirën nga lojtarët që kanë në dispozicion dhe aftësia e tyre për krijimin e një njësie kohezive nga personeli i tyre.

Sidoqoftë, ndërsa Lampard fitoi mirënjohje për mënyrën si i trajtoi punët në dritën e ndalimit të transferimit të klubit dhe shitjen e Eden Hazard në sezonin e tij të parë në krye, ai ka zhbërë shumë vullnetin e mirë në fushatën e tij të dytë.

Kryesisht, Lampard e ka gjetur veten nën presion për shkak të paaftësisë së tij për të krijuar një njësi fituese kohezive nga nënshkrimet e tij të shtrenjta të verës, me pronarin Roman Abramovich që qartë priste të shihte shumë më tepër nga shpenzimet e tij të konsiderueshme.

“Unë nuk jam i befasuar plotësisht, aq sa do të kisha qenë këtë herë javën e kaluar,” ish-mbrojtësi i djathtë i Manchester United dhe Anglisë Gary Neville tha për Sky Sports News , kur diskutohet për daljen e Llambave. “Kishte zëra që filluan të shfaqeshin në fund të javës se Frank po vihej nën presion.

Frank Lampard Chelsea 2020-21

“Kur kjo të ndodhë në Chelsea, fundi është pak a shumë i qëndrueshëm me të cilin thashethemet fillojnë të dalin dhe pastaj ndodh shumë shpejt,” shtoi ai. “Unë u befasova pak kur dëgjova lajmin duke pasur parasysh që Frank ka pasur vetëm një kohë të shkurtër me një grup të ri lojtarësh, por atij iu dha një periudhë vitin e kaluar kur klubi ishte nën një embargo transferimi, dhe kjo pothuajse e mbrojtur atë ”.

Për Neville, shpenzimet e mëdha të klubit prej 247.2 milion € gjatë verës zbritën presionin ndaj Lampard dhe çuan në pritjet që ai nuk mund t’i përmbushte.

“Ai bëri një punë të shkëlqyeshme në atë periudhë, por në momentin që klubi filloi të shpenzonte paratë që ata bënë në verë dhe solli ata lojtarë, gjithnjë do të sillte shumë më shumë pritje,” vazhdoi Neville. “Ne e dimë se çfarë ndodh në Chelsea kur vijnë më shumë pritje, në kuptimin që ata duan rezultate të menjëhershme.

“Me një nga buxhetet më të mëdha në kampionat dhe shpenzimet më të mëdha për transferime vijnë pritje më të mëdha, dhe te Chelsea gjatë shumë viteve qasja e tyre ndaj menaxherëve ka qenë shumë e qëndrueshme. Frank e dinte atë kur mori punën ”.

Në të vërtetë, duke parë ato transferime dhe 247,2 milion euro të parave të Abramovich që Lampard shpenzoi, mund të fillohet të kuptohet pse administratori me përvojë rus i futbollit u dredh.

Nga shtatë shtimet e tij të profilit të lartë, dy – Thiago Silva dhe Malang Sarr – arritën në një transferim falas, dhe ndërsa ky i fundit është një për të ardhmen, i pari ka qenë një shtesë e vlefshme deri më tani.

Mason Mount Thiago Silva Chelsea 2020-21

Ai menjëherë përmirësoi mbrojtjen e Chelsea pas disa përpjekjeve në mandatin e kaluar – i ndihmuar nga rënia e Kepa Arrizabalaga – dhe solli përvojën e tij të gjerë me AC Milan, Paris Saint-Germain dhe ekipin kombëtar të Brazilit në prapavijën e Blues.

Edhe në moshën 36 vjeç, Silva u adaptua mirë në jetën në një kampionat të ri – dhe në Premier League intensive – dhe paraqitjet e tij kundër Stade Rennais, Sheffield United, West Ham United dhe, kohët e fundit, Fulham, formuan themelin e disa fitoreve të paharrueshme .

Në mënyrë të ngjashme, Edouard Mendy – një mbërritje prej 24 milion € nga Ligue 1 – u vendos çuditërisht shpejt në fluturimin e lartë, duke thyer rekorde të shumta, dhe përfaqësoi një azhurnim të menjëhershëm në Kepa të pafat.

Pa dyshim, ai ka pasur disa telashe gjatë javëve të fundit, por pasi mbajti gjashtë fletë të pastra radhazi – dhe për një tarifë pazar të bodrumit krahasuar me Kepa – ai duhet të konsiderohet një “hit” tani për tani.

Sidoqoftë, marrëzia e Mendy gjatë javëve të fundit mund të identifikohet, kur pluhuri të qetësohet, si një arsye kryesore pse Chelsea janë dukur në mënyrë të vazhdueshme më bindëse ndërsa sezoni ka kaluar.

Mund të bëhet një rast gjithashtu që as Ben Chilwell ose Hakim Ziyech janë shtesa të tmerrshme, edhe nëse nuk kanë treguar cilësinë e tyre të vërtetë deri më tani.

Ben Chilwell Chelsea 2020-21

Ish – një mbrojtës i majtë i Anglisë i nënshkruar nga Leicester City për 50,20 milion € – është vetëm 23 vjeç, dhe ende ka kohë në krye pasi kërkon të shlyejë tarifën e tij të transferimit.

Ai ka luftuar vonë, por ai ka bërë përshtypje – veçanërisht duke shkuar përpara – gjatë muajve të tij të parë në klub, dhe ka pasur një dorë në gjashtë gola deri më tani këtë sezon.

Chelsea kishte nevojë për një mbrojtës të ri të majtë, dhe shpenzimi i Chilwell – nëse ndoshta pak i pjerrët – nuk është shumë larg formës së ecurisë për një lojtar të cilësisë dhe përvojës së tij.

Sigurisht, Chilwell, Silva dhe Mendy kanë përmirësuar mbrojtjen e Chelsea, megjithëse për pjesën më të mirë prej 75 milion €.

Ziyech është një rast më i ndërlikuar.

Ka pasur paraqitje të shkurtër – sidomos në paraqitjen e jashtëzakonshme kundër Sheffield United – që marokeni mund të sjellë cilësitë e tij të bujshme krijuese në avantazh, megjithëse jo krejt në të njëjtin ritëm si në Eredivisie.

Sidoqoftë, çështjet e fitnesit ngadalësuan përparimin e tij në fillim të sezonit, dhe më pas dëmtimet pasuese gjatë fushatës e kanë kufizuar më tej aftësinë e tij për të bërë një ndikim në Stamford Bridge.

Hakim Ziyech i Chelsea

Sikur Ziyech të ruante formën e tij të vjeshtës gjatë dimrit, atëherë Chelsea ndoshta nuk do të ishte në të njëjtën situatë, por një asistim në 10 daljet e tij të fundit paraqet një përrallë shumë të keq.

A mund ta rizbulojë formën e tij të mëparshme nën zëvendësimin e Lampard?

Kushdo që zëvendëson shefin e Chelsea do të akuzohet për të marrë më të mirën nga Timo Werner dhe Kai Havertz, dy ardhjet më të mëdha të Blues – dhe zhgënjimet e tyre më të mëdha.

I pari shënoi katër në tetë ndeshjet e tij të para – duke përfshirë një shfaqje të parezistueshme kundër Southampton, ku ai shënoi dy herë dhe kapi një asist – për të sugjeruar se ai po kapte futbollin anglez.

Sidoqoftë, ai që atëherë ka shënuar vetëm një herë – kundër Morecambe – që nga 7 nëntori dhe nuk ka arritur të shënojë në 15 nga 16 ndeshjet e tij të fundit.

Besimi i tij vazhdon të tërhiqet, dhe me 53 milion €, ai duket se është i destinuar të shqetësohet për t’u bërë sulmuesit e fundit në një rresht të gjatë parash, sulmuesish të profilit të lartë që u hodhën në Stamford Bridge.

Timo Werner, Chelsea, Champions League 2020-21

Sidoqoftë, edhe mundi i tij nuk është aq shqetësues sa i bashkatdhetarit të tij dhe shokut të ri Havertz, i cili arriti nga Bayer Leverkusen për 80 milion €.

Një gol dhe dy asistime nga 16 dalje në Premier League është një kthim i dobët nga një lojtar prej të cilit pritej kaq shumë, dhe nëse ai nuk përmirësohet në mënyrë dramatike, ai mund të bëhet një nga transferimet e të gjitha kohërave të Prem.

Edhe me diagnozën e tij të koronavirusit, dhe disa shqetësime për dëmtimet, Havertz ka bërë shumë pak për të sugjeruar që ai të mund të përshtatet në fluturimin e lartë.

Marrëveshjet e rekrutimit dhe transferimit janë elemente kritike të biznesit të futbollit dhe suksesit në lojën moderne. Me kaq shumë pikëpyetje rreth personelit të nënshkruar për një shpenzim kaq të madh, është ndoshta pak e papritur që Lampard e ka gjetur veten jashtë një pune.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu