Shefi i Sky Blues beson se Topçinjtë duhet të qëndrojnë me ish-mbrojtësin e tij pavarësisht një rezultati të tmerrshëm

Manchester City shefi Pep Guardiola këmbëngul se Arsenali do të bëjë një “gabim të madh” nëse shkarkon ish ndihmës trajnerin e tij Mikel Arteta.

Presioni është në rritje mbi trajnerin e Arsenalit Arteta pasi City i Guardiola hodhi Gunners 4-1 në Kupa Carabao çerekfinale në stadiumin Emirates të martën.

Arsenali po dobësohet në vendin e 15-të në tabelën e Premier League pas 14 ndeshjeve, me shtatë humbje në 10 ndeshjet e tyre të fundit në kampionat.

Pavarësisht formës së tmerrshme të Gunners, Guardiola thotë se klubi duhet të qëndrojë me Arteta dhe ata do të bënin një gabim të ndaheshin nga taktiku spanjoll.

“Ata do të bëjnë një gabim të madh, të madh nëse do të bëjnë [sack Arteta]. Jam shumë i sigurt se ata do të kenë besim tek ai, “i tha Guardiola Radio BBC 5 Drejtpërdrejt pas ndeshjes së së martës.

“Unë e kuptoj që analistët i analizojnë rezultatet. Por unë kam qenë me të për shumë vite dhe e di cilësinë e tij të jashtëzakonshme si njeri dhe veçanërisht si menaxher, se si ai është i përfshirë në gjithçka. Justshtë thjesht një çështje kohe dhe ai do të bëjë mirë

“Unë nuk jam në bord. Për mua ata do të bëjnë një gabim të madh nëse po mendojnë [to sack him].

“Ata i japin atij besimin, ata fituan dy tituj kur për një kohë të gjatë më parë nuk ndodhi në këtë klub. Në këtë situatë pandemike, me problemet e dëmtimit që kanë dhe lojërat që luajtën ata gjithmonë luajtën mirë.

“Por fatkeqësisht këto lojëra janë puna jonë dhe varet nga rezultatet. Por futbolli ndryshon brenda një jave kaq shpejt.

“Unë mund të flas për përvojën time përkrah tij, një nga ekipet më të mrekullueshme të suksesshme në historinë angleze që kemi pasur dhe ai ishte pjesë e këtij suksesi dhe nuk do të ishte e mundur pa të, dhe për të krijuar diçka si kjo ju duhet kohë si unë në sezonin tim të parë “.

Lista e ndeshjeve nuk bëhet më e lehtë për Arsenalin, me londinezët për të pritur Chelsea në Premier League në Ditën e Boksit para udhëtimeve të kthyera mbrapa Brighton dhe West Brom secila anë e Vitit të Ri.

Mirëseardhja e Manchester City Newcastle United për në Etihad më 26 dhjetor para se të godisnin dy herë në rrugë për ndeshje kundër Everton dhe Chelsea.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu