Ish-lojtari ndërkombëtar i Eswatini mendon se lojtarëve të Amakhosi u mungon besimi, prandaj luftimet aktuale të ekipit

Ish Shefat e Kaizerit mesfushori Abel Shongwe ka kritikuar trajnerin e klubit Gavin Hunt për rezultatet e dobëta të ekipit.

Gjigandët e Soweto kanë duruar një nga fillimet e tyre më të këqija në një sezon, kjo që vjen pasi Hunt u emërua para fillimit të fushatës aktuale.

Tekniku veteran u soll për të zëvendësuar Ernst Middendorp me trajnerin gjerman duke e udhëhequr Amakhosi në një vend të dytë në Premier League League (PSL) sezonin e kaluar

Shongwe, i cili luajti për Shefat në vitet 1980, nuk është i kënaqur me mënyrën se si Hunt krijon ekipin dhe ai beson se trajneri katër herë fitues i titullit të PSL po lufton për të menaxhuar Amakhosi.

“Mos harroni se lojtarët që Hunt po përdor janë ata, të cilët pothuajse fituan titullin e kampionatit me Ernst Middendorp sezonin e kaluar,” i tha Shongwe Isolezwe.

“Sipas mendimit tim, Hunt e ka të vështirë të trajtojë Shefat. Ndonjëherë ai thjesht krijon ekipin në një mënyrë të çuditshme.

“Ajo që ka ndodhur me Shefat është tronditëse tani, diçka duhet të bëhet menjëherë.”

Amakhosi aktualisht po duron një pesë-ndeshje pa fitore në të gjitha garat pasi u mbajt në një barazim 0-0 nga CD Primeiro de Agosto në Caf Liga e Kampioneve ndeshja e parë e raundit të parë në shtëpi të Mërkurën.

Problemet aktuale të Glamour Boys kanë parë kapitenin e tyre dhe portierin e besuar Itumeleng Khune të bëjnë gabime duke çuar në gola në ndeshjet e PSL kundër Black Leopardët dhe SuperSport United.

Me nofkën Chaklas, Shongwe mendon se lojtarët e Amakhosi nuk kanë besim dhe ata nuk po luajnë si ekip, prandaj rezultatet e dobëta të klubit këtë sezon.

“Nuk e di nëse ata kanë nevojë për këshillim apo jo. Kur shihni lojtarët e Shefave që vijnë në stadium që besimi nuk është më me ata,” shtoi ai.

“Kohët e fundit, ajo ka goditur edhe portierët. Kjo është hera e parë që kam parë Khune të bëjë gabime kaq të tmerrshme.

“Ju mund të shihni se lojtarët po luajnë për veten e tyre, kjo nuk është më një ekip, ata nuk po bashkëpunojnë si një ekip.”

Shefat do të shpresojnë të kthehen në rrugët e fitores kur ata të ndeshen me Agosto në ndeshjen e dytë në Angola më 5 janar.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu