Duke kaluar muaj me radhë duke u varur jashtë Old Trafford (jo stili Peter Odemwingie, por të paktën metaforikisht) duke pritur që puna e Manchester United të bëhet e disponueshme, duket se Mauricio Pochettino është vendosur të emërohet menaxheri i ri i Paris Saint-Germain.

Largimi i Thomas Tuchel nga Parc des Princes do të thotë që puna e parë në finalet e sezonit të kaluar të Ligës së Kampionëve është në pritje dhe ish-shefi i Tottenham është favoriti më i mirë për këtë post.

Argjentinasi kaloi dy sezone e gjysmë me PSG gjatë karrierës së tij duke luajtur, dhe në atë kohë ai ndau një dhomë zhveshje me disa emra të yjeve. Shikoni listën tonë të lojtarëve më të paharrueshëm nga magjia e Pochettino në Paris.

KOOMBT-EUR-PSG-RAPID VIENNE
Argjentinasi luajti në Paris përpara se të transferohej në Angli | FRANCOIS GUILLOT / Getty Images

Gabriel Heinze kaloi tre vjet në kryeqytetin francez para se të transferohej në të Manchester United, dy prej të cilave u shpenzuan së bashku me Pochettino.

Mbrojtësi i majtë ishte një shtyllë kryesore në krah që provoi suksesin e Kupës Intertoto në 2001, megjithëse nuk do të kishte më asnjë send argjendi gjatë kohës së tij në Francë dhe ai u transferua në Premier League në 2004.

Heinze do të kthehej në Lique 1 në 2009 me Marseille ku ai u kurorëzua një kampion i Ligue 1 në sezonin e tij të parë në vend.

KOOMBT-L1-PSG-SEDAN
Klubi i parë evropian i Ronaldinho ishte PSG | JACQUES DEMARTHON / Getty Images

Oh po, ai.

Klubi i parë i brazilianit në Evropë ishte gjiganti francez dhe ai kaloi dy sezone në Parc des Princes.

Ronaldinho shënoi 25 gola në 77 paraqitjet e tij për PSG para se të kalonte në Barcelona në vitin 2003. Ai nuk bëri gjithashtu keq në Spanjë, duke shënuar dy tituj të lartë, një Champions League dhe duke u shpallur fitues i Topit të Artë në 2005.

Mikel Arteta kaloi 18 muaj me PSG
Mikel Arteta kaloi 18 muaj me PSG | FRANCOIS GUILLOT / Getty Images

A ka plakur ai fare në 19 vitet e fundit?

Pasi kishte ardhur në skuadrën e të rinjve të Barcelonës, Arteta u përpoq të bënte një ndikim në Catalunya dhe u dërgua te PSG me një hua 18-mujore.

Skuadra e Lique 1 ishte e etur të nënshkruante Arteta pasi ai do të bënte përshtypje në një rol playmaker në fushatat 2000/01 dhe 2001/02, megjithëse Rangers uzurpoi ofertën e palës Franceze dhe Arteta u transferua në Skoci në vend.

Pyes veten se çfarë po bën tani?

KOOMBT-PSG-ANELKA
Anelka përplaset kundër Milanit | OLIVIER MORIN / Getty Images

Epo, nuk ka shumë skuadra në Evropë për të cilin ky njeri nuk ka luajtur, kështu që ka shumë mundësi që ai të ishte në PSG në një moment në karrierën e tij.

Anelka kaloi dy magji në kryeqytetin francez, së pari në mes të viteve 90 para se të rrëmbehej nga një farë Arsene Wenger në Arsenal, përpara se të kthehej në Paris pas lëvizjes së tij fatkeqe në Real Madrid.

Le Sulk kaloi vetëm një vit me Pochettino para se të ishte përsëri në lëvizje, pasi ai u bashkua me Liverpool në huazim për gjysmë sezoni para se të përfundonte një lëvizje të përhershme në Manchester City ne verë.

KOOMBT-STRASBURG-PSG
Jay-Jay Okocha kaloi katër vjet në Francë | GERARD CERLES / Getty Images

Kaq mirë ata e vendosën dy herë, megjithëse kur e kuptoni që emri i tij nuk është aspak Jay-Jay – është në të vërtetë Augustini – ju do të ndiheni pak bosh.

Gjithsesi, harrojmë që thamë atë.

Okocha ishte një nga gurët e çmuar në anën e shkëlqyer të PSG-së në fillim të viteve 2000, duke shënuar 12 gola në 84 paraqitje për klubin para një prej lëvizjeve më të rastësishme ndonjëherë kur ai u bashkua me Bolton Wanderers. Joshja e Big Sam, ey?

Laurent Robert
Laurent Robert u transferua nga PSG në Newcastle në 2001 | Stuart Franklin / Getty Images

Mirë, kështu që ai është pak mbeturina [editor’s note: this is not a universal view] por ne e kemi përfshirë atë gjithsesi sepse ai mund të fillojë një futboll mjaft të vështirë dhe ai dikur rrëzoi një shok skuadre duke bërë kështu (kërko ‘Olivier Bernard’ në Twitter nëse nuk na beson)

Francezi enigmatik kaloi dy vjet në PSG, gjashtë muajt e fundit të të cilit u bashkua me Pochettino, para se të vendoste të ndërronte Parisin për Newcastle. Gjë që është pak e çuditshme.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu