Chelsea mendohet të ketë ngushtuar listën e ngushtë të menaxherit të tyre të mundshëm në vetëm dy emra nëse rezultatet nuk përmirësohen dhe shefi nën presion Frank Lampard shkarkohet.

Chelsea humbi një ndeshje të pestë në tetë kur u mposhtën nga Leicester herën e kaluar dhe kishin zbritur në tavolinën e Premier League.

FBL-ENG-PR-LEICESTER-CHELSEA
Chelsea ka humbur pesë nga tetë ndeshjet e fundit në Premier League | Michael Regan / Getty Images

Lampard madje tha pas disfatës së fundit që ai ishte ‘shqetësuar’ nga rezultati alarmues, duke pranuar se shumë nga lojtarët e tij nuk bënë as minimumin ose bazat në drejtim të vrapimit, sprintit dhe mbulimit të terrenit kundër Dhelprave.

42-vjeçari ka mesataren e pikëve më të ulëta për çdo ndeshje Chelsea menaxher në epokën Roman Abramovich dhe i katërti më i ulët nga të tjerët në epokën e Premier League si tërësi. Ai tani është shumë i favorizuar në mes të bastoreve për të qenë shefi tjetër që do të pushohet nga puna.

Lampard në mënyrë efektive mori një pasim falas në sezonin e tij debutues për shkak të një ndalimi transferimi dhe shitjes së Eden Hazard, por Blutë kaluan mbi 200 milion £ për lojtarë të rinj përpara fushatës aktuale dhe, nëse ka ndonjë gjë, disi janë kthyer mbrapa.

Sipas Sky Sports, Lampard duhet të përmirësojë rezultatet ‘menjëherë’ përndryshe ai do të jetë dolli. Ajo që ende mund ta shpëtojë atë është zyrtarët e klubit që dëshmojnë kthesat që Mikel Arteta dhe Ole Gunnar Solskjaer kanë arritur me durim përkatësisht në Arsenal dhe Manchester United.

Frank Lampard
Rezultati duhet të përmirësohet ‘menjëherë’ që Lampard të qëndrojë | Marc Atkins / Getty Images

Por Chelsea tashmë kanë bërë përgatitje në rast se duhet të bëjnë ndërrimin dhe thuhet se kanë shkurtuar një listë të emrave në vetëm dy: Thomas Tuchel dhe Julian Nagelsmann.

Ish-shefi i AC Milan dhe Juventus, Massimiliano Allegri ishte gjithashtu një emër në shqyrtim, por nëse Lampard shkon gjasat janë që menaxheri i ardhshëm i Chelsea të jetë gjerman.

Tuchel aktualisht është pa punë pasi u shkarkua nga Paris Saint-Germain muajin e kaluar. Ai ka qenë i lidhur shumë me Chelsea më parë, edhe pse kohët e fundit u pretendua nga Daily Telegrafi që klubi në të vërtetë u paralajmërua nga ai në vitin 2017 kur konsideronte zëvendësimin e Antonio Conte sepse ai mund të ishte vështirë të punohej me të. Conte përfundimisht qëndroi për një vit tjetër.

Problemi me Nagelsmann është se ai nuk do të largohet nga klubi aktual RB Leipzig para fundit të sezonit. Kjo do të nënkuptonte detyrimin për të bërë marrëveshje të përkohshme nëse Lampard shkarkohet dhe njeriu i quajtur dikur ‘Baby Mourinho’ është trajneri i ri që Chelsea dëshiron posaçërisht.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqeni atë Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu