Ousmane Dembele është thirrur në skuadrën e Francës për herë të parë që nga nëntori 2018 për kualifikimet e tyre të Kupës së Botës më vonë këtë muaj.

Sulmuesi i Barcelonës ka shënuar tetë gola në 34 paraqitje nëpër të gjitha garat këtë sezon, dhe ka bërë sa për të bindur Didier Deschamps se ai meriton një shans tjetër në nivelin ndërkombëtar.

Paraqitja e fundit e 23-vjeçarit për Les Bleus erdhi si një zëvendësim në një Humbja 2-0 ndaj Hollandës në Ligën e Kombeve më shumë se dy vjet më parë.

Ai është i bashkuar në skuadër për lojërat kundër Ukrainës, Kazakistanit dhe Bosnjë-Hercegovinës nga Tanguy Ndombele i Tottenham dhe Thomas Lemar i Atletico Madrid.

Ndombele nuk ka luajtur për vendin e tij që nga qershori 2019, ndërsa Lemar paraqiti për herë të fundit për fituesit e Kupës së Botës në nëntor të të njëjtit vit.

Mesfushori i Manchester United Paul Pogba, i cili sapo është kthyer në stërvitje pasi ka humbur gjashtë javë me një dëmtim në kofshë, është përfshirë gjithashtu në skuadrën e parafundit të Deschamps përpara ri-rregullimit të Euro 2020.

Portieri Alphonse Areola është tërhequr, por nuk kishte vend në skuadrën e 26 personave për Corentin Tolisso, Dayot Upamecano, Nabil Fekir apo Steven Nzonzi.

Franca fillon fushatën e tyre kualifikuese në shtëpi me Ukrainën në 24 Mars përpara ndeshjeve të huaja me Kazakistanin në 28 Mars dhe Bosnjë-Hercegovinën tre ditë më vonë.

Skuadra e Francës:

Portierë: Areola, Lloris, Maignan, y Mandanda.

Mbrojtësit: Digne, Dubois, Lucas Hernandez, Kimpembe, Lenglet, F. Mendy, Pavard, Varane y Zouma.

Mesfushorët: Kant, Ndombele, Pogba, Rabiot y Sissoko

Sulmuesit: Ben Yedder, Coman, Dembl, Giroud, Griezmann, Lemar, Martial, Mbapp

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu