Kishte një tjetër ditë me gjak të plotë të veprimit të Kupës FA të Dielën pasi një mori skuadrash të Premier League u përballën me lidhjet e tyre të raundit të katërt, me tre skuadra të Kampionatit gjithashtu në përzierje.

Fatkeqësisht për entuziastët e kupave nuk pati tronditje të mëdha, por barazimi i raundit nuk zhgënjeu Manchester United dhe Liverpool shërbeu një thriller me pesë gola që nuk mund të ishte më kontrast me takimin e tyre të ligë vetëm një javë më parë.

Me çdo përplasje që përmban të paktën tre gola, kishte shumë të veprimit të dielën dimërore. Le të futemi në të …

Fillimi i hershëm panë finalistët e sezonit të kaluar Chelsea shikoni për një pushim nga forma e tyre e ligë humnerë ndërsa ata pritën Qyteti i Lutonit në dëborë në Stamford Bridge.

Dy gola të hershëm nga Tammy Abraham sugjeruan se do të ishte një Blues dalje në det, megjithatë zhurma e zakonshme e Kepa Arrizabalaga lejoi Kampionat skuadra u kthye në lojë dhe ata gati sa barazuan, por për një shpëtim shpengues për Spanjollin.

Abrahami përfundimisht shtoi edhe një të tretën për një hat-trick të mirë para se Timo Werner të humbte një mundësi të artë për të goditur një gol të rrallë kur goditja e tij e shpejtë u shpëtua. Mbaroi 3-1.

Leicester gjithashtu u përball me kundërshtimin e nivelit të dytë Brentford, dhe Dhelprat po vështronin një mërzitje në fytyrë ndërsa hynë në pjesën e parë me rezultatin 1-0 poshtë falë një takimi të hershëm të Mads Bech Sorensen.

James Maddison
James Maddison feston një gol tjetër | Clive Rose / Getty Images

Sidoqoftë, një tubim i pjesës së dytë nga ana e Brendan Rodger i pa ata të ulërinin, me Cengiz Under, Youri Tielemans (stilolaps) dhe James Maddison duke e bërë atë 3-1 dhe duke kursyer skuqjet e tyre.

Ndërkohë, në Craven Cottage ishte një barazim i të gjithë Premier League Fulham priti Burnley në Londrën perëndimore me dëborë. Në të vërtetë, ky kurrë nuk ishte në të vërtetë një garë pasi dy formacione shumë të ndryshuara kërkuan të përfundonin një ndeshje të Kupës FA kur të përqendroheshin në mbijetesën e fluturimit të lartë.

Clarets‘numri 19 Jay Rodriguez përfundoi një thatësirë ​​me 19 ndeshje menjëherë pas gjysmës së orës, para se të shtonte një tjetër nga vendi në periudhën e dytë. Një goditje e vonë me kokë e Kevin Long e bëri atë 3-0 për vizitorët.

Shfaqja e ditës pa rivalë të titullit Njeriu Utd dhe Liverpool shkoni kokë më kokë në Old Trafford në një kravatë mrekullisht e turbullt.

Fredi, Mohamed Salah
Ishte një kravatë me gjak të plotë | Laurence Griffiths / Getty Images

Të dy palët shkëmbyen goditje gjatë gjithë ndeshjes, me goditje të shkëlqyera nga Mason Greenwood dhe Marcus Rashford për nikoqirët dhe një mbështetje klinike nga Mo Salah për Reds që do të thotë se ishte në nivelin 2-2 në fazat e vona.

Cue Bruno Fernandes, i cili erdhi nga stoli për të fuqizuar shtëpinë e tij një goditje dënimi me këmbë anash me 12 minuta të mbetura. 3-2. Çfarë deklarate për njerëzit e Ole Gunnar Solskjaer.

Një klasik filxhani, ishte thjesht një turp që qante, asnjë mbështetës nuk ishte në tokë për ta parë atë.

Në fund të ditës nis Everton mirëpritën luftëtarët e Kampionatit Sheffield Wednesday, dhe shkoi shumë ashtu siç mund ta prisni.

Golat nga Dominic Calvert-Lewin, Richarlison dhe Yerry Mina dhanë Kafe një komode 3-0 fitojë, me Owls tani në gjendje të përqendrohet vetëm në mbijetesën në nivelin e dytë.

Rezultatet

Chelsea 3-1 Qyteti i Lutonit
Brentford 1-3 Leicester City
Fulham 0-3 Burnley
Njeriu Utd 3-2 Liverpool
Everton 3-0 Sheffield Wednesday

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu