Bëni një muaj apo më shumë dhe tifozët e Manchester United po guxonin të ëndërronin një kurorë të parë të Premier League që nga viti 2013 – atëherë Manchester City ndodhi.

Rivalët e qytetit të United kanë qeshur shumë me sugjerimet që mund të jemi të vendosur për një garë emocionuese për titull, duke e humbur kampionatin me 12 fitore radhazi dhe të gjitha, por duke siguruar kurorën e tyre të shtatë në fluturim të lartë në Angli në tre muaj të sezonit që duhet të mbetet.

Daniel James, Harry Maguire
Daniel James përgëzohet nga kapiteni Harry Maguire | Valerio Pennicino / Getty Images

Ndërsa ëndrrat e Djajve të Kuq për lavdinë e kampionatit mund të jenë tymosur – dhe le të jemi të sinqertë, ata ishin ëndrra të vogla – ekipi i Ole Gunnar Solskjaer ka ende shumë për të luajtur, me kualifikimin e Ligës së Kampionëve, një Kupë FA çerekfinalja që do të vijë dhe angazhimet e Europa League për të përmbushur.

Me United duke luftuar në tre fronte, Solskjaer do të duhet të përdorë skuadrën e tij të plotë ndërsa hyjmë në fund të biznesit të fushatës dhe ai u dha disa lojtarëve të skuadrës së tij kohën më të nevojshme të lojës në fitore e madhe 4-0 mbi Real Sociedad të enjten në mbrëmje.

Ndërsa lojtarë si Eric Bailly luftuan në ndeshjen e parë, një burrë që nuk kishte nevojë për ftesë të dytë për të kërkuar pretendimin e tij për një vend të rregullt në Të bashkuar pala ishte Daniel James.

Uellsiani ka qenë mirë dhe me të vërtetë në kufijtë e aksionit të ekipit të parë këtë sezon, duke u siguruar pak më shumë se gjysmë ore Premier League futbolli që nga fundi i vitit dhe bërja e vetëm pesë ligave fillon të gjithë fushatën.

Real Sociedad v Manchester United - Raundi i 32-të i UEFA-s në Ligën e Evropës
Daniel James feston grevën e tij të vonë | Chris Ricco / Getty Images

Ekzistonte një ndryshk i dukshëm në shfaqjen e gjysmës së parë të të riut, me një numër prekjesh të lira që sulmonin atë që kishte qenë në të vërtetë një shfaqje e guximshme, plot energji dhe dëshirë.

Për ironi të fatit, ishte një nga prekjet e dobëta që thuhej se ndeznin një pikë kthese në natën e James.

Pasi nuk arriti të kontrollonte një top të pasuar nga Marcus Rashford, ai u kthye për fat të mirë nga James në rrugën e Bruno Fernandes i cili (padyshim) zbatoi fundin, dhe me një asistim për emrin e tij 23-vjeçari dukej një lojtar krejtësisht i ndryshëm.

Larg nga anësori që luftonte për besim dhe në pamundësi për të gjetur prekjen e tij të parë, James papritmas dukej i gjallë dhe plot qëllim dhe ai ishte me fat që nuk hapi llogarinë e tij për natën pasi përfundimi i tij i zgjuar u përjashtua pasi Mason Greenwood u gjykua të jashtë loje në ndërtim.

Për të mos u mohuar, përfaqësuesi i Uellsit vazhdoi të punonte për të mirën e ekipit, dhe vetëm në minutat e mbetura ai shënoi një gol mjaft të merituar, duke injoruar thirrjet nga shokët e tij të skuadrës në kutinë e para se të çante nëpër këmbët e portierit të Sociedad Alex Remiro .

Daniel James feston me Juan Mata
Daniel James feston me Juan Mata | Chris Ricco / Getty Images

Ju nuk do të shihni shpesh një goditje në minutën e 90-të për të ngritur një ekip 4-0 të festuar me kaq shumë forcë, por lehtësimi në fytyrën e të riut ishte i qartë për të gjithë për të parë. Pas një fillimi të ndërlikuar, ai do t’i qëndronte detyrës së tij dhe do ta shënonte golin e duhur për performancën e tij.

United do të ketë nevojë për skuadrën e tyre të plotë për të performuar në mënyrën më të mirë të aftësive të tyre nëse do të vazhdojnë të luftojnë në tre front këtë sezon, dhe duke pasur kohë më të rregullt në ekipin e parë, James mund të provojë të jetë një lojtar kryesor si skuadër Djajtë e Kuq hyjnë në shtëpi drejt.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu