Sipas kontratës për 18 muaj të tjerë, francezi nuk do të ofrojë ndonjë garanci afatgjatë në lidhje me statusin e tij në klub

Zinedine Zidane po synon të “shfrytëzojë momentin” në Real Madrid pasi ai nuk është i sigurt se sa do të zgjasë mbretërimi i tij Santiago Bernabeu.

Përvjetori katër-vjeçar i emërimit fillestar të Zidane në Madrid po afron, por trajneri kryesor zbuloi muajin e kaluar se nuk po diskutonte një zgjatje të një kontrate që skadon në 2022.

Francezi u pyet para ndeshjes së së shtunës kundër Celta Vigo nëse katër vjet të tjerë në Madrid – këtë herë të pandërprerë nga një magji – mund të ishin në letra.

Sidoqoftë, në pamundësi për të dhënë ndonjë premtim gjatë një qëndrimi afatgjatë, Zidane u përgjigj: “Ju merr shumë nga ju, por është një pozicion i shkëlqyeshëm këtu.

“Jam me fat të them që jam menaxher i Real Madrid dhe të përfitoj nga çdo moment. Nuk mund të them një muaj, një vit apo katër vjet. Jeta është vetëm dita në ditë.

“Kjo është ajo për të cilën më intereson: dita ditës, të jap gjithçka që mundem, në çdo seancë stërvitore, çdo lojë. Kjo është ajo për të cilën më intereson.

“Pjesa tjetër? Nuk e di se çfarë do të ndodhë brenda një jave. Kjo është arsyeja pse duhet të shfrytëzojmë momentin.”

Zidane do të shpresojë që të ketë shtuar 11 nderimet e tij të mëdha në kohën kur ai të largohet, edhe pse i këtij sezoni La Liga gara e titullit nuk është e drejtpërdrejtë.

Kampionët në mbrojtje Madridi të paktën për pak kohë mund të lëvizin më lart Atletico Madrid nëse mundin Celta, kundër të cilit janë të pamposhtur në 12 në La Liga, por njerëzit e Zidane tashmë kanë luajtur dy ndeshje më shumë sesa rivalët e tyre të qytetit.

Advantageshtë avantazh Atleti për tani, megjithatë ish-fituesi i Topit të Artë nuk është shumë i shqetësuar.

“Të jesh i pari do të thotë të kesh një avantazh, dhe kaq”, shpjegoi Zidane. “Ne thjesht duhet të vazhdojmë. Ne nuk mund ta kontrollojmë [Atleti being favourites].

“Ata kanë një avantazh sepse janë të parët, dhe kaq. Njerëzit po flasin shumë për Atletico tani, sepse, siç thashë, ata janë të parët.

“Por gjëja e mirë për këtë ligë, deri në fund, do të jetë një kampionat i hapur – siç është gjithmonë. Ne do ta shohim.”

Pavarësisht rekordit të tyre të fortë kohëve të fundit kundër Celta – duke shënuar në 28 takime radhazi në shtëpi në La Liga, vrapimi i tyre më i gjatë në vazhdim ndaj çdo skuadre – Madrid u mbajt 2-2 në Santiago Bernabeu sezonin e kaluar.

Vendi i tetë Celta mund të barazojë kundër Madridit në ndeshje radhazi për herë të parë që nga maji 2003.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu