Një ish-mbrojtës i Reds mendon se lojtari anglez jashtë formës do të përfitonte duke folur me shokun e tij të vjetër të skuadrës

Trent Alexander-Arnold duhet të telefonojë Steven Gerrard, sipas Jamie Carragher, i cili ka nxitur luftën Liverpool mbrojtës i plotë për të kërkuar këshilla nga një legjendë e klubit.

Alexander-Arnold ka shijuar një ngjitje meteorike në yll që kur u diplomua në skuadrën e të moshuarve të Liverpool në 2016.

22-vjeçari ka grumbulluar 155 paraqitje për Reds në total, duke shënuar tetë gola ndërsa ka siguruar edhe 39 asistime mbresëlënëse nga mbrojtja.

Ai luajti një rol kryesor ndërsa skuadra e Jurgen Klopp pushtoi kampionatin Liga e Kampioneve në 2018-19 përpara se të jepte një kontribut po aq të rëndësishëm në drejtimin e tyre në lavdinë e Premier League sezonin e ardhshëm, por ai ka lejuar që standardet e tij të rrëshqasin në kohët më të fundit.

Mbrojtja e Liverpoolit për titullin nuk ka shkuar aq mirë sa mund të shpresonin mbështetësit, me Alexander-Arnold një nga disa yje të ekipit të parë aktualisht duke luftuar për formën mes një rezultati të dobët të rezultateve.

Anglia ndërkombëtar nuk po bën më një ndryshim në të tretën e fundit dhe ekipet kanë filluar ta bëjnë këtë përfitoni nga mungesa e sensit të tij pozitiv në skajin tjetër të fushës, por Carragher këmbëngul se ai është ende aq i ri sa të kthehet në rrugën e duhur.

Lojtari i dytë më i gjatë i Reds në shërbim të të gjitha kohërave mendon se ish-shoku i tij i ekipit në Anfield Gerrard mund të ndihmojë Alexander-Arnold të rizbulojë besimin e tij, siç shkroi në kolonën e tij të fundit për Telegrafi: “Ne gjithashtu harrojmë shumë lehtë se Trent Alexander-Arnold është vetëm 22 vjeç.

“Trent mund të dalë më keq sesa të ndajë një telefonatë private me Steven Gerrard.

“Më kujtohet mirë se si Stevie kapërceu një rënie të lehtë pas përparimit të tij të parë fillestar në ekipin e parë, duke u kthyer në më të mirën e tij. Kjo ndodh.”

Liverpool ka rënë në të katërtin në renditjen e Premier League pas një ndeshje pa fitore me pesë ndeshje, me pengesën e tyre të fundit që vjen në formën e një humbje 1-0 ndaj Burnley i cili pa rekordin e tyre në shtëpi me 68 ndeshje të pamposhtur të thyer.

Detyra e Klopp është bërë edhe më e vështirë nga një krizë dëmtimi në mbrojtje, pasi Virgil van Dijk dhe Joe Gomez janë detyruar të humbin pjesën më të madhe të fushatës me dëmtime serioze në gju.

Carragher ka kritikuar klubin për dështimin për t’i dhënë trajnerit gjerman fondet që i duhen për të sjellë në mbulim këtë muaj, me Jordan Henderson dhe Fabinho aktualisht duke u futur në qendër të mbrojtësve të improvizuar.

“Unë besoj se përgjigja e klubit duhet të ishte aktivizuar në 19 Tetor, ditën kur u konfirmua operacioni i gjurit i kryqëzuar i Virgil van Dijk,” tha ish-favoriti i Reds.

“Unë thashë atëherë nuk mendoja se Liverpool mund të fitonte kampionatin nëse nuk kishin një qendërmbrojtës të ri në vend më 1 janar. Ata kishin nevojë për një para se të dëmtohej Joe Gomez.

“Rekordi i paraqitjes së tij dhe Joel Matip ishte informues për këtë. Sinqerisht, është e pahijshme që tre muaj më vonë dhe me dritaren e transferimit tani të hapur, Klopp u ndie i detyruar të përdorë Jordan Henderson në pozicionin kundër Manchester United.

“Dhe megjithëse Fabinho ka qenë i jashtëzakonshëm, ai do të ishte më me ndikim në mesfushë. Kjo ka shkaktuar një reagim zinxhir në të gjithë ekipin.

“Unë besoj se kësaj here klubi duhej të reagonte në tregun e transferimeve për të siguruar që këto kohë më të vështira të mos minojnë trajektoren në rritje të Liverpoolit.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu