Edicioni i ardhshëm i IWL do të organizohet gjithashtu në Odisha …

Për vëzhguesit e mprehtë të futbollit indian, ose skenarit sportiv në Indi në përgjithësi, nuk do të ishte për t’u habitur kur Federata e Futbollit All India (AIFF) njoftoi Odisha si nikoqire për edicionin e ardhshëm të Ligës Indiane të Grave (IWL) në E diel

Për, shteti ka qenë një kolonë e vazhdueshme e mbështetjes për të gjitha aktivitetet sportive në të kaluarën e afërt, jo vetëm futbollin. Në fakt, përsosmëria dhe përkushtimi ndaj sporteve është një nga qëllimet e deklaruara të Qeverisë së Odishave.

Odisha ka ndërtuar infrastrukturë të lavdërueshme sportive në shtet, rreth kryeqytetit të Bhubaneswar, duke përfshirë stadiume të nivelit të lartë, ambiente praktike dhe komplekse banimi për të mbështetur atletë dhe sportistë.

Odisha është kryeqyteti jozyrtar i Hockey në Indi, me ekipin kombëtar të vendosur jashtë stadiumit Kalinga në kryeqytetin shtetëror të Bhubaneswar dhe aktualisht po ndërtojnë stadiumin më të madh të vendit në Rourkela. Ata mbështesin edhe atletë të ndryshëm nga disiplina të tjera, duke përfshirë ata që stërviten për Lojërat Olimpike.

Në një kuptim futbolli, Odisha është një partner strategjik i AIFF. Marrëveshja e sheh shtetin që siguron akses në stërvitjen e tyre mbresëlënëse dhe objektet e stadiumit për ekipe të ndryshme indiane në të gjitha grupmoshat.

Ato gjithashtu ofrojnë bazën për anën zhvillimore të AIFF Indian Arrows, e cila përfshin disa nga të rinjtë më të ndritshëm në vend dhe pret ndeshjet e tyre të I-League.

Ky fokus në zhvillimin e sporteve është pjesë e nismës së Qeverisë Odisha për të kontaktuar të rinjtë e shtetit dhe për t’i dhënë atyre një platformë për të realizuar ëndrrat e tyre. Dhe iniciativat e tyre gjithashtu kanë një ndikim shoqëror.

Indian Arrows Churchill Brothers I-Lidhja

“Odisha sponsorizon ekipin Indian Arrows dhe ekipin kombëtar U17. Ne po mbështesim të ardhmen e futbollit indian. Në fakt, vajzat tona kanë performuar më mirë se djemtë dhe ne gjithashtu i kemi mbështetur ata. Prandaj, ne jemi një nga vendet pritëse të Kupës Botërore të Grave FIFA U17. Shumë nga vajzat vijnë nga zonat rurale dhe futbolli ka ndryshuar jetën e tyre, “tha Vineel Krishna IAS (Sekretari Special, Departamenti i Shërbimeve Sportive dhe Rinisë, Govt i Odisha) në shtator 2020.

Pritja e IWL është gjithashtu një kujtesë e përkushtimit të tyre edhe për futbollin e grave. Ata tashmë kanë filluar një ligë shtetërore të grave, diçka e rrallë në Indi. Nuk ishte gjithashtu befasi që shteti ishte një zgjedhje automatike për të qenë një nga nikoqirët për Kupën Botërore të Grave 2022 U17, ndoshta turneu më prestigjioz i futbollit që do të mbahet në Indi vitin e ardhshëm.

Gokulam Kerala pasi fitoi IWL 2019-20

“Pritja e edicionit 2020-21 të Ligës Indiane të Grave (IWL) do të jetë një pendë tjetër në kapakun e Odisha Sports. Nën udhëheqjen e Shefit të Ministrit Shri Naveen Patnaik, Odisha është kthyer në qendrën më të madhe sportive në vendin tonë. CM’s lidershipi ka drejtuar një revolucion sportiv në shtet. Unë jam i sigurt që IWL do të çojë në një entuziazëm të jashtëzakonshëm midis adhuruesve të futbollit të shtetit. Ne shpresojmë të presim një edicion të suksesshëm të turneut, “Vishal Kumar Dev IAS (Sekretari Kryesor, Departamenti i Shërbimeve Sportive dhe Rinisë, Govt i Odisha) tha pas njoftimit të IWL.

Odisha po kthehet shpejt në një destinacion sportiv në vend dhe kjo është një arritje që është nxitur nga dy administratorët e lartpërmendur në Z. Vineel Krishna IAS dhe Z. Vishal Kumar Dev IAS.

Në zbatimin e vizionit të Odisha CM Naveen Patnaik, Sekretari Kryesor Dinamik dhe Sekretari Special për sportet në Odisha kanë bërë jashtëzakonisht mirë për të siguruar që shteti të mbetet një konstante në skenarin sportiv të Indisë, madje edhe në mes të një pandemie sfiduese. Destinacioni sportiv i Indisë, me të vërtetë!Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu