Nëse Luqman Hakim dhe shoku i tij dëshirojnë të luajnë në Kupën e Botës, tani do të duhet ta bëjnë atë me ekipin kombëtar të të moshuarve të Malajzisë.

Një vendim i marrë nga FIFA vetëm një ditë para ditës së Krishtlindjes i ka dhënë fund ëndrrës së Malajzisë U-19.

Të enjten, 24 dhjetor, FIFA njoftoi se ka anuluar edicionet 2021 të garave për meshkuj U-20 dhe U-17 të Kupës Botërore.

Në një deklaratë të lëshuar përmes faqes së saj të internetit, organi drejtues i futbollit botëror shpjegoi se vendimi u mor për shkak të sfidave të paraqitura nga pandemia e Covid-19.

“… u bë e qartë se situata globale nuk ka arritur të normalizohet në një nivel të mjaftueshëm për të adresuar sfidat që lidhen me pritjen e të dy turneve, duke përfshirë edhe fizibilitetin e rrugëve përkatëse të kualifikimit.”

Në 2019, trajneri australian Brad Maloney i udhëhequr nga Malajzia U-19 bëri një hap më afër drejt realizimit të ëndrrës së tyre të Kupës së Botës, kur u kualifikuan në finalet e Kampionatit UC 19 të AFC 2020. Akuzat e Maloney përfshijnë vitin 2020 Qëllimi Listeri i NxGn, Luqman Hakim, i cili aktualisht është me ekipin belg të KV Kortrijk.

Luqman Hakim, Malajzi U19, 3 Gusht 2020

Luqman Hakim. Foto nga Regjimi Sportiv

Tigrat e Rinj do të kishin nevojë për të arritur në gjysmëfinale të finaleve të AFC të paktën, në mënyrë që të rezervonin vendin e tyre në Kupën e Botës. Finalet e Kampionatit UC-19 AFC 2020 ishin planifikuar më herët të luheshin në Uzbekistan në Tetor 2020, përpara se të shtyhej për në Mars 2021 për shkak të pandemisë. Akuzat e Maloney janë tërhequr në Grupin D së bashku Katar, Taxhikistan dhe Jemen, dhe turneu është vendosur ende të zhvillohet.

Për Luqman dhe shokët e tij të skuadrës U-19, të cilët kryesisht janë grupi i parë i të diplomuarve të Akademisë Mokhtar Dahari, ata tani nuk kanë asnjë shans të kualifikohen për një Kupë Botërore për të rinj pasi FIFA nuk organizon asnjë turne të Kupës Botërore U-23 ose U-22.

Fqinji i Malajzisë dhe rivali rajonal i Indonezisë ndërkohë janë siguruar për vendin e tyre në Kupën e Botës. Fillimisht nikoqiri i planifikuar i Kupës Botërore 2021 U-20, me Peruja duke pritur turneun U-17, FIFA ka vendosur që të dy vendet të presin edicionet e ardhshme, në 2023.

Përveç Malajzisë dhe Indonezisë, Vietnami, Kamboxhia dhe Laosi janë vendet e tjera të Azisë Juglindore që janë kualifikuar gjithashtu në finalet e Kampionatit AFC U-19 2020.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu