Cristiano Ronaldo bëri historinë të Mërkurën në mbrëmje pasi gjeti rrjetën që Juventusi të kalonte Josef Bican dhe të bëhej golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave.

Ronaldo hapi rezultatin për Juventus gjatë ndeshjes së tyre Supercoppa Italiana me Napolin për të arritur golin e tij të kombinuar të klubit dhe vendit deri në një mahnitëse 760 – një më e lartë se 759 e Bican.

Sulmuesi çek doli në pension në 1955, me rekordin e tij të shënuar në të gjitha kohërat për 65 vjet.

Cristiano Ronaldo
Ronaldo theu rekordin ndaj Napolit | Nxit imazhe / Getty Images

Ronaldo ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij duke dërguar rekorde golashënimesh dhe sezoni 2020/21 nuk ka qenë përjashtim. Ai shënoi dy herë kundër Suedisë në shtator për të arritur një shekull golash për Portugalinë, dhe ishte në shënjestër kundër Udineses në janar për të kapërcyer Pele dhe të bëhej golashënuesi i dytë më i lartë i futbollit ndonjëherë.

Ronaldo e bëri rekordin të vetin të mërkurën në mbrëmje menjëherë pas shënimit të orës. Këndi i Federico Bernardeschi nuk u mor dhe topi i lirshëm ra te përfaqësuesi portugez, i cili instiktivisht dërgoi një gjysmë breshëri në rrjetë.

Sulmuesi ka shënuar 658 gola në nivel klubi për Sporting CP, Manchester United, Real Madrid dhe Juventus, përveç 102 golave ​​që ai ka shënuar për Portugalinë. Mbi gjysma e golave ​​të tij erdhën gjatë nëntë viteve të jashtëzakonshme në Bernabeu, ku ai shënoi 450 gola qesharakë në vetëm 438 ndeshje.

Sezonin e kaluar, Ronaldo u bë njeriu i parë që shënoi një gjysmë shekulli në Serie A, Premier League dhe La Liga.

Pele është i treti në tabelat rekord të shënimeve me të gjitha kohërat me 757 gola për klubin dhe vendin (por ne nuk dyshojmë se ai do të tregojë shpejt për të kundërshtuar këtë shifër).

Romario i Brazilit është i katërti me 743 gola dhe Lionel Messi i Barcelonës plotëson pesë më të mirët me 719 gola – por ai është dy vjet më i ri se Ronaldo.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu