Mbrojtësi i Arsenalit William Saliba është gati të kthehet në Francë dhe të bashkohet me Nice si huazim deri në fund të sezonit.

Burime të ndryshme të ndryshme kanë raportuar transferimin e propozuar me 19-vjeçarin në “bisedime të përparuara”, sipas Standardi i mbrëmjes.

Nice do të paguajë të gjitha pagat e tij, të cilat besohet të jenë në rajonin e 40,000 £ në javë, por nuk do të paguajnë një tarifë kredie.

Sky Sports pretendojnë se klubi i Ligue 1 nuk do të ketë një mundësi për ta bërë lëvizjen të përhershme. Mikel Arteta, megjithëse nuk i dha lojtarit debutimin e tij, ende mendon se mbrojtësi ka një të ardhme afatgjatë në Emirates.

Saliba nënshkroi për Gunners 18 muaj më parë për një tarifë që mendohej të arrinte në 27 milion £.

Ai u huazua menjëherë përsëri në Saint-Etienne.

Magjia e tij në Francë, nën Claude Puel, mori fund në korrik të vitit 2020. Dhe kur iu dha fanella me numrin 4 për Arsenalin, shpresat ishin të mëdha që ai të bënte një ndikim të madh.

Sidoqoftë, ai ende nuk ka luajtur asnjë minutë të vetëm për klubin.

Saliba gjithashtu mund të ketë dëmtuar shanset e tij gjatë një bisede në Instagram me bashkatdhetarin francez dhe yllin tjetër të Arsenalit, Matteo Guendouzi.

“Unë po i dërgoj urime vëllait që ishte i mbyllur si unë,” tha Saliba. Kjo ishte një referencë për Guendouzi që ishte ngrirë gjithashtu para se të transferohej në Hurtha Berlin.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Arteta ishte ‘ngopur me situatën’

Në nëntor menaxheri i Arsenalit pranoi se gjendja e tanishme e Saliba nuk i bëri dobi askujt.

“Unë jam i lodhur nga situata, sepse siç e shihni, ne u përpoqëm të gjenim një mënyrë në ditët e fundit [of the transfer window] për t’i dhënë një futboll ”, tha ai.

“Shpjegova se ai kishte nevojë për atë vit tranzicioni kur ne vendosëm ta blinim dhe ta dërgonim në huazim në Saint-Etienne, për shumë arsye që nuk ndodhën, ai nuk e kishte atë vit tranzicioni dhe ai duhet ta kalojë atë.

“Për momentin, me sasinë e mbrojtësve qendrorë që kemi në ekip, u desh ta lëmë atë jashtë skuadrës, gjë që është e dhimbshme sepse kemi disa lëndime dhe mund ta kishim përdorur, por është pjesë e këtij profesioni.”

LEXO MË SHUMË: 35 milion € Objektivi i mesfushës së Arsenalit adreson bisedat e transferimit të janarit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu