Reprezentuesi Hollandez bëri ndryshimin për skuadrën e tij me një fitues 10 minuta nga fundi

Barcelona trajneri Ronald Koeman i dha nderime bashkatdhetarit të tij Frenkie de Jong pasi mesfushori kurseu skuqjet e katalanasve në të mërkurën Copa del Rey kravatë me Rayo.

Blaugrana u shfaq afër një daljeje të turpshme kur ata ranë prapa në anën e Segunda Division me më pak se 30 minuta të mbetura në orë.

Por ata përfundimisht u kthyen me një gol barazimi me Lionel Messi, para se De Jong të shënonte 10 minuta nga fundi për të arritur një fitore 2-1 dhe për të kaluar në fazën çerekfinale.

Koeman e di ndoshta më mirë se shumica atë që është i aftë të De Jong, pasi ia dha dorën të tij Holandë debutimin përsëri në 2018 ndërsa ishte ende në Ajax.

Por trajneri beson se tashmë ka pasur një përmirësim të konsiderueshëm në 23-vjeçarin që kur ai mbërriti në Camp Nou.

“Ne kemi nevojë për të,” u tha Koeman gazetarëve pas ndeshjes kur u pyet për fituesin e De Jong.

“Ne kemi nevojë që mesfushorët të jenë ofensivë. Ai ka shumë cilësi teknike dhe ndihmon nga thellësia.

“Ne kemi biseduar me të në lidhje me ndihmën në sulm dhe shënimin e më shumë se një goli në sezon. Ai është një lojtar më i plotë tani sesa kur luajti për Ajax. Ai krijon dhe shënon më shumë”.

Barca është përballur me një orar të mbushur me ndeshje në janar, pasi ka kontestuar edhe Supercopa de Espana së bashku me La Liga dhe angazhimet e Copa-s; dhe ata do të kthehen në veprim të Dielën kundër Klubi Atletik, i cili mbizotëroi në finalen e ish konkursit mbi penalltitë.

Dhe ndërsa Supercopa nuk shkoi të planifikonte për Blaugrana, Koeman pohoi se ai është i kënaqur me mënyrën se si ekipi i tij ka trajtuar stuhinë e ndeshjeve.

“Ka qenë një muaj i vështirë. Kishte shumë ndeshje jashtë dhe udhëtime. Kishte tetë ndeshje,” shtoi ai.

“Skuadra ka treguar mentalitetin e saj për t’u përballur me këtë muaj të vështirë. Ne e meritonim të fitonim ndeshjet.

“Ne morëm shumë pikë. Tooshtë shumë keq për finalen e Supercopa, por ne u kthyem në më të mirën tonë në La Liga.

“Kur të fitoni, nuk jeni aq të lodhur. Rezultatet na japin besim. Ne do të jemi mirë për të Dielën.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu