Një pjesë klinike e lojës sulmuese midis Kevin De Bruyne dhe Raheem Sterling dëshmoi ndryshimin pasi Man City siguroi një tri pikë të luftuara fort kundër Southampton.

Southampton – plot besim ndërsa fluturonte lart – shkuan me gishtërinjtë me homologët e tyre të mbledhur në mënyrë të shtrenjtë në fillim.

Shtypi i tyre i lartë shkakton Njeriu Qytet probleme të herëpashershme në pjesën e prapme, por i linte disa herë të ndjeshëm ndaj banakut.

Afera e tërbuar ofroi pak në rrugën e veprimit të golit, por vizitorët më në fund klikuan në ingranazh në minutën e 16-të me një gol të markës tregtare.

Kevin De Bruyne u la i lirë në krahun e djathtë para se të zgjidhte Raheem Sterling në qendër të kutisë me një tërheqje të përsosur inç.

Sulmuesi anglez nuk bëri gabim me përfundimin e tij dhe goditi hapësin e lojës përtej Alex McCarthy.

Kokat e Southampton nuk ranë dhe rruga e tyre më e mirë për gjetjen e një barazimi u duk se ishte nga pjesët e vendosura.

Jannik Vestergarrd – në formën e jetës së tij këtë sezon – po shkaktonte kërdi në kutinë e Qytetit. Taktika e tij që anësori Ferran Torres ta shënonte atë në skajin e kutisë, qartë nuk po funksiononte.

Një pikë kryesore biseduese u ngrit në mes të gjysmës.

Danny Ings gjeti hapësirë ​​në kuti dhe u përpoq të kapte kryqin e Theo Walcott. Ings pohoi me kokë të gjerë, por duket se mbajti kontakte nga Ruben Dias gjatë procesit. Megjithë ankesat e tij të plota, asnjë penallti nuk ishte e afërt.

Fat i keq i Ings do të vazhdonte kur shfaqej se pësonte një dëmtim të këmbës ndërsa afrohej intervali.

Goditja për Saints u konfirmua pasi sulmuesi qendror hobbled jashtë për t’u zëvendësuar nga Nathan Tella.

Epërsia e Man City ishte gati dyfishuar shpejt pas rifillimit. Një super top nga Joao Cancelo zgjodhi Torres duke vrapuar prapa djathtas. Përpjekja e Spanjollit kaloi menjëherë dhe e dërgoi McCarthy në një zhytje të plotë ndërsa topi kulloste shtyllën.

James Ward-Prowse vazhdoi të kërcënonte Qytetin me kënde vdekjeprurëse dhe thirrjet e mëtejshme për një penallti shpejt u shfaqën pasi pjesa e tij e vendosur ishte e vështirë për t’u pastruar.

Topi u përplas nga gjuri i Sterling mbi krahun e tij, por përsëri, nuk u dha asnjë penallti për vendasit.

Më pas nikoqirëve iu dha një lëshim i madh pas një përzierjeje mes Vestergaard dhe Ryan Bertrand.

Posedimi iu paraqit opozitës, me Bernardo Silva që përfundimisht e punoi atë te De Bruyne në buzë të zonës.

Kontakti i belgut ishte i dobët, megjithatë, duke siguruar që McCarthy të bënte një rregullore përveç një shansi që ai do të priste të varroste.

Shanset vazhduan të rrjedhin në të dy skajet, por City ishte në gjendje të mbajë për të siguruar një tre pikë jetike.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu