Mos harroni kur disa të famshëm vdiqën në 2016 dhe ne ishim të bindur se ishte viti më i keq në histori?

2020 ka bërë një tallje absolute të vitit 2016.

Ne nuk jemi plotësisht të sigurt se mund të gjejmë fjalët për të përmbledhur vitin – kështu që do t’ua lëmë disa të tjerëve nga e gjithë bota e futbollit dhe më gjerë ta bëjnë atë për ne.

Nick Cushing
Cushing u largua nga Manchester City në shkurt | Charlotte Tattersall / Getty Images

Nick Cushing njoftoi se po tërhiqej ashtu si Manchester City Menaxheri i grave në janar për të marrë një rol ndihmës trajner me New York City.

Sidoqoftë, City kishte ende pesë ndeshje për të luajtur midis njoftimit të Cushing dhe largimit në shkurt. Si ishin ata, Nick?

“Këto pesë lojëra të fundit janë ndjerë sikur jam ndarë me të dashurën time, por unë ende jetoj në të njëjtën shtëpi me të.”

Hugh Grant
Hugh Grant përmblodhi në mënyrë të përsosur Norwich City | Andreas Rentz / Getty Images

Shpesh, ekspertët godasin vendin kur bëhet fjalë për analiza.

Ndonjëherë, thjesht duhet t’ua lëmë aktorëve britanikë që flasin mirë.

Hugh Grant u përpoq të shpjegonte se kush Norwich City do të luante bashkë me Matthew McConaughey gjatë Fokusi i FutbollitParashikimet e Premier League në janar, dhe përmblodhën Daniel Farke veshjen e lartë të fluturimit të pëlqyeshëm, por në fund të fundit shumë të rrahur.

“Oh ata janë simpatikë. Ata luajnë në të verdhën pa kuptim”.

Marcelo Bielsa
Bielsa është gjithmonë vlerë e mirë | Pishinë / Getty Images

Turmat kanë munguar kryesisht në fushat e futbollit që nga marsi si rezultat i pandemisë së koronavirusit.

Për mbështetësit, mungesa e futbollit një pasdite të shtune la një boshllëk në jetën e tyre – dhe mungesa e tifozëve e la futbollin të ndihej po aq bosh.

Leeds menaxheri Marcelo Bielsa dhe përkthyesi i tij i besueshëm artikuluan më së miri rëndësinë e tifozëve për futbollin (përmes Leeds Live)

“Gjithkush që është një pjesë e këtij biznesi që është bërë futbolli është i zëvendësueshëm. Të vetmit njerëz që nuk mund të zëvendësohen jeni ju, tifozët. Njerëzit që nuk kërkojnë asgjë në këmbim, vetëm emocione.”

Ndonjëherë vlerësimet më të shkurtra janë më të mirat.

Në qershor u njoftua se Everton Mbrojtësi i plotë Luke Garbutt do të largohet nga klubi në fund të muajit pas 11 vitesh në Goodison Park (edhe pse pa dyshim shënohet nga gjashtë parashikime të huazimit të veçantë).

Carlo Ancelotti u pyet për mendimet e tij në lidhje me lojtarin. Ai bëri një pauzë për të shqyrtuar me kujdes se cilat fjalë do të ishin më të përshtatshme për Garbutt, para se të përgjigjej:

“Kush?”

Bury FC - Gigg Lane
Bury lëshoi ​​një nga deklaratat më të mira zyrtare të klubit në të gjitha kohërat | Visionhaus / Getty Images

Bury ka pasur një kohë të përafërt të vjetër gjatë 18 muajve të fundit, dhe në gusht klubi lëshoi ​​një deklaratë duke i mbajtur fansat të azhurnuar në përpjekjet e tyre të fundit për të rimarrë statusin e tyre të EFL.

Deri më tani, kaq normale.

Deklarata përfundoi me:

Më në fund, në një çështje pa lidhje ”.

Dhe kur ata thanë të palidhur, ata nënkuptonin të palidhur.

Më pas filloi një sulm ndaj BBC, tarifa e licencës dhe polemika e Natës së Fundit të Premteve.

“Kostumet që enden në korridoret e pushtetit në BBC vendosin që një nga ngjarjet tona më të mëdha, e cila kur të shikon të bën të krenohesh që je Britanik për atë që ishim, por sigurisht jo për ato që rrezikonin të bëheshin. Tani do të duket të vendosur që nuk mund të këndojmë më këngë të zgjuara që na lidhin dikur VEND I MADH së bashku, përsëri duket se busulla morale e të paktëve kontrollon shumë. ËSHTË GABIM”

Arturo Vidal
Vidal lëshoi ​​një paralajmërim të panevojshëm për Bayern | Juan Manuel Serrano Arce / Getty Images

Bajerni i Mynihutka fituar 8-2 Barcelona në gusht ishte një nga momentet më qesharake, skandaloze dhe ikonike të futbollit të vitit 2020.

Bayern u drejtua në një ndeshje të jashtëzakonshme në formë, të pamposhtur në vitin 2020 dhe me një rekord 100% në Ligën e Kampionëve gjatë fushatës 2019/20. Sidoqoftë, Arturo Vidal i Barcelonës ishte i shpejtë për të paralajmëruar Bayern që të mos ishte i vetëkënaqur.

“Nesër ata nuk po luajnë kundër ekipeve të Bundesligës por po luajnë kundër FC Barcelona, ​​skuadra më e mirë në botë”.

Paspamja është një gjë e mrekullueshme.

Antonio Conte
Conte nuk ishte në humor të mirë pas daljes së Interit në Ligën e Kampionëve | Jonathan Moscrop / Getty Images

Antonio Conte ishte në një humor të presë pas Interdalja në Champions League.

Veshja e Serie A barazoi 0-0 me Shakhtar Donetsk në ndeshjen e tyre të fundit në grup për të dalë jashtë Evropës dhe kur u pyet nga një gazetar se si skuadra e tij kishte arritur të luante dy ngërç në shtëpi dhe jashtë kundër Shakhtar, pasi i kishte mundur ata 5-0 në gusht, – u përgjigj Conte:

“Ata humbën 5-0, kështu që prandaj ndryshuan. Mendoni para se të bëni pyetje.”

Skocia siguroi një nga momentet më të mira të vitit 2020 pasi skuadra e meshkujve u kualifikua në një turne të madh për herë të parë në 23 vjet përmes një fitoreje dramatike të penalltive mbi Serbinë.

Ryan Christie i Celtic dha një intervistë bukur emocionuese me kohë të plotë që kapi atë që çdo Skocez po ndiente ndërsa përpiqej të përshkruante duke parë goditjet në vend, para se të përfundonte thjesht:

“Ohhhhh. Unë kam shkuar”.

Emma Hayes
Hayes gumëzhinte për t’u nominuar për një çmim FIFA | Lewis Storey / Getty Images

Shumica e futbollistëve mashtrojnë modestinë kur pyeten për çmime individuale – ata nuk kanë shumë rëndësi, gjithçka për ekipin etj.

Megjithatë, Chelsea Shefja e grave Emma Hayes shumë freskuese pranoi se ishte absolutisht e lumtur që u nominua për çmimin Traineri më i Mirë i FIFA-s për Gratë (përmes Dielli) – para se ta sjellë veten përsëri në tokë kur diskuton zgjedhjen e saj të veshjes për ceremoninë.

“Unë kam shumë miq muzikantë që jetonin në Amerikë kur unë jetoja atje. Dhe unë u them atyre,” kjo është si të jesh i nominuar për një Grammy, ose një Oskar “. Me sa duket unë duhet të veshin veshje zyrtare. Por sepse unë do të jem në shtëpi në një kompjuter, mendoj se do të vendos diçka mbi pizhamet e mia “.

Diego Maradona
Maradona ndërroi jetë në nëntor | El Grafico / Getty Images

Futbolli humbi një shkëlqim të vërtetë në nëntor ndërsa fituesi i Kupës së Botës Diego Maradona vdiq.

Përmbledhja e gjeniut me të meta të Maradonës është e pamundur, por një bisedë midis një shoferi të Uber dhe gazetarit Roberto Lioi është mënyra më e mirë për të përshkruar pse argjentinasi i papërsosur adhurohej kaq infektivisht.

“Messi është ai që çdo argjentinas do të donte të ishte. Maradona është ajo që ne jemi”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu