Menaxheri i Preston Alex Neil përshëndeti shkathtësinë e Sepp van den Berg pasi mbrojtësi i huazuar gëzoi fillimin e tij të parë të Kampionatit të Mërkurën në mbrëmje.

Van den Berg, 19, u zhvendos në Deepdale si pjesë e marrëveshjes që pa Ben Davies të bashkohej me Liverpool muajin e kaluar. Ai nënshkroi një kontratë gjashtë-mujore me Lilywhites dhe bëri debutimin e tij kundër Rotherham United më 6 shkurt.

Ylli Hollandez Nën-19 luajti 18 minutat e fundit të asaj humbjeje 2-1. Por ai luajti 90 minuta të plota ndërsa PNE barazoi 0-0 me Queens Park Rangers.

Pozicioni i preferuar i Van den Berg është qendërmbrojtësi por ai u vendos në anën e djathtë të mbrojtjes North End. Ai vendosi një ekran të sigurt të gjithanshëm, duke bërë shumë trajtime dhe duke luajtur disa topa të sakta të gjata, sipas Lancs Drejtpërdrejt.

Neil ishte i impresionuar dhe ndjeu se ishte përshtatur mirë me sfidën e të operuarit në një rol të panjohur.

I pyetur se si ndihej që luante i riu, Neil u përgjigj: “Shkëlqyeshëm, të them të drejtën ne luajtëm mbrojtësin tonë të djathtë dhe të majtë në një mënyrë të caktuar për sa i përket mbajtjes së tyre, ata nuk ishin aq të shtrirë.

“Ne e dimë që Sepp është shumë i mirë në top, ai është i shpejtë dhe na jep madhësi të mirë në drejtim të mbrojtjes së krosimeve në kutinë. Mendova se ai kishte një paraqitje vërtet të mirë për ndeshjen e tij të parë, me të vërtetë i fortë ”.

Taktiku Skocez tani shpreson se ai mund të mbajë një kurbë lart mbi pjesën tjetër të fushatës.

“Në mbrojtje ai ishte i fortë, në top ai ishte i fortë dhe i mori distancat e tij të drejtë – ai është një lojtar i mirë dhe me ndeshjen tuaj të parë në çdo klub, ju gjithmonë doni të vendosni një shënues poshtë,” shtoi ai.

“Mendoj se sonte shumë tifozë do ta shikojnë dhe shpresojnë se ai mund ta vazhdojë atë sepse mendova se ishte shumë i mirë.”

I riu i lumtur me fillimin e parë

Pavarësisht viteve të tij të buta, Van den Berg ka përvojë të futbollit të nivelit të lartë. Ai bëri 23 paraqitje për ekipin Eredivisie PEC Zwolle përpara se të bashkohej me Liverpool në verën e 2019.

Holandezi është sigurisht një për të ardhmen në Anfield por mund të ketë një shans mandatin tjetër nëse ai vazhdon të shkëlqejë. Jurgen Klopp do të shikojë përparimin e tij dhe do të jetë i kënaqur të mësojë për një debutim të plotë të jashtëzakonshëm.

Dhe Van den Berg po kërkon të vazhdojë me Preston në çfarëdo pozicioni që dëshiron shefi i tij.

“Unë jam i lumtur të bëj debutimin tim të plotë sot dhe mbrojtësin e djathtë, është diçka ndryshe nga sa jam mësuar, por unë jam i kënaqur me performancën time dhe shpresoj se mund të luaj shumë më shumë lojëra”, tha ai për iFollow PNE pas Loja.

“Unë kam luajtur atje pak kur isha në Hollandë, por kryesisht jam një mbrojtës qendror, por mund të luaj edhe atje, kështu që jam në dispozicion.”

LEXO MË SHUMË: Favoritet e Liverpoolit për asin e Ligue 1

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu