Klubi i kampionatit ka rënë dakord të ndahet me një gjysmë qendre drejt një agjencie falas dhe do të marrë një tjetër nga Anfield si pjesë e kësaj marrëveshjeje

Peter Ridsdale, i cili punon si këshilltar i pronarëve të Preston North End, e ka hequr kapakun për një marrëveshje që do ta çojë “Rolls Royce” Ben Davies në Liverpool dhe të shohë Sepp van den Berg të shkojë në Deepdale në huazim.

Një marrëveshje tronditëse midis Reds dhe Preston është duke u rreshtuar në ditën e afatit të transferimit.

Kërkimi i Jurgen Klopp për përforcime mbrojtëse e ka çuar atë të eksplorojë opsionet e Kampionatit, me një 25-vjeçar të talentuar që tani po i paraqitet një shans për t’u lidhur me mbajtësit e titullit të Premier League.

Ridsdale beson se Davies është i merituar për këtë hap, megjithëse nuk mburret me përvojë të lartë, me ata që ishin në Deepdale të kënaqur kur panë një talent të rritur në shtëpi duke marrë njohjen e merituar.

“Ne jemi shumë të kënaqur me marrëveshjen, kur mendoni se alternativa ishte që ai do të shkonte në Celtic për asgjë”, tha Ridsdale talkSPORT i një mbrojtësi i cili duhej të binte në pishinën e agjentëve të lirë këtë verë kur skadoi kontrata e tij.

“Ne kemi investime në të ardhmen e tij sepse ekziston një klauzolë e shitjes.

“Ne jemi shumë të kënaqur me marrëveshjen që kemi bërë me Liverpool dhe nga këndvështrimi i të riut, ai ka qenë i jashtëzakonshëm për ne dhe të kesh një shans për të luajtur për një klub siç është e shkëlqyer Liverpool”.

Ridsdale shtoi për Davies dhe potencialin e tij për të shkëlqyer në një skenë të Premier League: “Ai është një i ri i jashtëzakonshëm. Ai është me këmbë në tokë, shumë profesionist.

“Në nivelin tonë ai është dukur si një Rolls Royce. Kur ai ishte në akademi, unë shkoja dhe e shikoja duke luajtur dhe ai spikati dhe ishte larg lojtari më i mirë atje.

“Ai më pas doli i huazuar në York dhe Newport County, Fleetwood, dhe ka marrë shumë lojëra nën rripin e tij para se të kishte luajtur për ne. Ai e meriton këtë shans. Ai është një lojtar shumë i mirë. ”

Ndërsa Preston janë të zhgënjyer që po ndahen me një talent të tillë, ata janë zhvendosur për të siguruar që ata të mos mbeten të shkurtër në numra.

Një qasje për Mbrojtësi holandez Van den Berg ishte bërë tashmë para se Liverpool të pyeste për Davies, me 19-vjeçarin shumë të vlerësuar tani të vendosur për të parë fushatën 2020-21 në nivelin e dytë të futbollit anglez.

“Ne kemi bërë një marrëveshje për të marrë hua një nga lojtarët e tyre të rinj,” konfirmoi Ridsdale.

“Kjo erdhi pjesërisht sepse ne po pyesnim për lojtarin e tyre gjithsesi dhe pasi gjithçka të jetë lidhur, ne shpresojmë që të marrim një lojtar përsëri në huazim për pjesën tjetër të këtij sezoni.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu