Reprezentuesi i Zvicrës e shpengoi veten me një paraqitje me ndikim për Topçinjtë

Mikel Arteta e përshkroi sjelljen e Granit Xhakës si “të papranueshme” vetëm dy javë më parë, por ishte një histori tjetër pasi goli i mesfushorit ndihmoi Arsenal në një fitore 3-1 mbi rivalët e Premier League Chelsea të shtunën.

Duke u kthyer nga pezullimi, kishte një moment të shpengimit të shpejtë nga ish-kapiteni i Arsenalit Xhaka kur ai goditi në shtëpi një goditje të lirë të jashtëzakonshme në gjysmën e parë të derbit të Londrës në Emirates Stadium.

Ylli zviceran ishte dërguar jashtë duke kapur Ashley Westwood nga fyti në një humbje 1-0 në shtëpi te Burnley më 13 dhjetor dhe shkaktoi një ndalim me tre lojëra.

Xhaka më parë kishte shpëtuar karrierën e tij në Arsenal kur dukej në shkëmbinj në Tetor 2019, pasi ai hoqi fanellën dhe iu përgjigj prangave nga mbështetësit kur u zëvendësua gjatë një ndeshje kundër Crystal Palace.

Arteta është goditur nga qëndrimi pozitiv i Xhaka gjatë mbretërimit të tij njëvjeçar në Arsenal, kështu që ai po e trajton incidentin në Burnley si një devijim.

I pyetur në lidhje me cilësitë e udhëheqjes dhe vendosmërinë që Xhaka tregoi në një mesfushë të re të Arsenalit, Arteta tha pas suksesit kundër Chelsea: “Që kur kam qenë këtu, ai gjithmonë e ka treguar atë. Prandaj unë kam qenë vërtet mbështetës i tij.

“Ai bëri një gabim, siç bëjmë të gjithë, por angazhimi i tij dhe karakteri i tij dhe sa dëshiron të luftojë për këtë klub dhe këtë skuadër është e padiskutueshme, dhe sot ndjej se ai e tregoi atë përsëri”

Ishte një gol i parë në kohë i sezonit për Xhaka, i cili luajti më shumë pasime (44) se kushdo tjetër në ekipin e Arsenalit dhe u ndesh me mbrojtësin e majtë Kieran Tierney (55) për prekjet më të mëdha midis lojtarëve të Gunners.

Xhaka gjithashtu u angazhua në më shumë duele për topin – 13 – se kushdo tjetër në një fanellë të Arsenalit, dhe goditja e tij nga jashtë zonës së penalltisë ishte larg nga goditja e tij e parë me distancë për Gunners.

Sipas Opta, Xhaka tani ka shënuar shtatë nga nëntë golat e tij të Arsenalit në Premier League nga përtej kutisë prej 18 oborresh, raporti më i lartë i të gjithë lojtarëve të Gunners që kanë shënuar të paktën pesë herë në garë.

Xhaka u fut në bisedë pas lojës, duke shkruar Instagram: “Ndonjëherë veprimet flasin më shumë se fjalët. Krenar për ekipin tonë sonte.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu