Më 31 maj 2006 Chelsea njoftoi se, pas disa përpjekjeve të dështuara, ata më në fund kishin siguruar nënshkrimin e Andriy Shevchenko.

30 milion paund + që ata paguanin ishte, në atë kohë, tarifa e gjashtë më e lartë e transferimit ndonjëherë dhe gjithashtu eklipsoi rekordin e transferimeve britanike. Pavarësisht kësaj, pak argumentuan se ukrainasi nuk ia vlente të hollave. Ai konsiderohej një nga, nëse jo , sulmuesi më i mirë në planet në atë kohë, duke shënuar 175 gola në pak më shumë se 300 ndeshje për Milanin dhe madje duke fituar Topin e Artë 2004.

Menaxheri i Chelsea Jose Mourinho e përshkroi publikisht nënshkrimin si një dream ëndërr ’(përmes BBC Sport), megjithëse Roman Abramovich ishte shumë më i etur në lëvizje se ai, duke e bërë atë misionin e tij personal të rekrutonte frontmanin e profilit të lartë.

Mourinho këmbënguli se ishte i kënaqur me nënshkrimin në atë kohë
Mourinho këmbënguli se ishte i kënaqur me nënshkrimin në atë kohë | ODD ANDERSEN / Getty Images

Shevchenko ishte i kënaqur ngjashëm.

“Shtë një moment i duhur për t’u bashkuar me një klub futbolli dhe mendoj se unë kam arritur këtu në kohën e duhur”.

Andriy Shevchenko në 2006

Parashikimi i tij doli se ishte shumë i gjerë në shenjë.

Përmendni Shevchenkon te një tifoz i Chelsea dhe ju ka të ngjarë të përshëndeteni me një vështrim të torturuar dhe të munduar, pasi në 2010 ai u largua duke shënuar vetëm 22 gola në 77 paraqitje për Blues.

Sidoqoftë, kthimi i tij i pakët gjatë karrierës së tij në Stamford Bridge nuk e ka ndaluar atë të lidhet me karrigen e nxehtë menaxheriale duhet të nën presion Frank Lampard t’i jepet çizmja.

Por, ku shkoi gjithçka keq për njeriun që supozohej t’i çonte në nivelin tjetër në ditët e tij të lojës? 90 minuta hapi makinën tonë të kohës për të zbuluar.

Andrei Shevchenko
Shevchenko pozon me Topin e tij të Artë | New Press / Getty Images

Për të kuptuar pse karriera e tij në Chelsea shihet si aq mbresëlënëse, duhet të mbani mend se çfarë kalibri lojtari klubi besonte se po nënshkruanin përsëri në 2006.

Gjatë dy fushatave të mëparshme, Shevchenko kishte luajtur për një Milano ekipi që fitoi Scudetto në 2004 dhe arriti në 2005 Liga e Kampioneve përfundimtar Gjatë dy sezoneve të tij të fundit në Itali, ai arriti të kombinonte 72 gola direkt në 80 ndeshje. I bekuar me ritëm, inteligjencë dhe aftësi vdekjeprurëse të përfundimit, ai ishte një nga sulmuesit më të frikësuar në botë.

Sidoqoftë, gjithçka nuk ishte ajo që dukej …

Në ndeshjen e tij të fundit për Milan ai mori një dëmtim në gju, por megjithatë luajti me dhimbje deri në kapitenin e Ukrainës në Kupën e tyre të parë botërore në Gjermani. Ka pasur spekulime se dëmi që ai bëri në turne kishte një efekt të dëmshëm në karrierën e tij të ardhshme. Asgjë konkrete nuk është provuar ndonjëherë, megjithëse ofron një shpjegim për imitimin e zbehtë të Shevës që mbërriti në kryeqytet në vitin 2006.

Andriy Shevchenko (R) i Chelseat feston
As Steve Finnan nuk mund ta ndalonte Sheva | CARL DE SOUZA / Getty Images

Një nga pikat e bisedës në atë kohë ishte ajo që nënkuptonte ardhja e Shevchenkos për Didier Drogba, i cili kishte qenë hajmali sulmues i Chelsea fushatën e mëparshme.

Interesante, gjatë ngritjes së perdes së sezonit Community Shield, Mourinho vendosi të fusë të dy lojtarët, së bashku me Arjen Robben, në një rastësi 4-3-3. Pas 25 minutash pasi i futeshin në rrugën njëri-tjetrit, dëmtimi i Michael Ballack e pa Shevchenko të zhvendosej në një vend sulmues në mesfushë.

Shpejt pas, ai do të njoftojë ardhjen e tij si një hero i Blues, duke shënuar një gol të shkëlqyer; duke garuar mbi një top të ngritur nga Frank Lampard, ai e zbriti atë me elegancë, përpara se të tregonte gjakftohtësi të markës tregtare për ta udhëhequr atë pas Pepe Reina.

Ishte një Shevchenko i cilësisë së mirë dhe për fat të keq, do të provonte gjithashtu se ishte një nga pikat kryesore të karrierës së tij në Chelsea.

Andriy Shevchenko
Shevchenko u mundua për gol në kampionat | Phil Cole / Getty Images

Pasi filloi një ëndërr, Shevchenko nuk arriti të kopjonte këto lartësi gjatë gjysmës së parë të sezonit 2006/2007.

I vendosur së bashku me Drogba në një 4-4-2, ose si i rrjedhshëm, i gjerë përpara në një 4-3-3, ai kishte shënuar vetëm tre gola pas 19 paraqitjeve në Premier League. Akoma më shqetësuese ishte fakti që shumica dërrmuese e këtyre paraqitjeve kishin qenë fillestare.

Gjërat nuk ishin shumë më mirë as në Evropë. Pavarësisht se Shevchenko filloi fushatën si golashënuesi kryesor i Ligës së Kampionëve në të gjitha kohërat, ai shënoi vetëm një herë në fazat e grupeve – dhe kjo erdhi në një gomë të vdekur kundër Levski Sofia.

Ishte duke u bërë e qartë se Drogba dhe Shevchenko nuk po klikonin, me çiftin që rrallë kombinoheshin për të shënuar gjatë sezonit.

Sezoni i parë i Shevchenkos në Chelsea nuk ishte gjithçka e keqe. Pikërisht kur tifozët e Chelsea po humbnin shpresën që ai të vinte gjithnjë mirë, sulmuesi i kujtoi të gjithëve se për çfarë ishte i aftë gjatë një përsëritje çerekfinale të Kupës FA kundër Tottenham.

Pasi luajti një barazim 3-3 në Stamford Bridge, ndeshja e dytë ishte një çështje krejt më pak dramatike – derisa Shevchenko ndezi gjërat me një hapje të pabesueshme të minutës së 55-të.

Duke marrë topin në anën e djathtë, ai kaloi me vija Young-pyo Lee, para se të prerë këmbën e tij të majtë të favorizuar dhe, në një lëvizje të lëngshme, duke gjuajtur një shufër duke e kaluar Paul Robinson nga një kënd i pamundur.

Andriy Shevchenko
Karriera e tij është penguar fatkeqësisht nga dëmtimi | Shaun Botterill / Getty Images

Një nga trofet kryesorë të karrierës së Shevchenkos në Chelsea ishte marrja e lëndimeve në kohë zhgënjyese.

Ky zakon filloi drejt fundit të sezonit të tij të parë në klub. Ndihma ndaj Blues në humbjen Arsenal në finalen e Kupës së Ligës në shkurt ishte një shembull i rrallë i Shevchenkos që ishte i disponueshëm për një lojë me nivele të larta.

Falë dëmtimit, ai humbi humbjen e gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve në ndeshjen e dytë Liverpool, fitorja e tyre finale e Kupës FA Manchester United, si dhe balotazhi i tyre në Premier League, ku ata i dorëzuan titullin United.

Deri në fund të fushatës, Shevchenko kishte arritur vetëm shtatë gola dhe tetë asistime në dyzet paraqitje të Premier League dhe Evropiane.

Jose Mourinho, Andriy Shevchenko
Shevchenko shënoi në ndeshjen finale të Mourinhos në krye | Phil Cole / Getty Images

Fushata e tij inauguruese në Stamford Bridge mund të ketë qenë mbresëlënëse, por sezoni i tij i dytë ishte edhe më i keq.

Pasi humbi pesë ndeshjet hapëse të sezonit, ai bëri një kthim shënues në Ligën e Kampionëve kundër Rosenborg – një lojë që do të provonte të ishte e fundit e Jose Mourinho si menaxher i Chelsea derisa të kthehej në Bridge në 2013.

Kjo grevë do të pasohej nga vetëm shtatë të tjera gjatë gjithë sezonit, me vetëm pesë nga këto që vijnë në kampionat.

Në të vërtetë – mënyra e vetme e karrierës së tij në Chelsea kundër Aston Villa mënjanë – ai dukej mirë nga hapi dhe iu desh të luftojë me problemet e shpinës, kyçit të këmbës dhe hernies gjatë fushatës. Edhe sjellja e sprinterit fitues të artë olimpik Darren Campbell si traineri i tij personal i sprintit nuk ia ktheu mprehtësinë Shevchenkos.

Sulmuesi ukrainas i Milanit Andriy Shev
Shevchenko luftoi gjatë kthimit të tij në Milano | GIUSEPPE CACACE / Getty Images

Pas sezoneve të mjerueshme, Shevchenko donte të largohej nga Chelsea – por çuditërisht, interesimi ishte i ulët.

Në fund, Milani i ofroi atij një rrugëdalje, duke e nënshkruar atë në huazim për kohëzgjatjen e sezonit 2008/2009. Lëvizja veproi si një paralajmërim i fuqishëm i rreziqeve të nostalgjisë, pasi Shevchenko nuk arriti askund që të përputhej me lartësitë marramendëse të magjisë së tij të parë në klub.

Në një fushatë të shkatërruar nga dëmtimet, ai nuk arriti të shënonte as edhe një të vetme Seria A goli, duke luajtur një shuplakë të dytë për të tjerët si Filippo Inzaghi dhe Alexandre Pato.

Sezonin e ardhshëm martesa e tij pa dashje me Chelsea më në fund mori fund kur klubi e lejoi atë të ribashkohej me ekipin e fëmijërisë Dynamo Kyiv në një transferim falas.

TRAJNIMI FBL-EUR-NATIONS-UKR
Ai ka bërë mirë në krye të Ukrainës | RONNY HARTMANN / Getty Images

Ai mund të mos e ketë arritur atë si lojtar, por a mundet Shevchenko të ringjallë standardin e tij në Chelsea duke u kthyer si menaxher një ditë?

Mund të tingëllojë shumë i menduar por nuk duhet të përjashtohet. Raportet sugjerojnë se ai mbetet në kontakt me Roman Abramovich dhe ka gdhendur një reputacion të shkëlqyeshëm menaxherial që nga pensionimi, duke udhëhequr Ukrainën në kualifikimin e Euro 2020 në 2019.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu