Bosi i Nerazzurri bëri tre ndryshime përpara se ekipi vendas të shfaqej me një barazim të vonë

Antonio Conte ka mbrojtur vendimin e tij për të tërhequr Lautaro Martinez, Arturo Vidal dhe Achraf Hakimi në fazat e vona të Interbarazohet 2-2 me Romë te dielen.

Inter ishte 2-1 përpara se sulmuesi yll Martinez të hiqej nga fusha në minutën e 77: të dhe të zëvendësohej nga Ivan Perisic. Pesë minuta më vonë, një zëvendësim i dyfishtë pa Roberto Gagliardini që zuri vendin e Vidal dhe Aleksandar Kolarov hyri në vend të Hakimit.

Roma vazhdoi të shënojë golin e barazimit në minutën e 86-të, me Gianluca Mancini me kokë drejt shtëpisë për të mbyllur një pikë për ekipin vendas.

I pyetur nëse ai mund të shmangte bërjen e ndryshimeve të vona, Conte tha: “Vidal kishte kapur një goditje dhe kishte kërkuar të përjashtohej. Lautaro u shpenzua pas 75 minutash përpjekje – edhe jashtë topit.

“Hakimi dha shumë gjithashtu dhe këta lojtarë kanë luajtur shumë futboll në shtatë ditët e fundit. Ne kemi një skuadër mjaft të madhe për të bërë ndryshime të mira, kështu që është normale të shikosh në stol.”

Ai shtoi: “[Vidal] performuar me të vërtetë mirë. Ai pati një fillim të ngadaltë por më pas rriti intensitetin e lojës së tij. Ishte një shfaqje pozitive, siç ishte rasti për të gjithë të tjerët. Ai erdhi jashtë për shkak të një problemi fizik ”.

Pavarësisht barazimit, Conte ishte i kënaqur me performancën e skuadrës së tij, edhe pse mendonte se ata mund ta kishin përfunduar fitoren para barazimit të vonë.

Rezultati i lë ata tre pikë prapa udhëheqësve AC Milan përpara ndeshjes së Nerazzurrëve kundër kampionëve Juventus javen tjeter.

“Mendoj se kemi luajtur mirë, në pjesën e parë gjithashtu. Le të mos harrojmë se Roma po lufton për të njëjtën gjë që jemi dhe jemi vetëm tre pikë pas nesh,” tha ai.

“Të shkojmë larg tek ekipi i vendit të tretë në kampionat dhe të luajmë kështu do të thotë që ne jemi një ekip i organizuar dhe i fortë. Ne patëm mundësinë ta vrisnim ndeshjen, por nuk mundëm ta menaxhonim atë, dhe e lamë Romën përsëri në të vonë – sepse ishim pa energji. ashtë për të ardhur keq sepse, me dy minuta dy, po mundnim një anë të fortë.

“Unë mendoj se, në fund të lojës, kishte pak ankth për të marrë një rezultat. Në një nivel mendor, kjo të çon të përmbahesh disi.

“Nga stoli, ne u thamë lojtarëve që të vazhdojnë të bëjnë presion, sepse ulja thellë nuk është një gjë e mirë. Sidoqoftë, psikologjikisht, është normale që ekipi humbës të shtyhet përpara dhe ekipi përpara të përpiqet të mbajë rezultatin Ne sigurisht që do të vazhdojmë të punojmë për t’u përmirësuar në këtë drejtim.

“Ne kemi identitetin tonë dhe unë jam i kënaqur që trajnerët e opozitës i janë referuar kësaj, ka punë që shkon për ta arritur këtë. Ne jemi një anë e organizuar, edhe nëse kjo nuk njihet shpesh.

“Ne shpesh pësojmë gola sepse shtypim lart dhe i lëmë hapësirë ​​opozitës që të na godasë në banak, ne kemi pranuar shumë në këtë mënyrë. Shtypja e lartë është një shpatë me dy presa: kjo ju lejon të fitoni topin lart fusha, por ju mbeteni të prekshëm nëse bëni një gabim. Për më tepër, ju duhet të keni forcën për të luajtur në këtë mënyrë për të gjithë ndeshjen.

“Ne kemi luajtur tre ndeshje në shtatë ditë me pak a shumë të njëjtat njëmbëdhjetë fillestare, dhe është normale që pak energji të mungojë në fund. Ulja pas është një pasojë e pashmangshme.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu