On të mërkurën natën, Thibaut Courtois do të kthehet në vendin që ishte shtëpia e tij për katër vjet dhe përsëri në vendin e një krimi të çuditshëm.

E tanishmja Real Madrid portieri ishte në Chelsea për katër vjet dhe madje u kualifikua në finalen e Ligës së Kampionëve ndërsa kontraktova me klubin në sezonin 2013/14, megjithatë erdhi ndërsa ai ishte në huazim në Atletico Madrid. Cfare ka me shume, Los Colchoneros rrëzuan Chelsea në gjysmëfinale.

Kanë kaluar shtatë vjet nga ajo lojë, por të gjithë ata që janë përfshirë në atë ndeshje gjysmëfinale e kujtojnë atë shumë mirë: Atletico, Chelsea, Courtois dhe pastaj-Blues shefi Jose Mourinho.

Portieri i atëhershëm 21-vjeçar ishte në huazim në Atletico nga Chelsea dhe u gjend në syrin e stuhisë kur të dy ekipet u tërhoqën kundër njëra-tjetrës në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

Të dy klubet kishin rënë dakord që kredimarrësi nuk do të ishte në gjendje të luante kundër klubit të tij mëmë, me marrëdhëniet midis dy ekipeve që të ishin miqësore. Bile u bisedua për një zgjatje të mundshme të huasë për dy vjet të tjera.

Sidoqoftë, pas shortit gjysmëfinal, Diego Simeone filloi të hapë bujë, duke pretenduar se ishte e padrejtë që Atletico duhej të humbnin një nga startuesit e tyre të rregullt në një pozicion kaq të rëndësishëm.

Atletico dërgoi një kërkesë zyrtare në Chelsea, gjë të cilën klubi londinez e refuzoi, por UEFA tha fjalën e fundit dhe e lejoi Courtois për të luajtur dy ndeshjet kundër klubit të tij mëmë, duke pretenduar se klauzolat në kontratë ishin të paligjshme dhe shkonin kundër fair play.

Lufta e ftohtë e Mourinhos

Jose Mourinho, ChelseaTraineri në atë kohë, ishte i zemëruar nga vendimi i UEFA-s për të lejuar Courtois luajti dhe nuk mund ta kuptonte që një lojtar ishte në gjendje të luante kundër klubit të tij prind, diçka që zakonisht nuk lejohet në Premier League.

Pasi provova gjithçka të mundur dhe dështova, Chelsea vendosi që ata të mos lejonin më Courtois zgjasë huanë e tij me Atletico dhe Murinjo madje e zbrazi lojtarin, përkundër dy shtigjeve të kalimit në tunel për në dhomat e zhveshjes.

Atletico fitoi 3-1 në Stamford Bridge pas një barazimi 0-0 në kryeqytetin spanjoll, i cili i pa ata të vazhdonin të përballeshin me rivalët kryesorë Real Madrid në finale në Lisbonë. Sergio Ramos shënoi barazimin e tij të famshëm në kohën e ndaljes për të detyruar kohën shtesë, e cila më pas pa Los Blancos vazhdoni të fitoni 4-1.

Tani që Courtois luan për Real Madrid, të gjithë në klubin spanjoll do të dëshirojnë që portieri belg të bëjë atë që ka bërë më parë dhe të triumfojë edhe një herë kundër Chelsea në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu