Ice Makers kishin nevojë për fitoren që duhet t’i motivonte ata pas vrapimit të dobët të fundit në avantazhin e parë

Azam FC mori një fitore frymëzuese 2-0 ndaj Magereza FC në përballjen e raundit të tretë të Kupa e Mburojës të shtunën në Kompleksin Sportiv Chamazi.

Në një përpjekje për të marrë një fitore shumë të nevojshme, George Lwandamina përzieri të rregullt dhe jo të rregullt në ekipin startues kundër skuadrës së divizionit të ulët. Në gol, David Mapigano – i cili është bërë një lojtar i rregullt i ekipit të parë që nga ardhja, nuk ishte në skuadër pasi në vend të tij u preferua Wilbol Maseke.

Mbrojtësi më i mirë 2019/20 Nicholas Wadada, Ayoub Lyanga, Mudathir Yahya, Obrey Chirwa, Never Tigere dhe Idd Seleman ishin skuadrat e para të zakonshme që u vendosën kundër Magereza.

Megjithëse dukej kryesisht një qasje mbrojtëse nga Ice Makers, ish-kampionët e Kupës së Shieldit dukeshin rehat në nisjen e sulmeve direkte si dhe goditjeve nga krahët. Ata hapën rregullisht rezultatin në minutën e 23-të.

Chirwa drejtoi shtëpinë nga një goditje këndi që u dha nga Tigere, dhe hapësi rinovoi ekipin vendas, i cili do të kishte shkuar në pushim me një diferencë më të madhe sikur vizitorët të mos i mohonin në tre raste kryesore.

Tigere gjeti pjesën e prapme të rrjetës në minutën e 65-të kur goditja e tij e ashpër nga brenda zonës me 18 oborre i dha kampionatit të Ligës Premier Premier 2013/14 një epërsi të merituar.

Edhe pse Azam fushoi në pjesën e Magereza në pjesën më të mirë të pjesës së dytë, ata nuk arritën të rrisnin rezultatin për shkak të një kombinimi të dështimit të tyre për të kthyer mundësitë e krijuara dhe rezistencën e kundërshtarëve për t’u marrë me sulmet.

Fitorja duhet të jetë një rezultat inkurajues për Lwandamina dhe ekipin e tij, të cilët kishin filluar sezonin e Premier League në një nivel të lartë para se të fillonin të lëkundeshin nga dita e tetë e ndeshjes.

Traineri Aristica Cioaba u desh të largohej nga klubi pas një humbje 1-0 ndaj Yanga SC por që nga ajo kohë – pavarësisht emërimit të Lwandamina me përvojë – rezultatet nuk kanë qenë bindëse.

Në nëntë ndeshje në kampionat, Azam ka zgjedhur vetëm tetë pikë nga 27 të mundshme pasi ambiciet e tyre për titull vazhdojnë të zbehen.

Të Dielën, Namungo do të argëtojë Green Warriors në ndeshjet e tyre përkatëse Shield Cup ndërsa ata luftojnë për të përparuar dhe ndoshta tejkalojnë arritjet e bëra në turneun e fundit, kur lundruan gjatë gjithë rrugës përpara se të binin në Simba në finale.

Ata fituan një vend të parë kontinental, i cili përfaqësonte një ngushëllim.

Një tjetër skuadër e Premier League që do të jetë në veprim është Mtibwa Sugar pasi të dielën do të përballen me ekipin e Divizionit Dy Geita Gold.

Simba, kampionët në fuqi, do të jenë në shtëpi kundër Maji Maji FC. Do të jetë detyra e parë e brendshme për Wekundu wa Msimbazi që kur morri pjesë në Caf Liga e Kampioneve raundi i parë kundër Platinum FC të Zimbabves, ku ata u mundën 1-0 në Harare.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu