Në atë që është sekreti më i ruajtur më keq në historinë e futbollit, David Alaba më në fund ka konfirmuar se ai do të largohet nga Bayern Munchen këtë verë, megjithëse nuk arriti të konfirmonte destinacionin e tij të ardhshëm.

Kontrata e lojtarit austriak në Allianz Arena skadon këtë verë, me një mori klubesh të mëdha evropiane që monitorojnë situatën e tij me Die Roten.

David Alaba
David Alaba do të largohet nga Bayern këtë verë | Colin McPhedran / MB Media / Getty Images

90 minuta ekskluzivisht zbuloi kohët e fundit se Chelsea ka regjistruar interesin e tyre në 28-vjeçarin, megjithëse asnjë ofertë tjetër nuk është bërë ende nga Premier League klubet siç besojnë ata Bayern njeriu nuk është i interesuar për një lëvizje në Angli.

Dhe me spekulimet që filluan të intensifikohen mbi të ardhmen e mbrojtësit, Alaba konfirmoi gjatë një konference shtypi të martën se ai nuk do të zgjaste marrëveshjen e tij me kampionët gjermanë.

“Unë kam marrë vendimin të largohem në fund të këtij sezoni dhe të provoj diçka të re,” u tha ai gazetarëve siç citohet nga Daily Mail. “Padyshim që nuk ishte një vendim i lehtë – unë kam qenë këtu për 13 vjet dhe klubi do të thotë shumë për mua.

“Unë jam duke kërkuar për një sfidë të re. Nuk ishte një vendim financiar. Unë ende kam gjashtë deri në shtatë vjet për të luajtur futboll dhe tani doja të provoja diçka të re.

“Sigurisht që e mora kohën time, pas 13 vjetësh nuk është një vendim i lehtë. Pastaj vendosa për veten time të provoja diçka të re.”

Pavarësisht konfirmimit se ai ishte vendosur të largohej nga Bayern, austriaku refuzoi të tërhiqej në cilin klub do të bashkohej në verë, thjesht duke u përgjigjur: “Unë nuk kam vendosur se ku do të shkoj tjetër”.

David Alaba
David Alaba nuk do të konfirmonte punëdhënësit e tij të ardhshëm | Lars Baron / Getty Images

Kur u pyet nëse dikush në Bayern ishte përpjekur ta bindte atë të qëndronte me gjigantët e Bundesliga, Alaba konfirmoi se ‘të gjithë’ ishin përpjekur ta bënin atë të qëndronte, dhe ai foli me fjalë të ndezura për klubin.

“Të gjithë, absolutisht të gjithë,” shtoi ai. “Unë jam vërtet mirënjohës për këtë dhe kjo është arsyeja pse e bëri këtë një vendim kaq të vështirë. Unë mund ta quaj Bayern familjen time.”

Ishte sugjeruar që arsyeja që Alaba po largohej nga Bayern ishte sepse ai ishte zhvendosur në mbrojtje në krahasim me atë që të luhej në pozicionin e tij të preferuar në mesfushë, megjithatë, austriaku mohoi spekulimet e tilla.

“Ajo [moving to central defence] vetëm ndodhi sepse kemi lëndime në mesfushë “, tha ai.” Por unë e di që pozicioni im është në mbrojtjen qendrore dhe po përpiqem të ndihmoj ekipin atje. Pozicioni nuk ka luajtur asnjë rol në vendimin tim “.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu