Sulmuesi i Manchester United Edinson Cavani është ndaluar për tre ndeshje nga FA pas një postimi në mediat sociale të bëra në nëntor.

Cavani tani do të humbasë ndeshjen në shtëpi të United me Aston Villa, ndeshjen e Kupës Carabao me Manchester City dhe ndeshjen e Kupës së FA me Watford.

FA konfirmoi se ata po hetonin postimin e bërë nga Uruguaiani pas fitores 3-2 të United ndaj Southampton, një lojë në të cilën Cavani luajti ndërsa doli nga pankina për të shënuar dy herë në fitore.

Edinson Cavani
Edinson Cavani do të humbasë tre ndeshjet e radhës për United | Marc Atkins / Getty Images

Tani është konfirmuar që Cavani është akuzuar për sjellje të pahijshme, me Unitedin që iu dha një ndalim me tre ndeshje së bashku me një gjobë prej 10,000. 33-vjeçari ka vendosur të mos e kundërshtojë vendimin dhe do t’i nënshtrohet një kursi arsimor.

Në postimin në Instagram – i cili më vonë u fshi – u përdorën fjalët ‘gracias negrito’
nga ish sulmuesi i Paris Saint-Germain ndërsa falënderoi një tifoz që komentoi statusin.

United që prej asaj kohe i është përgjigjur lajmit dhe ka mbrojtur veprimin e sulmuesit të tij, me deklaratën e mëposhtme të lëshuar nga klubi: “Siç ka thënë ai, Edinson Cavani nuk ishte në dijeni se fjalët e tij mund të ishin keqkuptuar dhe ai kërkoi sinqerisht falje për postin dhe kushdo që ishte ofenduar, “thuhet në deklaratë siç raportohet nga BURRA.

Edinson Cavani
Cavani gjithashtu përballet me një gjobë prej 10,000 £ | Sam Bagnall – AMA / Getty Images

“Pavarësisht besimit të tij të sinqertë se ai thjesht po dërgonte një falënderim të dashur në përgjigje të një mesazhi urimi nga një mik i ngushtë, ai zgjodhi të mos kontestojë akuzën për respekt dhe solidaritet me FA dhe luftën kundër racizmit në futboll .

“Ndërsa është e qartë se konteksti dhe qëllimi janë faktorë kryesorë, ne vërejmë se Komisionit Rregullator të pavarur iu kërkua të vendoste një pezullim minimal me tre ndeshje. Klubi beson se Komisioni i Pavarur Rregullator do ta bëjë të qartë në arsyet e tij me shkrim që Edinson Cavani nuk është racist, dhe as nuk kishte ndonjë qëllim racist në lidhje me postin e tij “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu