Man City do të kthehet në shtëpi me një këmbë në çerekfinale pasi shënoi dy gola jashtë në një fitore të rehatshme ndaj Borussia Monchengladbach.

Njeriu Qytet bëri një fillim të ndritshëm dhe shpejt u dha homologëve të tyre gjermanë të gjitha llojet e problemeve në fillim.

Phil Foden goditi pëllëmbët e Yann Sommer me goditjen e parë të lojës në zemërim në atë që shpejt dukej se ishte një shenjë e gjërave që do të ndodhnin.

Rodri më pas zgjodhi një pasim të saktë për herë të parë pasi shtypja e lartë e vizitorit detyroi një gabim duke luajtur nga prapa.

Qëllimi dukej se ishte në mëshirën e Gabriel Jezusit, por shumë prekje u morën ndërsa çasti erdhi dhe shkoi.

Pasi një ndërhyrje e gabuar e fundit i mohoi Raheem Sterling një mundësi shënimi për gola, rezistenca e palës gjermane u thye pas një krosimi sublime nga Joao Cancelo.

Mbrojtësi portugez preu brenda nga e majta dhe goditi një top të përsosur inç mbi kokën e fshatarit Bernardo Silva. Playmaker nuk zhgënjeu, duke tundur me kokë topin përtej Sommer për t’i dhënë City një avantazh të merituar 1-0.

Qyteti po lundronte dhe periudhat e lojës filluan të ngjanin me një seancë stërvitore pasi Monchengladbach nuk arriti të vendoste një pikëmbështetje në garë.

Pjesa e mbetur e pjesës së parë luajti me pak në rrugën e veprimit të golit, megjithatë, për zhgënjimin e Pep Guardiola në anën e anës.

City duhej të kishte dyfishuar epërsinë e tij menjëherë pas pushimit, por Ramy Bensebaini bëri mirë që parandaloi një goditje nga Jezusi pasi Braziliani u zhvillua në një pozicion të shkëlqyeshëm.

Monchengladbach atëherë pa një mundësi të rrallë që doli një kundër. Një përzierje mes mbrojtësve të Qytetit paraqiti një mundësi tre-në-dy.

Denis Zakaria ishte ngarkuar të siguronte pasimin e vrasësit, por goditi përpara sulmin e tij për të hequr një mundësi të artë.

Udhëheqja e egër u shfaq për të ngritur disponimin e tyre, dhe momente më vonë Ederson u dërgua duke u përplasur pasi barazimi i mundshëm ishte pothuajse i shënuar.

Alassane Pléa tregoi një fleksibilitet të shkëlqyeshëm për të goditur topin e dhënë pas tij në mënyrë të hidhëruar përtej shtyllës së largët.

Kjo humbje do të provonte e kushtueshme thjesht sekonda më vonë kur Jezusi më në fund gjeti prekjen e fundit.

Cancelo zgjodhi Silva në shtyllën e largët në një lëvizje të ngjashme me golin e parë. Me këndin më të mprehtë, Silva zgjodhi Jezusin me një goditje me kokë të shkathët duke e lejuar sulmuesin të godiste shtëpinë nga një distancë e zbrazët.

Guardiola filloi ndryshimet ndërsa ndeshja po zhvillohej, duke i dhënë një paraqitje të rrallë Sergio Aguero së bashku me shokët e tij sulmues Ferran Torres dhe Riyad Mahrez.

Monchengladbach u refuzua për një apelim të vonuar të dënimit pas një përplasjeje midis Cancelo dhe Jonas Hoffman që plagosi gjermanin. Përsëritjet treguan se kontakti ishte minimal dhe Man City i mbijetoi një kontrolli të shkurtër VAR mbi incidentin.

Man City mbijetoi një trembje në sekondën e fundit pasi dha topin me çmim të ulët, por në fund të fundit siguroi një fitore të rehatshme 2-0 në Raundin e 16 të ndeshjes së parë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu