Ish mbrojtësi i Liverpool Mark Lawrenson thotë se nënshkrimi i ri Ben Davies do të bëjë mirë që të marrë një nuancë të veprimit të ekipit të parë nën drejtimin e Jurgen Klopp.

Liverpool shtoi Dejvi si dhe Ndërkombëtar i Turqisë Ozan Kabak në vijën e tyre të brishtë mbrapa në ditën e afatit.

Ish-njeriu nga Preston, Davies pranoi se interesi nga kampionët e Premier League erdhi si një “befasi”.

Për më tepër, Klopp ka lënë të kuptohet se 25-vjeçari nuk do të ishte një shënjestër e Liverpoolit në rrethana “normale”.

Sidoqoftë, Davies ka shtuar një mundësi tjetër në mbrojtjen e Reds. Por duke folur për të BBC Sport, Lawrenson parashikoi se ai do të mbetet në periferinë e të menduarit të klubit.

“Ben Davies ka bërë mirë në Preston dhe e ka lënë kontratën e tij të prishet kështu që ai do të lëvizte në verë,” tha eksperti.

“Nëse ai do të kishte shkuar në Celtic, për të cilin kisha dëgjuar se ishte rënë dakord, atëherë unë po mendoja se ai mund të bënte mirë atje, por duke qenë i sinqertë, unë në të vërtetë nuk e shihja atë si mjaft të mirë për të qenë në radarin e Liverpoolit.

“Ai është një Edi i vërtetë i qëndrueshëm. Ai është mjaft i majtë dhe i shpejtë, por nuk ka një ritëm fenomenal apo diçka të tillë. Ai ka qenë i mirë në Kampionat, shumë i mirë.

“Por unë e kam shikuar atë dhe kam menduar, përkundër kualitetit të shkëlqyeshëm që ju merrni në Premier League, me një ritëm shtesë, do të jetë një provë për të.

“Ju nuk do të donit ta hidhnit vetëm atë për t’u përballur me Manchester City të Dielën e ardhshme, ta themi kështu.”

Lawrenson më pas bëri parashikimin e tij se ku Davies do të përshtatet në planet e Klopp.

Lawrenson bën parashikimin e rolit të Davies

Ben Davies (foto nga LFC)

“Kjo është padyshim një veprim i shkëlqyeshëm për të, unë thjesht nuk mund ta shoh atë duke iu afruar ekipit të parë,” tha ai. “Nat Phillips ka bërë mirë kur ka hyrë dhe ai është ndoshta një lojtar më i mirë.

“Pra, Davies do të ishte pas tij dhe gjithashtu Rhys Williams, kështu që edhe para se të kthehet Joel Matip dhe dy lojtarët e tjerë të dëmtuar për një kohë të gjatë – Virgil van Dijk dhe Joe Gomez – ai do të jetë nën ta në listë. Dhe Fabinho dhe Jordan Henderson gjithashtu.

“Nuk jam i sigurt se ai do të luajë shumë Liverpool, por përvoja e vetme duhet të jetë përrallore. Shpresoj që ai të përjetojë të luajë në ekipin e parë, por edhe nëse është thjesht i ulur në stol, atëherë është akoma mirë për të.

“Ai ka arritur përmes radhëve në Preston, ka mësuar shkëmbimet e tij me huatë në divizionet më të ulëta dhe është përmirësuar shumë. Ai ka bërë vërtet mirë.

“Pavarësisht nëse ai ka një shans apo jo, është një veprim i shkëlqyeshëm për të dhe Ben është një djalë i bukur. Unë e kam njohur atë gjatë viteve dhe me njerëz të tillë, ti thjesht mendon ‘mundësi e shkëlqyer dhe fat i mirë për ty’. “

Ndërkohë, Liverpool ka konfirmuar se Matip do të humbasë pjesën tjetër të sezonit me dëmtimin e ligamentit të kyçit të këmbës.

Lexo më shumë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu