I dini ata sulmues ndaj të cilëve ju urreni të luani në ato të shtuna të lagura dhe gri? Në një nga ato fushat që pretendon kyçin e këmbëve të të gjithë atyre që zbukurojnë terrenin e saj?

Epo, nëse do t’ju kërkohej të përmendni dy ekuivalentë të Premier League, ju me siguri do të dilni me Ashley Barnes dhe Chris Wood.

Të dy sulmuesit morën të hënën në mbrëmje si mundësinë perfekte për të kujtuar pjesën tjetër të kampionatit se sa të rrezikshëm dhe të këqij mund të jenë, të dy duke shënuar në fitoren 2-1 ndaj Wolves.

Barnes ishte në fletën e shënimeve të Burnley për herë të parë në 394 ditë, pasi kishte duruar një rënie në formë dhe çështje të fitnesit. Ishte e qartë për të parë se çfarë do të thoshte goli për të kur u largua me rrota pasi i dha epërsinë skuadrës së tij kundër rrjedhës së lojës.

Wood kishte një pjesë të parë të qetë, por na kujtoi të gjithëve pse është njëri prej tyre Burnleylojtarët më të mirë. Sulmuesi, nënshkruar nga Leeds përsëri në 2017, dyfishoi epërsinë e skuadrës së tij duke përplasur shtëpinë nga dremitja e James Tarkowski me shumë trupa rreth tij në kuti.

Barnes dhe Wood tani kanë shënuar 32% të golave ​​të Burnley në Premier League, duke treguar se sa i rëndësishëm është dyshja për këtë skuadër moderne Clarets.

FBL-ENG-PR-Burnley-Ujqërit
Wood shënoi golin e tij të tretë në ligë në sezonin kundër Wolves | JON SUPER / Getty Images

Sidoqoftë, ky sezon ka qenë një luftë e vërtetë për të gjithë sulmuesit e Burnley.

Edhe pas fitores të hënën në mbrëmje, Burnley mbetet shënuesit e përbashkët të ligës së bashku me Sheffield United me vetëm tetë. Wood është përgjegjës për tre prej tyre, megjithëse siç u përmend Barnes sapo është bashkuar në parti.

Jay Rodriguez vrapon vetë në tokë, por ditët e tij më të mira ishin përsëri në 2013/14, ndërsa Matej Vydra gjithmonë ka luftuar për të pohuar veten në Premier League, me një hap përpara nga Kampionati ende pak i vështirë.

Ujqit me sa duket nuk ishin të kënaqur të merreshin me dyshen të hënën në mbrëmje, me Max Kilman, Conor Coady dhe Romain Saiss të zvarritur anembanë. Barnes ishte dominues nga ajri, duke fituar gjashtë duele me dy të Wood, ndërsa tre mbrapa Wolves arritën vetëm dy mes tyre.

Ashley Barnes, Ashley Westwood, Dwight McNeil
Barnes i dha fund një drafti të gjatë | Gareth Copley / Getty Images

Stili i Burnley është sigurisht një kthim mbrapa, me çiftin fizik përpara që është i aftë të shkaktojë shkatërrim ndaj çdo skuadre ditën e tyre. Por tani sfida vjen në përsëritjen e kësaj performance më shpesh sesa para fundit të sezonit.

Skuadra e Sean Dyche mund të ketë shpëtuar në treshen e poshtme vetëm në kohën e duhur për Krishtlindje, por ata padyshim që janë ende larg nga siguria. Ata janë ende një pikë prapa Arsenalit, e cila është një shkak i vërtetë shqetësimi.

Natën e së hënës ishte një kthim i mirë dhe kujtesë se si mund të jenë shqetësuese Wood dhe Barnes. Tani ata thjesht duhet t’i tërheqin ato shfaqje rregullisht për ta mbajtur Burnley larg çdo telashe.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu