Sot është dita, njerëz! Për shumë njerëz, raundi i tretë i FA Cup është padyshim dita më emocionuese në kalendarin anglez të futbollit, kur ëndrrat përmbushen, ëndrrat e këqija rijetohen dhe shqetësimet shkojnë të lira dhe të lira.

Veprimi i së shtunës ka vepruar deri në bujë, pasi dëshmuam për tronditjen më të madhe të këtij edicioni të konkursit, si dhe për disa rezultate të bukura për ngritjen e vetullave rreth terrenit.

Gif vetullash rock - Gjeni dhe shpërndajeni në GIPHY

Po ku ta filloj? Pa vonesa të mëtejshme, le të futemi në aksionin e raundit të tretë të Kupës FA.

Ne fillojmë në Parkun e Fitores – vendi më i mirë për të filluar çdo udhëtim. Jo-ligë Chorley u bë skuadra e parë e nivelit të gjashtë që nokautoi një klub në dy divizionet më të mira që nga viti 1991, duke mundur Qarku Derby 2-0 në një ditë historike për minnows.

Connor Hall kryesoi në shtëpi hapësin në 10 minuta para se Mike Calveley të lëvizte në shtëpi nga një distancë e afërt në 84 minuta për të siguruar fitoren, por duke dërguar Magpies në raundin e katërt të garës së famshme.

Lojtarët festuan në bilbilin e fundit me një interpretim të ngjallur të Someone Like You nga Adele, një traditë e cila ata shpresojnë t’i ndalojë ata nga Chasing Pavements dhe t’i çojnë në Hometown Glory.

Në një lajm më pak të habitshëm, Millwall shmangu një përulje duke u parë Boreham Wood me një 2-0 fitore e tyre, falë golave ​​në secilën pjesë nga Kenneth Zohore dhe Shaun Hutchinson.

Everton mbështetësit do të marrin frymë lehtësimi gjithashtu, pasi të kruajnë një 2-1 fitoj mbi Rotherham United në Parkun Goodison. Toffees kishin nevojë për kohë shtesë për të thyer zemrat e Millers, me Abdoulaye Doucoure që kapi golin e fitores tre minuta në gjysmë ore shtesë.

Cenk Tosun gjithashtu u gjend në fletën e shënimeve për tofat, të cilët shmangën sikletin e tyre më të madh që nga humbja e vitit të kaluar në raundin e tretë ndaj fëmijëve të Liverpool.

Kishte shumë gjithë-kampionat lidhjet të shtunën, si Qyteti i Lutonit i mundur Leximi 1-0, falë një breshëri të George Moncur në gjysmën e orës. Norwich City vazhduan formën e tyre të mirë duke siguruar a 2-0 fitore mbi Coventry City, me Kenny McClean dhe Jordan Hugill duke bërë diferencën për nikoqirët.

Chris Haughton’s Nottingham Forest rezervuan vendin e tyre në raundin e katërt, duke mbajtur një 1-0 Të çojë që në minutën e tretë kundër Cardiff City, pasi Lyle Taylor goditi një goditje të bukur në këndin e sipërm.

Rezultatet:

Boreham Wood 0-2 Millwall

Everton 2-1 Rotherham United

Qyteti Luton 1-0 Të lexuarit

Norwich City 2-0 Qyteti i Coventry

Nottingham Forest 1-0 Cardiff City

Chorley 2-0 Qarku Derby

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu