Pamja e Lionel Messit që mban trofeun e Topit të Artë është shumë e zakonshme këto ditë.

Njeriu nga Barcelona ka fituar çmimin gjashtë herë, më shumë se kushdo në histori, dhe ka një shans të mirë që ai ta shtojë këtë numër para se të varet çizmet. Mbi të gjitha, ai është mjaft i mirë në futboll.

Shumica e fitoreve të tij janë të padiskutueshme. Ai është një nga më të mëdhenjtë në historinë e këtij sporti, por një nga triumfet e tij për Topin e Artë del si një gisht i madh i dhimbshëm dhe kjo ishte përsëri në 2010.

Lionel Messi
Kjo ishte fitorja e dytë radhazi e Messit | Michael Steele / Getty Images

Kjo ishte Messiçmimi i dytë i Topit të Artë dhe nuk është sikur ai nuk e meritonte atë. Ai shënoi 60 gola në të gjitha garat për klubin dhe vendin në 2010, duke kryesuar Barcelona drejt suksesit në La Liga dhe Superkupa e Spanjës. I denjë.

Por ishin dy lojtarë që e meritonin më shumë. Fituesi i Kupës së Botës Andres Iniesta ishte i preferuari i shumë tifozëve, por Inter playmaker Wesley Sneijder ishte aq afër një gjëje të sigurt sa ka gjasa të gjesh ndonjëherë.

Tani, për të qenë më meritor për suksesin individual sesa një lojtar që shënoi 60 gola në të gjitha garat do të duhej të bënte, dhe megjithatë Iniesta dhe Sneijder të dy kishin raste të forta pse duhet të ishin ata që ngrinin çmimin.

Andres Iniesta
Iniesta ishte heroi i Spanjës në Kupën e Botës | Lars Baron / Getty Images

Për Iniesta, pretendimi i tij kryesor erdhi nga fakti që ai shënoi golin e fitores në finalen e Kupës së Botës 2010. Kjo është një arritje e cila zakonisht do të të fitonte çmimin në çdo vit tjetër të Kupës së Botës, por shtyllat e portave u zhvendosën kësaj here.

Sidoqoftë, është Sneijder ai që u ndie më i hidhëruar. Holandezi kishte një nga fushatat më të spikatura individuale që kemi parë ndonjëherë, dhe ndërsa ai nuk e përfundoi 2010 me 60 gola, ai e përfundoi atë me pesë trofe dhe një medalje të dytë në Kupën e Botës.

Sneijder ishte qendra krijuese në zemër të skuadrës së Jose Mourinhos në Inter, i cili mori botën nga stuhia në 2009/10. Unë Nerazzurri fitova Serinë A, Coppa Italia dhe Liga e Kampioneve, dhe ndërsa shumë do të tregojnë qëllimet e Diego Milito si një arsye për këtë, kushdo që shikoi Interin atë vit do të pranojë se ishte Sneijder ai që tërhoqi telat.

Rrugës për në atë fitore të Ligës së Kampionëve, Interi i Sneijder në të vërtetë rrëzoi Barcelonën, me vetë Sneijder që kapi një gol dhe një asist në fitoren 3-1 në San Siro i cili vendosi përfundimisht fituesin e gjysmëfinales

Wesley Sneijder
Sneijder udhëhoqi Interin në dominimin Evropian | Giuseppe Bellini / Getty Images

Ju do të mendonit se kjo do të ishte e mjaftueshme për të fituar çmimin Sneijder, por nëse keni nevojë për pak më shumë, ai gjithashtu shënoi pesë gola për ta drejtuar Hollandën në finalen e Kupës së Botës, duke fituar Topin e Argjendtë të konkursit në këtë proces.

Ai humbi ndaj uruguajanit Diego Forlan, i cili përsosi aftësinë për të thyer ligjet e fizikës duke ulëritur duke ulëritur pas britmës me topin Jabulani që është famëkeq midis portierëve. Forlan ishte mbinjerëzor atë verë dhe Sneijder ishte i vetmi njeri që ishte në gjendje t’i mbante një qiri.

Suksesi i Sneijder u vlerësua nga gazetarët që u ftuan të votojnë për Topin e Artë të vitit 2010. Ai fitoi 293 pikë nga ajo pjesë e votave, sa për ta vendosur atë në majë të grumbullit përpara Iniesta (226), Xavi (229) dhe Messi (175).

Wesley Sneijder
Sneijder do të kishte fituar sipas rregullave të mëparshme | Laurence Griffiths / Getty Images

Në çdo vit para vitit 2010, kjo do të thoshte që Sneijder të fitonte çmimin, por ky ishte një rast i veçantë pasi ishte viti i parë në të cilin Topi i Artë u mor nga FIFA, i cili ftoi lojtarët dhe menaxherët të marrin pjesë gjithashtu .

Ajo që nisi si njohje e arritjeve shpejt u kthye në një garë të lavdëruar të popullaritetit, me shumicën e votuesve të rinj që vendosën që Messi, i cili pa dyshim ishte lojtari më i mirë në planet në atë kohë, e meritonte çmimin përpara Sneijder.

Sigurisht, Sneijder nuk kishte atë klasë të botës tjetër që zotëronte Messi në atë kohë, por kjo nuk është çështja. Çmimi supozohej të nderonte njeriun që kishte shijuar më të mirën 2010, dhe në fund të fundit, jo.

Sulmuesi argjentinas i Barcelonës, Lionel M
Messi iku me çmimin në fund | FILIPPO MONTEFORTE / Getty Images

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Sneijder nuk bëri as tre të parët. Messi, Iniesta dhe Xavi qëndruan në podium, duke e lënë holandezin pa asnjë formë njohjeje.

Shumica e zhgënjimeve nuk ishin në faktin se Messi kishte fituar çmimin, por përkundrazi që Sneijder nuk e kishte fituar. Sistemi i FIFA-s i kishte kushtuar shansin e tij për pavdekësi, dhe 2010 mbahet mend famëkeq si viti kur Sneijder u grabit.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu