Përfaqësuesi i Anglisë ishte i kënaqur që Reds ishin në gjendje të ktheheshin në rrugët fituese me një shfaqje mbresëlënëse të unitetit kundër Spurs

Trent Alexander-Arnold ka shprehur besimin e tij se Liverpool “dominoi” Tottenhamin në rrugën e tyre për të marrë një fitore “të nevojshme” dhe “të merituar” në veri të Londrës.

Liverpool solli një seri pesë ndeshjesh pa fitore deri në fund duke mundur Tottenham 3-1 jashtë shtëpisë të enjten në mbrëmje .

Pas një hapje të ashpër konkurruese në minutën e 45, Roberto Firmino ktheu në shtëpi një krosim të Sadio Mane në kohën e ndërprerjes së pjesës së parë për t’u dhënë mysafirëve një avantazh të ngushtë që shkuan në pushim.

Mane gjithashtu luajti një rol kryesor në golin e dytë të Reds të ndeshjes në fillim të periudhës së dytë, me portierin e Spurs Hugo Lloris që dha gjuajtjen e tij drejt në rrugën e Alexander-Arnold, i cili më pas goditi një breshëri të ashpër në cepin e largët të neto.

Pierre-Emile Hojbjerg i ktheu mikpritësit në lojë me një goditje mahnitëse nga pak jashtë zonës disa momente më vonë, por Liverpool kishte fjalën e fundit për procedurat menjëherë pas orës.

Mane kapi një ekran të shkëlqyeshëm të gjithanshëm kur prodhoi një përfundim ekspert për herë të parë pasi u fut në një top të saktë Alexander-Arnold, duke shkaktuar skena të egra të festimit në stolin e Jurgen Klopp.

Kampionët në fuqi kishin kaluar katër ndeshje pa shënuar para paraqitjes së tyre të fundit, sekuenca e tyre më e keqe në 21 vjet, ndërsa një krizë e dëmtimit në mbrojtje e ka detyruar menaxherin e tyre që vazhdimisht të ndreq formacionin e tij në dëm të ekuilibrit të përgjithshëm të ekipit.

Sidoqoftë, Reds u kthyen në gjendjen e tyre më të mirë kundër Tottenham, me Alexander-Arnold të kënaqur kur panë punën e tyre të paguar ndaj një katërshi të mundshëm dhe rival të titullit.

“Ne e kishim të nevojshme atë dhe e meritonim atë. Ne dominuam pjesën më të madhe të lojës, ata kishin gol të pamundur që ndoshta do të kishte ndryshuar lojën,” i tha 22-vjeçari BT Sport . “Ne kemi ardhur me një plan loje të cilin e kemi ekzekutuar në mënyrë të përsosur dhe ne i meritojmë të tre pikët.

“Golat në lojëra si kjo ndryshojnë mënyrën e lojës së kundërshtarit, ata duhej të dilnin pak më shumë në pjesën e dytë. Ne mund ta gjenim hapësirën më lehtë dhe kishim shanset tona dhe t’i largonim disa.

“Ne u kthyem mbrapa mbrapa, sidomos në zonën e qendrës së mbrojtjes dhe Joel Matip luajti mirë dhe pastaj Nathaniel Phillips në pjesën e dytë – ata të dy kanë bërë një punë të shkëlqyeshme që tregon cilësinë që kemi në fushë. Për veten time, është gjithmonë mirë të marrësh një gol dhe të ndihmosh ekipin.

“Asgjë nuk ka ndryshuar në të vërtetë, ne jemi i njëjti skuadër që kemi qenë gjithmonë. Ne kemi të njëjtin mentalitet duke shkuar në lojëra, ne respektojmë kundërshtimin. Ne kemi pritjen mbi veten tonë që ne duhet të fitojmë ndeshjen dhe ishte një performancë e tërë nga djemtë “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu