Arsenali shpreson të nënshkruajë një mesfushor të ri krijues gjatë afatit kalimtar të janarit dhe skautët e klubeve kanë qenë duke ndjekur nga afër si Riqui Puig të Barcelonës dhe Joan Jordan të Sevilla.

Skuadra e Mikel Arteta ka luftuar për të gjetur shanse të modës këtë sezon dhe është në kërkim të disa kreativiteteve shtesë muajin e ardhshëm, me një numër opsionesh të mundshme në shqyrtim ndërsa Topçinjtë kërkojnë marrëveshjen e duhur.

Riqui Puig
Puig është monitoruar në të kaluarën | Nxit imazhe / Getty Images

Sipas Atletikës, Arsenal kanë hedhur një rrjetë të gjerë pasi shpresojnë të gjejnë lojtarin e duhur me çmimin e duhur dhe një mesfushor i cili është marrë në shqyrtim është Puig, i cili u kërkua në disa raste para se klubi të shpërbënte rrjetin e tyre të skautimit në fillim të këtij viti.

21-vjeçari pritet të jetë në dispozicion për transferim muajin tjetër pas një mosmarrëveshjeje Barcelona menaxheri Ronald Koeman dhe sugjerohet që Arsenali mund të jetë i hapur për të përfituar nga situata, megjithëse nuk përmendet asnjë moment interesi i plotë për Puig.

Sidoqoftë, një lojtar tek i cili lidhjet janë pak më të forta është Jordan. Dielli thuhet se Arsenali ka mbajtur skeda për 26-vjeçarin për tre vjet tani dhe më në fund janë të gatshëm të tërheqin këmbëzën në lëvizje.

Joan Jordan
Jordania është gjithashtu në shqyrtim | Alex Caparros / Getty Images

Jordania, i cili ka menaxhuar tre asistime në të gjitha garat këtë sezon, vjen me një klauzolë lirimi prej 55 milion £ por pritet të jetë në dispozicion për afër 32 milion.

Ai besohet se ka luajtur rrugën e tij në krye të listës së dëshirave të Arteta në janar, me shefin të impresionuar me diapazonin e tij të kalimit dhe aftësinë për të bërë punën e ndyrë kur ishte e nevojshme.

Puig dhe Jordan janë vetëm dy nga emrat e fundit në një listë të gjatë të opsioneve të mundshme për Arsenalin, me Christopher Nkunku të RB Leipzig dhe Borussia DortmundJulian Brandt gjithashtu përmendet në ditët e fundit gjithashtu.

Gjermani v Republikë Çeke - Miqësore Ndërkombëtare
Brandt është gjithashtu në radar | Stuart Franklin / Getty Images

Një lojtar që nuk mendohet të jetë më në përzierje është Houssem Aouar i Lyon, i cili ka deklaruar publikisht se planifikon të qëndrojë në Francë të paktën deri në fund të sezonit.

Arsenali ende admiron talentin e francezit, por duke qenë se ata aktualisht janë të 15-të në kampionatin francez Premier League, ekziston një vetëdije që përforcimet duhet të gjenden menjëherë dhe ata nuk kanë mundësi të presin deri në verë.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu