Luajtësi i Brazilit mund të ishte jashtë për një kohë të gjatë pasi klubit katalanas iu dha një goditje tjetër

Barcelona playmaker Philippe Coutinho do t’i nënshtrohet një operacioni artroskopik për të përcaktuar ashpërsinë e një dëmtimi në gjurin e tij të majtë.

Brazili ndërkombëtar u prezantua si një zëvendësues në minutën e 66-të gjatë barazimit zhgënjyes të martën 1-1 me Eibar në Camp Nou por ishte në pamundësi për të parë ndeshjen jashtë pasi pësoi dëmtimin në pjesën e pjesës së dytë të ndaljes.

Raportet fillestare sugjeronin që Coutinho mund të përballej me një magji të gjatë në skaj dhe klubi konfirmoi të Mërkurën se ai kishte dëmtuar një menisk anësor dhe tani do të ketë një operacion eksplorues.

Një deklaratë e Barcelonës lexonte: “Testet e kryera mbi lojtarin e ekipit të parë Philippe Coutinho kanë treguar se mesfushori ka një dëmtim të meniskut anësor në gjurin e tij të majtë. Trajtimi do të kërkojë një operacion artroskopik i cili do të zhvillohet në ditët në vijim”.

Një mungesë e gjatë për Coutinho do të ishte një goditje tjetër për bosin e Barca Ronald Koeman, i cili tashmë është pa Ansu Fati, Sergi Roberto dhe Gerard Pique përmes dëmtimit.

Coutinho ka bërë 14 paraqitje për Barcelona këtë sezon në të gjitha garat, me tre gola dhe dy asistime.

Barazimi me Eibar pa katalanasit që rrëshqitnin në vendin e gjashtë në tabelë, shtatë pikë larg udhëheqësve të përbashkët Atletico Madrid dhe Real Madrid.

Fillimi i veshjes së Camp Nou për fushatën aktuale është më e keqja që nga viti 2003. Me shtatë fitore nga 15 ndeshjet e tyre të para, është hera e parë që ata nuk kanë arritur të fitojnë më shumë se gjysmën e ndeshjeve të tyre në këtë fazë të sezonit që kur Frank Rijkaard ishte në krye. Barca përfundoi e dyta në kampionat atë sezon, pesë pikë prapa kampionëve Valencia.

Pas rrëshqitjes së fundit, trajneri Koeman pranoi anën e tij do të luftojë për t’u rikthyer në garë për titullin e kampionatit.

Ai tha në një konferencë për shtyp: “Unë jam realist, do të jetë shumë e vështirë të jesh kampion. Asgjë nuk është e pamundur, por duhet ta pranosh hendekun. Atletico më duket shumë mirë, shumë i fortë, ata nuk pranojnë shumë gola ”

Skuadra katalanase fillon 2021 me një ndeshje jashtë fushe kundër Huesca të dielën, me një udhëtim në Klubi Atletik për të ndjekur tre ditë më vonë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu