Drejtori sportiv i Borussia Dortmund Michael Zorc ka këmbëngulur se Erling Haaland është i lumtur në klub dhe nuk do të largohet për hir të tij këtë verë.

Haaland kuptohet që ka një klauzolë lirimi prej rreth 68 milion £ e cila do të bëhet aktive vetëm në 2022, por në një përpjekje për të fituar garën për nënshkrimin e tij më herët, disa palë në të gjithë Evropën janë informuar për të filluar oferta të cilat do të kalonin 100 milion shenjë.

Haaland mund të kushtojë shumë më shumë se 100 milion £
Haaland mund të kushtojë më shumë se 100 milion £ | Lars Baron / Getty Images

Bisedat e fundit janë rrotulluar rreth interesit nga Chelsea, Manchester United dhe Real Madrid, derisa 90 minuta e kupton atë Manchester City po konsiderojnë një ofertë vigan që do të përfshinte shokun e ekipit të Dortmund Giovanni Reyna.

Një marrëveshje do të jetë jashtëzakonisht për t’u tërhequr këtë verë, veçanërisht duke pasur parasysh që Haaland ende ka tre vjet në kontratën e tij dhe Zorc ka paralajmëruar paditësit – siç ka bërë më parë me Jadon Sancho – që Dortmund nuk po kërkojnë ta heqin dorë lehtë.

“Shtë e qartë se Erling Haaland nuk mund, nuk dëshiron dhe nuk do të kalojë në asnjë klub tjetër pas kohës së tij në Borussia Dortmund,” tha ai në një konferencë për shtyp (përmes AS)

“Ne jemi shumë të lumtur që kemi Erling këtu, dhe të lumtur që ai ka shënuar më shumë në ndeshjet e fundit dhe ka provuar vlerën e tij për ne. Ne vazhdojmë planifikimin me të. Nuk mendoj se ai ndihet jo mirë në Dortmund. Supozojmë se në fund do ta arrijmë qëllimin tonë për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve. Unë nuk kam asnjë dyshim për këtë dhe çfarëdo që të ndodhte, Erling do të vazhdonte me ne “.

Pavarësisht nga insistimi i Zorc, ai kualifikim i Ligës së Kampionëve mund të ishte mjaft i rëndësishëm. Jo vetëm që do të ishte e vështirë për të mbajtur Haaland pa joshjen e konkursit të lartë të Evropës, por Dortmund mendohet të jetë i varur nga paratë e çmimit nga konkursi për të vazhduar të paguajë yjet e tyre më të kërkuar.

Nëse Dortmund do të humbasë, do të ketë shumë palë evropiane për të përfituar. Chelsea pritet të jetë një nga pretendentët kryesorë të Haaland, dhe Bild ndezi zjarrin kohët e fundit duke sugjeruar se është pronari Roman Abramovich ai që i ka vënë sytë ndërkombëtares së Norvegjisë.

Abramovich është i etur për të nënshkruar Haaland
Abramovich është i etur për të nënshkruar Haaland | Chris Brunskill / Fantasista / Getty Images

Abramovich thuhet të ketë ‘dhënë dritën e gjelbër’ për një lëvizje mega për Haaland, edhe pse Dortmund dyshon se sulmuesi do të ndërronte Signal Iduna Park për Stamford Bridge ashtu siç qëndron.

Chelsea në asnjë mënyrë nuk janë paditësit e vetëm. Agjenti Mino Raiola kohët e fundit pohoi se ka dhjetë klube i cili mund të jetë në gjendje të bindë 20-vjeçarin të lëvizë, katër prej të cilëve janë në Premier League.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu